Fui, pesumasinast tuleb halba lõhna ja pesu ei saagi puhtaks! Need lihtsad nipid aitavad probleemi lahendada

Hais ja pesust tulnud mustad riided annavad märku, et ka pesumasin vajab ise puhastust.Foto: Shutterstock

Pesumasin peseb küll puhtaks pesu, aga tegelikult vajab ka masin ise aeg-ajalt puhastust. Kui unustame masinat ja selle filtreid soovitatud aja tagant puhastada, siis võib riietele tekkida ebameeldiv lõhn või kipuvad need luituma ja muutuma hallitusetäpiliseks.

Kui selgub, et pesumasin vajab puhastust, siis ei pea seda kohe hooldusesse saatma. Lihtsate nippide abil saab puhastusega igaüks ka ise hakkama. 

Electroluxi koolitusjuht Margus Soots soovitab ebameeldiva lõhna ja ukse ümber tekkiva mustuse ärahoidmiseks viia regulaarselt läbi 95 °C hoolduspesu, kasutades pesumasinale mõeldud puhastusvahendit. “Soovitame meie hoolduskeskustes saadaval olevaid spetsiaalseid pesuvahendeid, näiteks pesumasina puhastusvahendit Super-Clean,” sõnas Soots.

Pesuvahendi sahtel puhtaks

Väga olulisel kohal on ka pesuvahendi sahtli ehk pesuainejaoturi regulaarne puhastamine. Pesuvahendisahtlis olevad jäägid saab lihtsalt eemaldada jaoturit sooja jooksva vee all loputades. Selleks tuleb sahtel masina küljest enne lahti võtta. Hea nipp on ka näiteks vana hambaharja või mõne muu sobiva harjaga kogu mustus ja kuivanud seebipulber ning pesuaine vedelik maha nühkida.

Pesumasina ettevalmistus

Pesumasina puhastamist tasub alustada sellest, et masin pesust tühjaks teha. Seejärel tuleks nii masina seest kui välispinnalt ära pühkida suurem tolm ja puru. Selleks võib kasutada äädika ja vee lahust, näiteks otse spreipudelist pritsides, või sooda ja vee pastat.

Pesuvahendi sahtel

Kuna pesumasina sahtel on üks suurimaid hallituse tekkekohti, siis tuleb seda küürides olla eriti hoolas. Pesuvahendi sahtli võib masinast välja võtta, seda harja ja seebi- või äädikalahusega küürida ning siis sooja vee all loputada. 

Enne sahtli tagasi panemist tasub pikema harja ja äädikaspreiga puhastada ka masinasisest sahtli õõnsust. 

Äravoolufilter

Pesumasinat puhastades ei tohi unustada ka äravoolupumpa ja ebemefiltrit. Enamikel masinatel asub äravoolu- ja ebemefilter esikülje alaosas. Kui sa ei leia oma pesumasina filtrit, siis võid abi otsida kasutusjuhendist või internetist tootja ja mudeli nime järgi.

Seda puhastades lülitage pesumasin välja, avage ebemefiltri luuk ja pange selle alla kandik väljavalguva vee jaoks. Igaks juhuks tasub lähedal hoida ka suuremat põrandalappi või rätikut, et voolavat vett kiiresti kokku pühkida. Tühjendage masinast kogu vesi, avades filtri kõrval asuva tühjendusvooliku. Eemaldage filter vastupäeva keerates (käsitsi mitu korda tugevalt). Puhastage filter ja pumba korpus voolava vee all ja paigaldage filter tagasi. Sulgege tühjendusvoolik ja pange oma kohale tagasi. Sulgege ebemefiltri klapp.

Pesumasina tihend  

Ka pesumasina kummitihendil tekivad tihti tumedad või mustad hallitusplekid. Halvemal juhul võib sellelt leida ehmatavaid “hõrgutisi”, nagu kogunenud riidekiud, juuksekarvad, hallitus, väikesed esemed või muud ollust.

Hallituse saate eemaldada, kasutades naatriumkarbonaadi kristalle, paksu pleegitajat või nõudepesumasina pesuainet, mis aitab lahustada kangekaelsed hallituse ja seebipulbri jäägid. Neid vahendeid kasutades kandke puhastamise ajal kindlasti kummikindaid ja kaitseprille.

Kodused abivahendid

Kõige lihtsam, odavam ja loodust säästvam on pesumasinat puhastada aga sooda või äädikaga. Need kaks vahendit on pea igas majapidamises alati olemas ja on end pikka aega tõestanud efektiivsete kodu puhastusvahenditena. 

Soodaga saab tõhusalt lahti ebameeldivast lõhnast, äädikas on aga hea abimees katlakivist, bakteritest ja hallitusest vabanemisel. 

Tegelikult on sama toime ka sidrunhappel, mis on samuti populaarne kodune abivahend mustuse eemaldamisel. 

Kindlasti tuleb siin meeles pidada, et kuna äädikas on happeline ja sooda aluseline, siis ei tasu neid koos kasutada, sest nad neutraliseerivad üksteist ehk järele jääb nende keemilisel reageerimisel vaid soolane vesi. 

Pesumasina sisemus

Põhjalikuks sisepuhastuseks pane pesuainesahtlisse pesupulbri asemel äädikat või sidrunhapet ning lülita pesumasin tühjalt (ilma riieteta) kõige kõrgema temperatuuriga (soovitatavalt 90 °C) täispesu tsüklile ilma eelpesuta.

See, kui palju tuleb äädikat või sidrunhapet panna, oleneb pesumasina suurusest, kuid üldiselt on see ca 500 ml kuni 1 l äädikat või 4 spl sidrunhapet. Kui soovid vähem kasutada, siis võid doseerimisel oma kõhutundest juhinduda, nagu koduste pesuvõtete ja -vahenditega ikka. Kui tsükkel on lõppenud, siis võid protseduuri korrata soodaga, mis eemaldab järgi jäänud ebameeldiva lõhna, kui seda peaks olema.

Spetsiaalne kodukeemia

Pesumasina puhastamiseks võib kasutada ka spetsiaalset puhastusvahendit, mida pakuvad mitmed tootjad elektroonikapoodides ja hästivarustatud supermarketid. 

Puhastusainet kasutades loe pakendil olevat kasutusjuhendit ja täida seda väga täpselt. Kuna tegemist on väga tugevate hapetega, siis järgi kõiki abinõusid keemia käsitsemisel – kanna kummikindaid ja hoiusta aine lastele kättesaamatus kohas.

Katlakivi eemaldamine

Pesumasina sisemus ja trummel võivad paista puhtad ja läikivad, kuid sageli on seadme tagaosa, mis ei ole nähtaval, katlakivi täis. Kui masina küttekeha on katlakiviga kaetud, võib see seadme tööd mitmel viisil mõjutada. Näiteks kuumeneb vesi kauem, mistõttu on ka energiatarve suurem. Lisaks mõjutab see küttekeha eluiga, mis väheneb tunduvalt.

Katlakivi kogunemise põhjuseks on kare vesi. Mida karedam on kasutatav vesi, seda suurem on katlakivi tekkimise tõenäosus. Vee karedus võib olla erinev. See oleneb sellest, millistest allikatest veevarustuses kasutatav vesi konkreetses piirkonnas pärineb. Lisateavet oma 

piirkonna veekareduse kohta saate kohaliku omavalitsuse vastavast talitusest. Ennetava abinõuna võib teha pesumasina katlakivieemalduse alloleva tabeli järgi ja arvestada kohalikku veekaredust (°dH-väärtust).

Katlakivieemalduse sagedus. Foto: Electrolux

Kuidas probleeme ennetada

Pesumasina puhastamist soovitatakse teha iga 4–6 kuu tagant. Tegelikult saab lihtsate nippidega halva lõhna ja mustuse kogunemise probleemi väga edukalt ennetada ja puhastuste vahele jäävat aega pikendada.

Üks rusikareegel hallituse tekke vältimiseks on peale igat pesukorda jätta pesumasina uks ja pesuaine sahtel lahti, et pesumasin saaks seest kuivada. Samuti peab pestud pesu masinast võimalikult kiiresti välja võtma, et mitte luua mikroorganismidele soodsaid tingimusi elutsemiseks. Umbne niiskus on bakterite ja hallituse parim sõber. 

Aeg-ajalt võib pesu 90-kraadise veega pesta. Nii saab lüüa kaks kärbest ühe hoobiga –  desinfitseerida delikaatne pesu, nagu linad või aluspesu, ja ka pesumasina sisemus.

Iga mõne pesutsükli järel puhasta trumli tihendi alune äär, et ennetada suurema hulga pesuvedeliku ja kangakiujääkide kogunemist. Samal eesmärgil tuleks paar korda aastas puhastada ka äravoolufiltrit.

Ära kasuta ülemäära palju pesuvahendit. Pesumasin ei pruugi liigset pesuvahendit korralikult välja loputada, mistõttu võib sellest jääda pesumasina sisse jääke, mis ajapikku haisema lähevad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.