Appi, pesumasin hüppab mööda elamist ringi! Miks ta, sunnik, nii teeb ja kuidas seda vältida?

Mööda ruumi ringi sõitev pesumasin vajab kindlati ülevaatamist, sest põhjuseid, miks masin paigal ei püsi, võib olla mitmeid.Foto: Shutterstock

Kas teil on kodus ette tulnud, et pesumasin sõidab mööda ruumi ringi, nagu tahaks elamisest plehku panna? Miks vahel nii juhtub ja kuidas taolisi olukordi vältida? Nõu annab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots

Ega sa transpordipolte unustanud? 

“Kui pesumasin mööda ruumi ringi sõidab, siis on esimene küsimus kohe, kas transpordipoldid on eemaldatud? See on asi, mida inimesed võivad unustada teha. Ja kui transpordipoltidega pesumasin käima panna, siis ta tegelikult peabki ringi liikuma,” selgitas Soots.

Transpordipoldid on teatud tüüpi kohmakad plastpoldid, mis pannakse pesumasina sisse, et takistada trumli liikumist masina sees, kui seda veetakse ja paigaldatakse. Transpordipoldid kaitsevad trumlit ja sisemisi komponente, kui masinat ei kasutata. Need tuleb enne masina esmakordset kasutamist eemaldada, sest need on mõeldud ainult transportimise ajaks. 

Õpetus, kuidas transpordipoldid eemaldada ja kus need täpselt asuvad, on kirjas pesumasina kasutusjuhendis. “Kuigi tavaliselt tuleb need kolm polti keerata ära pesumasina tagumiselt küljelt, siis päris omapäi erinevaid mutreid sealt eemaldada ei tasu. Kasutusjuhendis on selle kohta ikkagi kõik suunised olemas, sest masina küljes võib olla midagi sellist, mida sealt ei tasu välja keerata.” 

Vaata järele, kas pind on tasane

Sootsi sõnul kipub pesumasin ringi liikuma ka siis, kui põrand selle all ei ole loodis. Ebatasane põrand ongi üks levinumaid põhjuseid, miks pesumasinad tugevalt vibreerima ja ringi liikuma hakkavad, sest seadmed, eriti vee ja liikuvate osadega masinad, peavad korralikult toimimiseks toetuma tasasele põrandale ja tasakaalus jalgadele. 

“Kui põrand on viltu ja maas on näiteks libedamad plaadid. Siis võib pesumasin väga kergelt liikuma hakata,” rääkis ta.

Sellisel juhul aitab, kui reguleerida pesumasina jalgu. Selleks tuleb kasutada loodi, et näha, millisest nurgast ja kui palju peab jalgu reguleerima. 

Pesu peab olema jaotunud ühtlaselt

Samuti võib põhjuseks olla pesu ebaühtlane jaotus trumlis. “Näiteks võib kõik pesu olla koos ühes padjapüüris, mille tõttu tekib vibratsioon,” selgitas Soots. 

Aga kuidas olla kindel, et pesu jaotub pesumasinas ühtlaselt? Ekspertide sõnul tuleb pealtlaetava masina puhul veenduda, et umbes sama kaaluga kangad on jaotatud trumli keskkoha ümber ühtlaselt. Näiteks pange rätikud masinasse ringikujuliselt nii, et ühel küljel ei oleks neid rohkem kui teisel. Kui pesete ainult ühte või kahte eset, lisage koorma ühtlustamiseks mõni rätik või särk. 

Eestlaetavas masinas ärge peske ainult ühte raskest kangast eset, mis tõuseb ja kukub üksi trumli sees. Parem on täielik koormus. Peske igal korral mitu sarnase kaaluga eset. Kindlasti tasub vältida masina ületäitmist.

Spetsiaalsed padjad takistavad pesumasina liikumist 

Electroluxil on pakkuda ka spetsiaalsed kummist vibratsioonivastased padjad, mis takistavad pesumasina liikumist. Vibratsiooni ja müra absorbeerivad kummist padjad on mõeldud pesumasinatele, kuivatitele ja teistele kodumasinatele. Lisaks sellele, et kummipadjad aitavad masinat paigal hoida, kaitsevad need põrandat ka kriimustuste eest.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.