Juhe jooksis kokku: kuhu kadusid A+++ klassi kodumasinad ja miks müüakse nende asemel hoopis E või F tähega tehnikat?

Märtsis muutusid elektroonikaseadmete energiamärgised.Foto: Electrolux

Selle aasta märtsist on poodidest kadunud kõik A+++ märgisega külmikud, nõudepesumasinad ja pesuseadmed ning nende asemel müüakse E või F klassi kodumasinaid. Electroluxi koolitusjuht Margus Soots aitab uues süsteemis orienteeruda ja õpetab, kuidas energiasäästlik kodumasin osta.

Kodumasinat ostma minnes vaatab tarbija alati ka sellele lisatud energiamärgist, mis kirjeldab energiatarvet. Veebruaris ja märtsis poes kodumasinaid uudistamas käinud inimesi tabas aga üllatus, sest võis jääda mulje nagu oleks kodumasinad üleöö kehvemaks muutunud. 

“Eks selline kurioosne lugu tekkis küll, et kui inimene käis veebruaris poes, siis oli valikus A klassi külmikuid ja märtsis uuesti poodi ostu vormistama minnes oli sama külmik nüüd muutunud E klassi külmikuks,” rääkis Soots. Tegelikult ei muutunud masin üleöö halvemaks, vaid lihtsalt märgistus muutus. 

Mismoodi muutus A klass E klassiks? 

Täpsemalt öeldes muutus metoodika ehk see, kuidas energiamärgist arvutatakse. 

“Ega eelmise energiamärgise järgi lõputult neid plusse sinna lisada ei saanud, sest tehnika on muutunud nii heaks ja inimesed ei osanud enam eristada. Oli üks A hunniku plussidega. Nüüd jagati märgised ümber ja näiteks A+++ märgistest sai hoopis E-d või F-id.”

Muutusid seadmete testimismeetodid, ökodisaini nõuded ja info, mida märgisel kuvatakse. Mõnel tootekategoorial jäeti skaalade ümber jagamisel kõige kõrgem ehk A-klass tühjaks, hoides ruumi tuleviku kodumasinatele, mis võivad tänastest veelgi energiatõhusamad olla. 

Tähtede muutmise idee on selles, et stimuleerida tootjaid jõudma sinna A-ni tagasi. “Eks nüüd algab see võidujooks uuesti, kus kõik tahavad nende kõrgemate tähtedeni uuesti välja jõuda,” sõnas Soots. 

Ta lisas, et kui tulevikus jõutakse taas A+++ välja, siis tõenäoliselt vaadatakse märgised uuesti üle. “Eks seda kõike tehaksegi ikkagi selleks, et energiat võimalikult vähe tarbida ja muuta seadmeid ökonoomsemaks.”

Suur teene loodusele ja rahakotile 

Lisaks külmikutele said tänavu märtsis uued energiaklassid ka pesumasinad ja -kuivatid ning nõudepesumasinad. Sootsi sõnul on tegelikult kõik need, kes on viimasel ajal oma vanad kodumasinad uute vastu välja vahetanud, teinud rahakotile ja loodusele suure teene. “Üksikisiku puhul ei ole see nii suur võit, kui keegi ostab endale säästlikuma kodumasina. Aga võtame kogu Euroopa pildis, kus on 500 miljonit tarbijat, siis looduse vaates on see suur muutus. On vahe, kas külma teeb miljon vana külmikut või miljon uut külmikut. Just CO2 vaates on need uued külmikud nii planeedi kui ka meie enda vaates oluliselt paremad.” 

Energiamärgise sümbolid seadmetel. Foto: Electrolux

Ligi 30 aastat vana energiamärgiste süsteem

Praegu kasutusel olev Euroopa Liidu energiamärgis võeti järk-järgult kasutusele alates aastast 1994. „See on laialdaselt tunnustatud ja kasutusel kogu Euroopas. Selline ühtne süsteem võimaldab tarbijatel teha teadlikke valikuid tõhusate ja säästvate kodumasinate osas,” sõnas Soots. 

Süsteemi loogika seisneb selles, et mida suurem on seadme jõudlus, seda vähem kulutab see ressursse ehk elektrit, vett ja näiteks pesuvahendeid, olles seega sõbralikum nii rahakotile kui keskkonnale.

Ta lisas, et Electrolux on juba aastaid tootnud kodumasinaid jätkusuutlikkust silmas pidades. “See tähendab väikest energiakulu, aga ka spetsiaalseid funktsioone, mis võiksid vähendada tarbimist. Näiteks suudavad külmikud toitu palju kauem värskena hoida ja pesuseadmed riideid kohelda nii, et need püsivad pikemat aega nagu uued.”  

Vali kõrgeima energiaklassiga kodumasin

Kodumasinate valimisel võiks energiamärgis olla üks peamisi kriteeriumeid. Seal on lisaks konkreetsele energiaklassile kuvatud ka seadme elektri- ja veekulu, mahutavus ning müratase. Olenevalt tootetüübist saab märgiselt veel informatsiooni, mida masina tõhususe kohta tavatarbijal peamiselt vaja oleks.

„Kui inimesed otsivad näiteks pesumasinat, siis poodi sisse astudes võlub neid eelkõige seadme välimus ja hind, seejärel minnakse funktsioonide ja energiatõhususe juurde,” sõnas Soots. Tegelikult peaks aga alustama just neist kahest viimasest, sest need määravad tegelikult kodumasina hinna ja erinevate seeriate lõikes ka välimuse. 

Sootsi sõnul on tänapäevastel kodumasinatel palju uuenduslikke funktsioone, mis teevad kallima hinna juba mõne kuu või aastaga tasa. „Võtame näiteks Electroluxi pesuseadmete auruprogrammid. Vahel vajavad riided terve pesutsükli asemel lihtsalt kerget värskendust. Selleks on võimalik valida värskendav auruprogramm. Kui rõivad pole määrdunud, siis selline lahendus hoiab kokku nii vett, elektrit kui aega, aga ka säästab kangaid ebavajaliku pesemise eest.“

Teisena tõi Soots välja TwinTech-tehnoloogiaga külmikud, kus hoitakse ideaalset niiskust ja temperatuuri, mistõttu püsivad toiduained oluliselt kauem värskena. Samuti on külmikutes spetsiaalsed sahtlid puu- ja köögiviljade ning liha jaoks, mis säilitavad nende kvaliteeti kuni 40 protsenti kauem.

„Kõik sellised detailid mängivad energiatõhususe juures suurt rolli ja kui me räägime jätkusuutlikkusest, siis küsimus ei ole ainult vee- ja elektrikulus, vaid keskkonna hoidmises ja ebavajaliku tarbimise vähendamises,“ ütles Soots. Aga just kodumasinad on neis igapäevaelus olulistes aspektides väga palju abiks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.