Kas sügavkülmikut ostes eelistada kaanega või uksega varianti? Kas elektritarbimise osas on neil vahet?

Talvevarusid sügavkülma pannes võib juhtuda, et ruum saab otsa ja vaja läheb uut sügavkülma. Millist aga valida?Foto: Shutterstock

Kui ootamatult tekib vajadus osta uus sügavkülmik, siis enne poodi tormamist on vaja päris mitu asja läbi mõelda. Sügavkülmikute valimisel annab nõu Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Kui mõelda eraldiseisvatele sügavkülmikutele, siis on kaks varianti, mille vahel valida. Ühed on pealt kaanega nn kasti tüüpi ja teised eraldiseisvad tavalise külmiku tüüpi uksega kapid. “Esmalt tuleb välja mõelda, kui suur sügavkülmik olema peab ja kas koju mahub paremini kasti tüüpi või tavalise külmkapi tüüpi seade,” sõnas Soots. 

Kaanega või uksega sügavkülmik? 

Vertikaalse sügavkülmiku eeliseks on eraldatud riiulid, millele saad mugavamalt sorteerida marjad, ürdid, köögiviljad, lihatooted jm. Uuemates üles avaneva kaanega sügavkülmikutes on lahtrid ja korvid, millega saad samuti tooteid üksteisest eraldada.

Kaanega sügavkülmikud jäävad mahutavuselt vahemikku 100–600 liitrit. Keskmine kodutarbija saab kenasti hakkama 200–250-liitrise variandiga.

Sahtlitega sügavkülmikute hulgast on valida nii tavakõrguses 160–230-liitrise mahutavusega kui väikeseid köögitasapinna alla mahtuvaid kahe-kolme sahtliga mudeleid. Kui on plaan külmutada suuremas mahus, tuleks valik teha pigem tavamõõtu külmikute suuruste sügavkülmikute seast. Neis on riiuleid märksa rohkem, eri mõõdus ja kallimatel mudelitel saab eri riiulitele määrata eraldi temperatuuri.

Jälgi kümutusvõimsust

Üks, mida erinevate toiduainete sügavkülmutamise juures peab aga kindlasti jälgima, on see, milline on masina sügavkülmutamise võimsus 24 tunni jooksul. “Kindlasti ei tohi panna tervet või poolt siga korraga sügavkülma. Tuleb lugeda kasutusjuhendit, kus on kirjas, milline on külmiku külmutusvõimsus. Kui see on näiteks viis kilo 24 tunni jooksul, siis korraga külmikusse 25 kilo saadusi pannes ei toimu sügavkülmutamine nii kiiresti kui vaja. Selleks kuluva viie ööpäeva jooksul, mõeldes toiduhügieenile, hakkavad seal toimuma juba mingisugused roiskumisprotsessid.” 

Jälgi energiamärgist

Uue energiamärgistuste süsteemi järgi on enamik sügavkülmikuid tähistatud peamiselt E- ja F-, mõni üksik ka D-tähisega. Nõrgema energiaklassiga sügavkülmiku voolutarve on suurem, aga hind tõenäoliselt madalam. Siin tulebki otsustada, kas otstarbekam on korraga välja käia väiksem summa ja maksta pärast rohkem elektri eest või tasuda külmiku eest pisut rohkem ja hoida hiljem elektri arvelt kokku. Arvestada tuleb, et sügavkülmik on töös kogu aeg ja puhkeaega ehk energiasäästurežiimi sel pole. Näiteks 400-liitrine kaanega sügavkülmik võtab aastas elektrit üle 300 kWh.

“Eriti oluline on see täna, kui elektri hind on väga kõrge. Siin tuleb ka enne läbi mõelda, kui suurt külmikut tegelikult vaja läheb. Kolme jäätise jaoks ei pea ostma ju maksimaalselt suurt sügavkülmikut,” lausus Soots.

Eraldi jahe- ja jääkapp

Sootsi sõnul võib mõelda ka variandile osta tavalise külmkapp-sügavkülmiku asemele, mis on ehk juba vana ja tarbib rohkem elektrit, eraldi kappidena jahekapp ja sügavkülmik, mida saab üksteise kõrvale asetada. “Selline kahes tükis lahendus on üsna mõistlik ja nii võib lõppkokkuvõttes säästa ka elektrikuludelt.”

Mõtle, kuhu sügavkülmiku paigutad

Kõik köögimasinad töötavad optimaalselt vähemalt +10 kraadi juures, iga kraad allapoole hakkab masinate töövõimsust ja eluiga lühendama, seega ei tohi külmikut panna kütmata garaaži, rõdule või keldrisse. Kui selline soov siiski on, tuleb osta külmik, mis ongi mõeldud spetsiaalselt õues kasutamiseks. Selliste külmikute valik on aga üsna väike. Külmikud ei kannata ka suurt kuumust, seega väldi kindlasti radiaatorite või pliidi lähedust ja igal juhul otsest päikesevalgust.

Lisafunktsioonid

Sisevalgustus teeb külmiku kasutamise mugavamaks. Kui näiteks kaanega sügavkülmik on pimedas garaažis ja sisevalgustust pole, siis on selle põhjast väga ebamugav moosikarpi välja otsida. Peenematel mudelitel on sisse ehitatud leedvalgustid. On sügavkülmikuid, mille riiuleid saab reguleerida erineva temperatuuri peale. Näiteks värske liha võiks selle omaduste parimaks säilitamiseks külmutada kiirkülmutussahtlis. Jäätist, mida on parem süüa pehmemalt, võib tõsta kraadi-paari võrra kõrgema temperatuuriga riiulisse.

Jahimeestel ja neil, kes soovivad külmutada suuremaid lihatükke, tasuks otsida külmikut, milles on spetsiaalne suurema mahutavusega sahtel. “Paljud tahavad kindlasti, et neil oleks sügavkülmikul lisafunktsioonina olemas ka jäämasin, teine tahab, et külmikust tuleks külma vett, kuid sügavkülmikul neid võimalusi tavaliselt ei ole,” sõnas Soots. 

Kui kaua toit külmikus säilib?

VEISELIHA 6–12 kuud
LINNULIHA ja VORSTID kuni 3–4 kuud
KÖÖGIVILJAD ja MARJAD 6–12 kuud

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.