Kodutehnika blogi

Kas potte ja panne tohib pesta nõudepesumasinas?

Kas sina pesed potte panne nõudepesumasinas või käsitsi?Foto: Shutterstock

Kiire elutempo ja mugavus on toonud paljudesse peredesse nõudepesumasina, kuhu kipuvad pärast õhtusööki rändama ka pannid ning potid. Kas ikka on hea mõte potte-panne nõudepesumasinas pesta? Nõu annab Electroluxi müügijuht Margus Soots.

Kontrolli kas potid-pannid on nõudepesumasinas pestavad

Nõdepesumasinatel on enamasti olemas spetsiaalsed pottide-pannide pesuprogrammid, kuid enne, kui mustad söögitegemisvahendid masinasse pista, tasub uurida, kas need sealse pesu ka vastu peavad. Kui nõudepesumasinal puudub spetsiaalne pottide-pannide pesurežiim, siis soovitatakse kasutada kõige tugevama pesuga programmi. See tagab, et nõud saavad ikka puhtaks. 

Igal potil ja pannil on põhja all või pakendil märge, mis aitab tuvastada, millised esemed on nõudepesumasinas pestavad. Väga määrdunud pottidelt ja pannidelt tasub enne masinasse panekut puidust või plastikust praelabidaga üleliigne toit maha kraapida. Sealjuures tuleb jälgida, et ei vigastaks kraapimisega nõu sisemist pinda. 

Meeles tasub pidada, et nõudepesumasinasse ei tohi panna malmist potte ja panne, sest need kaotavad nõudepesumasinas oma õlise kaitsekihi ja võivad ka rooste minna. Küll aga võib nõudepesumasinas julgelt pesta roostevabast terasest toiduvalmistamisanumaid, millel puudub lisakate. „Nõudepesumasinasse ei tasu panna ka alumiiniumist ega vasest nõusid,“ sõnas Soots.

Kuidas nõud masinasse panna?

Soots soovitab, et alati tasub heita pilk kasutusjuhendisse, et teha selgeks, millised on täpsed tootjapoolsed juhised nõude masinasse paigutamisel. „Mõnes nõudepesumasina kasutusjuhendis soovitatakse potid ja pannid asetada alumisele riiulile külili,“ sõnas ta.

„Üldjuhul kehtib pottide ja pannide puhul põhimõte, et need laaditakse nõudepesumasina alumisse korvi põhi ülespidi. Ahjuplaadi võib aga asetada hoopis üles, kuna see mahub vabalt ka sinna.“

Kuidas pesta potte-panne käsitsi?

Kuna mõned potid-pannid on sellised, mida ei tohi masinas pesta, siis tasub enne ka uurida, kuidas neid õigesti pesta. Käsitsi pestes tuleks vältida pannidel nõudepesuvahendite või muude puhastusainete kasutamist, sest pikapeale rikuvad need pinda samamoodi nagu masin.

Potid-pannid lihtsalt puhtaks

Kõige lihtsam viis potid-pannid puhtaks saada on panna neisse pärast kasutamist soe vesi. See leotab toidujäägid lahti ja pärast vee välja valamist ei pea tegema muud, kui panni lihtsalt majapidamispaberiga kuivaks pühkima. Just nii püsivad potid ja pannid spetsialistide sõnul kõige kauem kasutuskõlblikud.

Paljudel nakkumisvastase kattega pannidel-pottidel on küll masinpesu lubav märge, aga kui eesmärk on tagada nende võimalikult pikk eluiga, soovitavad spetsialistid sellest siiski hoiduda. Nõudepesuvahend võib pannide nakkevastaseid pindu kahjustada ehk aja jooksul need maha pesta. Kahjustused tekivad ja süvenevad ajapikku ja esialgu ei pruugi neid märgatagi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.