Kodutehnika blogi

Kas nõusid peaks enne nõudepesumasinasse panemist loputama või on see vee raiskamine?

Nõudepesumasinasse nõusid pannes soovitatakse neid mitte enne loputada.Foto: Shutterstock

Nõudepesumasina omanikud kipuvad nõusid enne masinasse panekut üle loputama, et liigsed toidujäägid eemaldada. Kas see on aga vajalik ja tark tegu? Küsimusele vastab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Selgub, et nõude eelnev loputamine on tühi töö ja vaev. “Tasub lihtsalt suuremad toidujäägid taldrikult ära pühkida ja siis see masinasse panna.” 

Loputamine on halb

Tegelikult võib nõude eelnev loputamine isegi vastupidise tulemuse anda ehk kõik nõud ei pruugigi siis masinas puhtaks saada. Nimelt mõõdavad nõudepesumasina programmid pidevalt vee mustuse taset ja masin otsustab statistika põhjal, mida ja kuidas teha. “Näiteks saab masin üle loputatud nõude puhul aru, et need on puhtad ja teeb hästi lühikese programmi. Seal vahel võib aga olla mõni mustem nõu ja nii see ei saagi tegelikult puhtaks,” selgitas Soots. 

Ta rõhutas, et kui mõelda loodushoiule ja säästlikkusele, siis peseb nõudepesumasin selle hulga nõusid, mis tal sees on, puhtaks oluliselt väiksema koguse veega, kui me seda käsitsi kunagi suudaksime. “Eelnevalt loputades me lihtsalt nullime selle efekti ära.”

Nõusid eelnevalt loputades raiskame täiesti asjatult ära umbes veerand tonni vett aastas ja seda siis, kui mitte kasutada jooksvat vett. Modernne nõudepesumasin kasutab pesutsükli jooksul kuni 15 liitrit vett. Kui samad nõud pesta käsitsi ja voolava vee all, võib kuluda keskmiselt 100 liitrit vett.

Pealegi on tänapäevastel nõudepesumasinatel niivõrd tugeva survega pritsimissüsteemid, et ükski loputamine ei tee seda tööd neist paremini.

Kasuta nõudepesumasina jaoks mõeldud tooteid

Teine oluline asi, mida Soots rõhutab, on see, et nõudepesumasinas tohib kasutada ainult spetsiaalselt selleks otstarbeks ettenähtud vahendeid. “Sinna ei tohi panna sedasama ainet, millega pesed nõusid kraani all. Üks põhjus on kasvõi see, et kraani all pesemiseks mõeldud aine vahutab palju rohkem.”

Soots kirjeldas üht pilti, mida ta Facebookis nägi: inimene oli pannud tavalist nõudepesuvahendit nõudepesumasinasse ja lõpuks oli kogu ruum ja põrand vahtu täis. “No ja siis see imestunud inimene hoiatas teisi, et nii ei tohi ikka teha.”

Kuidas aga vaht masinast välja pääseb? Nimelt ei ole nõudepesumasina uks veekindel.  Kui nõudepesumasina töö poole programmi pealt peatada ja uks avada, siis on näha, et vett jagub ainult masina põhja. Ja just nii vähe vett masinas korraga ongi. 

“Veetase ei saa kunagi tõusta nii kõrgele, et see ukse tihendite vahelt välja tuleks. Aga see vaht, mida tekib väga palju, see pressib ukse vahelt välja,” selgitas Soots.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.