Kas suurt suletekki võib masinas pesta ehk kui täis võib pesumasina toppida? 

Suletekki võib masinas pesta, kui masinal on olemas spetsiaalne programm ja see vastab masina lubatud maksimaalkaalule.Foto: Shutterstock

Elektri kõrge hind sunnib meid igal võimalikul viisil kokku hoidma. Üheks säästukohaks võib olla pesupesemise vähendamine, aga kas maksab pesumasinat triiki täis toppida ja seal väga raskeid asju pesta? Küsimustele vastab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Teinekord on pesumasinas vaja pesta ka raskemaid esemeid, nagu suletekid, kaltsuvaibad või kasvõi diivanikatted. Kas selle juures on oluline teada ka seda, kui palju kaalub masinasse pandav pesu märjana? 

Märja pesu kaal ei mängi rolli

„See, kui palju pesu märjana kaalub, pole üldse oluline. Oluline on, et masinasse ei pandaks suuremat hulka kuiva pesu, kui masina kasutusjuhendis ja üldiselt ka masina peale kleebitud infos öeldud on. Ehk kui nii kuivatile kui ka pesumasinale on peale kirjutatud kuus kilogrammi, siis see on mõeldud kuiva pesu puhul,“ selgitas Soots. 

Niisiis ei ole oluline, kui palju kaalub pesu märjana. „Üks oht, mis seal muidugi on, on see, et suurt kogust või eset pestes ei jaotu pesu masinas ühtlaselt ja koguneb trumlis ühte kohta. See mõjutab trumli pöörlemistasakaalu, mispeale võib masin anda häiret ja pesutsükli katkestada. Sel juhul tasub korraks masina töö katkestada, uks avada ja pesu pisut ühtlasemalt jaotada,“ ütles Soots. 

Pesumasina trummel võib tasakaalust välja minna siis, kui pesete näiteks voodipesuga koos veel riideid, sest väiksemad esemed kipuvad tihtilugu tekikotti kogunema ja tekib suur üks pall, mis siis trumlis ringi veereb. „Kui masin trumli pöörlemistasakaalu ei jälgiks ja vajadusel tööd ei katkestaks, siis tekiks tsentrifuugimisel tugev vibratsioon, mille tõttu võib pesumasin paigast liikuda või ka katki minna,“ märkis Soots.

Erinevad materjalid, erinevad kogused

Praegusel ajal, kui kokkuhoid on kõigil pidevalt mõtetes, võib ette tulla ka seda, et pesumasin topitakse nii triiki täis, et ust on raske sulgeda. Kas see on aga õige tegutsemine? 

„Siin peab ikkagi jälgima lubatud pesu kaalu. Kui pesumasinal on märge, et sinna tohib korraga panna maksimaalselt näiteks kuus kilo pesu, siis see on ka suurim kogus. Kui on lubatud üheksa kilo, siis võib panna maksimaalselt üheksa kilo. See tähendab, et masin on võimeline selle pesukoguse puhtaks pesema.“ 

Lisaks pesukogusele tuleb siiski jälgida ka seda, millisest materjalist pesu pestakse, sest õrnemate või näiteks sünteetiliste materjalide pesemisel on pesu maksimaalne lubatud kaal on siiski väiksem, kui maksimaalne kuus, seitse, kaheksa või üheksa kilogrammi. „See maksimaalne kehtib siiski vaid puuvillase pesu puhul, täpsed kogused on kirjas masina kasutusjuhendis,“ toonitas Soots.

Keskmine eurooplane peseb Sootsi sõnul korraga umbes kuus kilogrammi pesu. Seega on suure, üheksakilose pesuvõimega masina täielikuks täitmiseks vaja pikalt pesu koguda, kui muidugi ei taheta masinasse panna korraga mitut rasket eset.

Tark masin keeldub pesu pesemisest

Mõnel uuel mudelil on ekraani peal ka koht, mis kuvab masinasse pandud pesu kaalu. „Seda pole küll kõigil masinatel,“ täpsustas Soots.

Tänapäevane pesumasin pöörab enne programmi algust 30 sekundit trumlit ringi, et saada kätte masinasse pandud pesu kaal. „Nii saab kilogrammi täpsusega teada, kui palju masinas pesu on. Kui on selge, et on ülekaal, siis saab osa kuivast pesust masinast välja võtta ja selle järgmiseks pesukorraks jätta.“

Tegelikult võib Sootsi sõnul masinas olla pesu ka vähem, kui maksimaalselt lubatud kogus, sest pesumasin suudab ise hinnata, kui palju vett ja pesuvahendit tarvis on. „Osadel Electroluxi pesumasinatel on näiteks AutoDose süsteem, mis arvestab välja vedela pesuaine ja loputusvahendi täpsed kogused,“ sõnas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.