Energiakriis ja elektri hinnaralli röövivad paljaks? Tõhusad nipid kuidas säästa rahakotti ja tarbida vähem elektrit

Talve saabudes tähendab elektrihinna kallinemine paljudele, et kokku tuleb hoida koduse soojuse arvelt.Foto: Shutterstock

Elektri hind on viimastel kuudel teinud peadpööritava tõusu – saime isegi tunda üle 280 euro küündivaid megavatt-tunni hindu, mis võtsid sõnatuks ka kõige rasvasema rinnaga elektritarbija. Spetsialist õpetab, kuidas sellise hinnaralli juures elektrit ja raha kokku hoida?

Oma tavapäraseid harjumusi ei soovita Electroluxi koolitusjuht Margus Soots elektrihinna kallinemise ajal palju muuta. Tegelikult on tänapäevaste kodumasinate elektritarbimine reeglina juba nii madalale viidud, et nende kasutusharjumuste muutmine väga palju mõju elektriarvele ei avada. “Toitu ikka tegemata ei jäta või pesu pesemata,” sõnas Soots. 

Kui seadmel olev energiamärgis lubab säästu juba maksimaalsel võimalikul moel, siis meetodid näiteks ahju kasutamisel väga palju tarbimist ei muuda. 

Kui kodus on veel aga suure elektritarbimisega vanad kodumasinad, siis tasub Sootsi sõnul kindlasti mõelda nende moodsamate vastu vahetamise peale. “Uued programmid ja nutikas tehnika suudab ise kõige paremini tarbimist reguleerida ja uued seadmed on kindlasti vähem energiakulukad kui vanad seadmed,” selgitas ta. 

Võib tunduda küll, et tehnika väljavahetamine on suur tarbimiskultuuri toetamine, siis tegelikult kestavad kodumasinad piisavalt kaua ja see väljaminek tasub ennast võrdlemisi kiiresti ära.

“Küll tasub seadmete ostmisel jälgida energiamärgist, kus on toodud välja näiteks energia- ja veekulud tavapärase režiimi puhul,” selgitas Soots.

Lisaks tõi Soots uuemate köögiseadmete puhul ära selle, et nii pliidiplaat kui ka ahi kasutavad toidutegemisel ära jääk-kuumust. “Pliidiplaat lülitab näiteks juba varem oma võimsuse välja ja oskab arvestada seda, et küpsemine toimub veel edasi.”

Lisaks tasub tähelepanu pöörata ka sellele, kui tihti avatakse näiteks võileiva tegemiseks külmiku ust. ”Iga kord, kui külmiku uks avada, läheb sinna sisse sooja õhku. See on nüüd juba tarbimisharjumus, mida saab kontrollida,” sõnas Soots ja lisas, et mõni teine ei pruugi külmiku ust tükk aega avada. 

Soots tuletas siinkohal meelde veel ühe lihtsa tõe, et näiteks enne söögitegemisega alustamist võiks kõik toimingud läbi mõelda. “Tark perenaine teab ise, kas keedab viis muna korraga või kõik ükshaaval.”

Elekter on öösel odavam

Elektrihindade juures tuleb tähele panna tegelikult seda, et tarbimine läheb kõrgeks hommikuti ja õhtuti. Seetõttu peavad fossiil-elektrijaamad kallinenud kütust põletama ja hinnad tõusevad lakke. Samas suureneb just öösiti tuuleenergia osakaal ning tekivad “nuti-tunnid”, mille ajal on hinnad madalamad. Just sel ajal tehtud tarbimine võimaldab elektriarvet oluliselt vähendada. 

Näiteks tarbijad, kes seadistavad oma nõude- ja pesumasinad tööle sel ajal, säästaksid umbes veerandi. Ka olenemata sellest, et need seadmed tarbivad vähem elektrit oleks hinnavõit ikkagi suur. 

Appi tuleb nutikas rakendus

Tasub mõelda Gridio rakenduse peale, mis töötab ka Eestis ning jälgib tunnipõhist börsielektri hinda. Gridio analüüsi järgi on elektritarbimise nuti-tundide nihutamise võit näiteks alates septembrist rohkem kui kahekordistunud. Seega on nutikad elektritarbijad, kes on õhtuste tipptundide asemel kasutanud odavamat öötundide elektrit, tarbinud keskmiselt 60 protsenti soodsamat elektrit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.