“Uhke auto ega suur maja pole vale eesmärk, aga …” Karin Lõhmuste avaldab, mis on peidus “aga” taga!

Perfi juht Karin Lõhmuste räägib, kuidas mõista, mida edu sinu jaoks tähendab.Foto: Jake Farra

Kiired autod, uhked villad ja ropult raha. Selline american dream tundub esmapilgul ahvatlev, kuid kas see on ka midagi, mis sind päriselt sütitab? Sellest, kuidas eesmärke seada ja defineerida enda jaoks edu, räägib Perfi juht Karin Lõhmuste.

Kas raha teeb õnnelikuks? 

Lõhmuste on pärit täiesti tavalisest perekonnast ning tühi kõht ja rahaprobleemid pole talle võõrad. Rikkaks saamine pole tal kunagi olnud eesmärk omaette, kuid ta on alati arvanud, et igaühel võiks olla piisav rahavaru ja võimekus teha igapäevaseid oste ilma rahastressita. 

“Sajad teadustööd kinnitavad, et suur hulk raha ei tee sind õnnelikuks, kuid mingi elementaarne summa on meelerahu jaoks siiski vajalik,” viitab ta sellele, et palgapäevast palgapäevani elamine pole paratamatus ja sellega ei pea leppima. “Kõik raskused on ületatavad, kui sa seda päriselt soovid. Usun, et kõigil on võimalik hästi elada, kui nad seda päriselt tahavad.”

Lõhmuste toonitab, et kõigepealt tuleb järele mõelda, mis sind päriselt õnnelikuks teeb. Näiteks, kas vajad kahekorruselist villat ja Ferrarit või lihtsalt kodu, kus end turvaliselt tunda, ning autot, mis sind punktist A punkti B viib. “Uhke auto ega suur maja pole vale eesmärk, aga paljude jaoks pole hollywoodilik edu – mul on Porsche, elan villas ja olen juht – tegelikult see, mida nad päriselt tahavad.”

Tee oma tööst missioon

Ehkki investeerimine on finantsvabaduse teekonna oluline osa, soovitab Lõhmuste esmalt kokku koguda 6-12 kuu palga. “Sellega võiks teha väga madala riskiga investeeringuid. Näiteks võib selle panna tähtajalisele hoiusele või investeerida indeksfondidesse,” jagab ta mõtteid. “Rahapuhveri tekitamine on minu arvates rahalise heaolu saavutamisel kriitilise tähtsusega”

Peale selle soovitab ta teha oma tööd missioonitundega. “Tee nii hästi, kui vähegi oskad ja proovi iga päev teha veelgi paremini – samamoodi nagu jõusaalis lisad pidevalt raskust juurde.” Lõhmuste teab, mida räägib, sest tunneb nii mõndagi inimest, kes on käinud tööl suhtumisega, et teeb täna oma parima tööpäeva, ning on tänu sellele karjääriredelil kõrgemale tõusnud. 

Enne Perfi juhikohale asumist töötas Lõhmuste spetsialistina ja tema fookus oli olla oma ala ekspert. “Koristajana võid sa pakkuda kliendile elamust – ta tuleb koju ja tunneb ennast puhtas kodus väga hästi. Klienditeenindajana võib sinu missioon olla inimeste tuju tõstmine,” toob ta näiteid, kuidas igast tööst on võimalik üles leida see suhkrutükk, mis teeb töö nauditavaks. 

Esimesed sammud rahalise heaolu suunal

  • Kaardista oma olukord. Pane kirja oma sissetulekud ja väljaminekud. Vaata, kuidas saad suurendada tulusid ja vähendada kulusid, või teha mõlemat.
  • Plaan paika. Mis on sinu eesmärk? Näiteks, kui soovid kõrvale panna kolme kuu kulude summa, pane kirja plaan, kuidas selleni jõuda. Mis on sinu päeva, nädala ja kuu eesmärgid? Tee iga nädal kokkuvõte, mida oled eesmärgi saavutamiseks teinud ja millised on järgmised sammud. 
  • Visualiseeri. Pane kirja, milline on sinu unistuste auto, maja, rahaline olukord … Ja kujutle, kuidas sa võiksid end tunda, kui see kõik on sul olemas. 
  • Finantsiline turvapadi. Kogu esimesel võimalusel 6–12 kuu kulude summa kokku või pane kõrvale 6–12 kuu palk. 
  • Mis on sinu ideaal? Mis on see, mida sina päriselt tahad? Võimalik, et sa ei vajagi suurt villat, vaid hoopis hubast kolmetoalist korterit. Võib-olla oled võtnud influencer’itest malli, et soovid Porschet, kuid tegelikult vastab ühistransport täielikult sinu vajadustele ning auto ülalpidamiskulude arvelt saad endale midagi paremat lubada – näiteks hea koolituse või reisi.

Allikas: Karin Lõhmuste

Julge teha vigu 

Lõhmuste peab end õppimise fanatiks, sest tal on kogu aeg mõni kursus või uus hobi käsil. “Tuleb proovida erinevaid asju, et teada saada, mis sulle üldse meeldib. Ja ära karda vigu teha,” annab ta nõu. “Aga iga viga tuleb teha ainult üks kord! Analüüsi seda ja ära seda rohkem korda.”

Finantsmaailmas on tema suureks eeskujuks sendiblogijana tuntud Rahakratt. “Ta on julgenud välja öelda, et on lihtsa taustaga ja teadmised on tulnud ajaga. Proovides erinevaid töid, on ta mõistnud, et see ei toimi ja liikunud edasi,” ärgitab ta kõiki teisigi katsetama erinevaid asju ja järjepidevalt edasi liikuma, et leida lõpuks oma tee.

Kui Rahakratt oma rahatarkuse teekonda alustas, teenis ta tuhat eurot palka.Ja kuna ta on võtnud südameasjaks jõuda rahalise heaoluni, liigubki tema portfell järjepidevalt miljonite suunas. “Meeldib, kuidas tal on oma tegemistega tõsi taga, kuid samas naudib teekonda täiega ning on kahe jalaga maa peal. Samuti naudin tema head huumorit ja oskust enda üle nalja visata,” ütleb Lõhmuste. 

Perfi aitab sul saada ülevaate oma rahalisest olukorrast, et teaksid, mis on sinu järgmine samm rahalise heaolu poole. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.