Aitab rasvasest filtrist! Lihtsad nipid köögikubu puhastamiseks

Puhastamata kögikubu võib endas peita ebameeldivat üllatust.Foto: Shutterstock

Köögis pliidi kohal olev õhupuhasti on tänuväärne, sest kogub rasvaosakesi ja aitab vabaneda toiduvalmistamise lõhnadest, kuid tihti unustatakse ära, et õhupuhasti rasvafilter vajab ka ise puhastamist. Alljärgnevalt toome välja mõned lihtsad nipid, kuidas õhupuhasti filtrit kerge vaevaga puhastada.

Kõikides õhupuhastites olev rasvafilter imeb endasse enamiku söögitegemisel lenduvast rasvast. Uue õhupuhasti filter võib aga juba paar kuud pärast ostmist olla toidurasvadest ummistunud.

Keskmiselt töötab õhupuhasti päevas 1–2 tundi, sellise kasutamise juures tuleks seda puhastada iga kaheksa nädala tagant. Electroluxi koolitusjut Margus Sootsi sõnul tasub õhupuhasti filtri puhastamisel eelkõige nõuandeid otsida seadme kasutusjuhendist ja teha selgeks, mida seal soovitatakse. 

“Meil on valikus Steel Care puhastusvahend, mis sobib kasutamiseks ka õhupuhastajaga,” lisas Soots.

Rasvane filter on tuleohtlik

Et näha, kas pliidikubu filter on rasvane, peab kummarduma pliidi kohale ja siis pöörama uuriva pilgu üles. Kui seda pole tükk aega tehtud, siis annavad ülevalt pliidile tilkuvad rasvatilgad lõpuks ise märku, et filter on umbes.

Rasvafiltri puhastamine ei ole tegelikult oluline ainult hügieeni pärast. Nimelt võib pikka aega puhastamata filter kõige halvemal juhul ka põlema süttida.

Kubu puhastamise mitu võimalust

1. Eemalda metallrestid, pese reste kuuma vee all mõlemalt poolt pesuvahendiga ja hõõru üle harjaga. Loputa voolava vee all ja jäta kuivama, enne kui tagasi asetad. Ja ongi kogu vaev.

2. Kui metallrestid on rohkem määrdunud ja juba üsna raskes seisus, siis voolava vee all pesu enam ei aita. Osta poest mõni spetsiaalne õlide ja rasva eemaldamise vahend, mitte nõudepesuvahend, pihusta seda resti mõlemale poolele ja lase pool tundi mõjuda. Siis pese reste nõudepesumasinas – samal ajal ära sinna nõusid pane! — õrna pesu programmiga. Arvesta, et masinpesu võib filtri värvi tuhmiks muuta.

3. On õhupuhasteid, millel on peale metallrestide ka paber-, vilt- või aktiivsöefilter. Need ei ole pestavad, mistõttu tuleb neid perioodiliselt vahetada, soovitatavalt iga kolme kuu tagant. Uue filtri saab ehituspoest. Aktiivsöefilter on mõeldud sisseimetud õhu puhastamiseks lõhnadest.

4. Kui õhupuhasti korpus on alumiiniumist või roostevabast terasest, siis selle puhastamiseks vali pehme lapp ja mitteabrasiivne spetsiaalne puhastusvahend.

5. Kui kubu on kaua puhastamata ja kleepuv rasv ei allu tavalisele vahendile, siis kasutatakse selle puhastamiseks ka beebiõli. Pane natuke beebiõli majapidamispaberile ja hõõru. Korda, kuni kubu on puhas. Lõpetuseks poleeri üle puhta majapidamispaberiga, veega loputada pole vaja.

Appi tuleb videoõpetus

YouTube’is on ka üks õppevideo kubu rasvafiltri puhastamisest, mida tasub vaadata. Selleks, et filter video järgi puhtaks saada, läheb vaja kõrgete äärtega ahjuplaati, söögisoodat, soola ja äädikat.

Täida ahjuplaat poolenisti veega ja aja keema. Lisa soola ja söögisoodat olenevalt sellest, kui võidunud filter on. Aseta filter keevasse vette ning lisa äädikas. Ole ettevaatlik, et sa ennast ei kõrvetaks. Kuumuta filtrit soola-söögisooda-äädikavees 5–10 minutit, kuni rasv on lahti keenud. Kui filter jäi veel rasvaseks, korda tegevust. Pese filter nõudepesuvahendiga üle ning loputa.

Mida tihemini õhupuhastit pesed, seda väiksema vaevaga selle töö tehtud saad. Kokkuvõtteks hoiad sagedamini pestes hoopis aega kokku!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.