Kodutehnika blogi

Kas see on tõesti võimalik? Elektri kokkuhoiul tuleb appi nutikas pliidiplaat

Induktsioonpliidil söögitegemine aitab energiat kokku hoida.Foto: Shutterstock

Pliit on iga majapidamise üks olulisemaid tehnikaseadmeid, sest süüa teevad ju kõik. Kuidas saab aga üks pliidiplaat aidata energiat säästa ja pool kokkamisest ise ära teha, tutvustab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Viimasel ajal on iga pere peamine mõte see, kuidas saaks vähendada elektriarveid. Nii mõeldakse ka sellele, kuidas säästa söögitegemisel. Electroluxi tootevalikust leiab näiteks induktsioonpliidid ja -pliidiplaadid, mis mõtlevad nagu kokk ja aitavad ka säästa.

Induktsioonpliidi eeliseid tutvustades toob Soots esmajoones välja lihtsa hoolduse, täpsuse ja efektiivsuse. “Kuumus tekib keedunõus, seega on energiakadu väiksem. Electroluxi induktsioonpliitidel on ka EcoTimer, mis lülitab kuumutamise välja enne etteseatud aja lõppu, et kasutada toidu valmistamisel jääkkuumust kõige tõhusamal viisil. Energiakadu on põhimõtteliselt olematu,” selgitab ta.

Ta toob siinkohal võrdluse gaasipliidiga, kus kuumutatakse ka õhku – induktsioonpliidil tekib aga poti või panni spetsiaalse põhja sees. “Kui näiteks keraamilise pliidi või mõne teise pliidi puhul on kuumuse alandades seal veel jääkkuumus ja temperatuur ei muutu kohe, siis induktsioonil muutub see kuumus sekundiga.”

Soots toob näiteks šokolaadi sulatamise: kui mis tahes muul pliidil tuleb seda teha nii-öelda veesärgis ehk asetada kuuma veega potti väiksem nõu šokolaadiga, siis induktsioonplaadi puhul saab šokolaadi sulatada otse pliidiplaadile asetatud nõus.

Õhupuhasti ja pliit suhtlevad omavahel

Üheks induktsioonpliidi suureks eeliseks on kindlasti ka mugavus, sest näiteks ühendab Hob2Hood süsteem pliidiplaadi juhtmevabalt õhupuhastiga. “Siis pole vaja teha muud, kui alustada söögitegemist ja õhupuhasti reguleerib seadistusi automaatselt, valides vastavalt pliidiplaadi võimsusele parima väljatõmbetugevuse.”

Kuid Electroluxi tootevalikust leiab ka pliidiplaat-õhupuhasti, kus õhupuhasti on integreeritud pliidiplaati – muuhulgas annab see vabaduse köögi planeerimisel. Kui kellelgi tekib aga hirm, et äkki on nii peen pliit liiga keeruline, siis rahustab Soots, et Electroluxi pliidiplaadi temperatuuri seadistuste reguleerimine puutetundlike juhtnuppude abil ei valmista mingeid raskusi. “Iga kuumutusala võimsuse kontrollimiseks on oma juhtnupp, seega on kuumuse seadistuse nägemine ja muutmine lihtne. Kuna tegemist on ühe sileda pinnaga, on ka puhastamine lihtne.”

Näiteks saab värviliselt puutetundlikult ekraanilt valida toidu, mida soovitakse valmistada ja pliidiplaat annab iga tsooni kohta reaalajas tagasisidet. Nii saab küpsetamise protsessi hõlpsalt jälgida. Lisaks annab pliit samm sammu haaval juhiseid, et tulemus oleks suurepärane.
Probleemiks ei ole ka suurem pott või pann Ka siis, kui süüa tuleb teha suurema poti või panniga, mis ei mahu ühele “rauale” ära, ei pea Sootsi sõnul muretsema, kas kogu toit ikka saab ühtlaselt kuuma.

“Bridge- ehk sildühenduse funktsiooniga saab kaks eraldi kuumutusala ühendada üheks suureks pinnaks. Tänu temperatuuri- ja ajaseadete automaatsele kohandamisele sobib see variant ideaalselt plancha-grillplaatidele või suurtele küpsetusnõudele.”

Nutikas pliidiplaat saab aru, kas keedetakse või praetakse

Electroluxi tootevalikus on SenseBoil keemisandur, mis tuvastab, kui vesi anumas keema tõuseb: keemiselt kuumutamisele kohanduv funktsioon reguleerib temperatuuri automaatselt, et viia intensiivne keemine mõõdukale kuumutamisele. Nii jääb rohkem aega toiduvalmistamisele.
SenseFry on praadimisandur, mis säilitab õige temperatuuri ühtlaselt kogu panni pinnal. Ei mingit mõistatamist ega seadete reguleerimist. “Enam ei ole täiuslikult ühtlased pannkoogid ega mahlased steigid kättesaamatu unistus,” sõnab Soots.

SensePro induktsioonplaadi juhtmevaba toiduandur mõõdab toidu temperatuuri ja edastab selle pliidiplaadile, et saaksite keeta, praadida, küpsetada ja kasutada julgelt isegi sous vide meetodit. “Nii on võimalik iga kord saada restorani tasemel kvaliteetne tulemus,” lisab ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.