Kodutehnika paigaldamise ABC. Neid lihtsaid juhtnööre järgides saad hakkama ka keerulisena näivate töödega

Kui nippe teada, siis saab kodumasinate paigaldamisega hakkama igaüks.Foto: Shutterstock

Kodu südameks peetava köögi projekteerimisele või värskendamisele pühendatakse palju tähelepanu ja aega. Kes ei tahaks, et mööblikomplekt ja tehnika sobiks kokku sisekujunduse üldvisiooniga ning oleks mugav kõigile, kes köögis toimetavad. Seega on loomulik, et kui kauaoodatud kodutehnika kohale jõuab, tahaks seda ruttu kasutama hakata. 

Aga nagu ikka, pole kiirustamine ka siin hea mõte. Ainuüksi kodutehnika lahtipakkimisel võivad kahe silma vahele jäänud nüansid hiljem valusalt kätte maksta.

Pealtnäha pisiasjadena tunduvad juhtmepraod, muljumised või muude olmetehnikaga kaasas käivate montaažidetailide kahjustused põhjustavad tihtipeale mitmesugust kahju. Veel halvem – toode võib saada vigastada. Toote visuaalseks kontrolliks ei ole erilisi teadmisi vaja – seda võib ise teha, aga kui tahetakse, et seade töötaks kindlalt, kaua ja ohutult, siis ei tohi selle spetsiifilistest paigaldusnõuetest mööda vaadata.

Probleeme ei põhjusta mitte üksnes kehv ventilatsioon

Tänapäeval on populaarne kodutehnika “ära peita” ehk mööblisse integreerida – see on ergonoomiline, funktsionaalne ja stiilne. Kuid sellisel juhul nõuab erilist tähelepanu seadmete õhutus. Näiteks kui otsustate paigaldada kompaktse integreeritava ahju, siis Electroluxi tehniline koolitaja Ardo Pank soovitab selle tagakülje ja süvendi vahele jätta vähemalt 2 cm, et seade saaks õhku (ning ukse ja juhtpaneeli vahelise spetsiaalse ava kaudu selle välja lasta). Ahju tagumise ülaserva ja töötasapinna vahele peab jääma vähemalt 6 cm. Oluline on jälgida ka seda, et ahju ukse ja selle all paikneva köögimööbli välimise serva, näiteks sahtli ukse vahe oleks samuti vähemalt 8 cm, et oleks piisavalt ruumi nii ukse avamiseks kui ka õhuringluse tekkimiseks!

Samuti vajab lisaventilatsiooni integreeritav külmik. Kuna siin peab õhk ringlema suunaga alt üles, tuleb seadme kohale ja alla paigaldada vähemalt 200 cm2 pindalaga võre. Külmkapi ja niši tagaseina vahele peaks jääma vähemalt 5 cm.

Pesumasinatest ja nõudepesumasinatest rääkides juhib Pank tähelepanu sellele, et nende paigaldamisel eksitakse kõige enam vee sisse- ja väljalaskevooliku õigele kõrgusele paigutamisega.

“Koduse uputuse ja naabrite üleujutamise ennetuseks tuleb pesumasina vee väljalaskevoolik ühendada 60–100 cm kõrgusele, et vesi ei voolaks pärast pesu seadme alla. Enamikul meie pesu- ja nõudepesumasinate vee sisselaskevoolikutest on spetsiaalne klapp, mis pakub kaitset ka avariiolukordades – vooliku purunemise või kinni surumise korral seiskub seadme veevarustus automaatselt,” selgitas ta.

Veel üks asjaolu, millele tasub nende olmeseadmete paigaldamisel mõelda, on vee väljalaskevooliku pikkus. Voolikut võib pikendada kuni nelja meetrini. Kui voolik on liiga pikk, hakkab sellesse kogunema sete ja tekib oht, et vesi lekib põrandale või tekivad veelgi tõsisemad mured, näiteks kanalisatsioonisüsteemi ummistus.

Ei mingeid vigu elektritöödel

Olgu tegu suurte või väikeste elektriseadmetega – kõik paigaldustööd algavad ikkagi korralikust elektrisüsteemist ja selle peale tuleks varakult mõelda.

Näiteks köögimööblisse integreeritud külmiku elektripesa peaks olema paigutatud päris põranda äärde, et vajaduse tekkides saaks alumise iluliistu ära võtta ja seadme välja lülitada. Ühtlasi on oluline teada, kus asuvad elektrijuhtmed, et neid köögi või muude ruumide sisustamisel mitte vigastada.

Elektri-, induktsioonpliidi või pliidiplaadi ühendamisel on oluline tagada, et pliidi või pliidiplaadi juhe ei puutuks vastu seadme metallkorpust. Kui pistikupesa on pliidi või pliidiplaadi lähedal ning nende omavahelist kontakti ja sellega potentsiaalselt kaasnevaid ohtlikke pingehüppeid ei ole siiski võimalik vältida, on tähtis juhe isoleerida. Avatud ühenduste, juhtmete ühendamise ja kaitsega seotud hädasid võib ajutiselt korrigeerida isoleerteibiga, aga pikaajaliselt on soovitatav valida ohutum lahendus – juhtmeühendused.

Ärge tekitage tulevikuks probleeme – las eksperdid paigaldavad

Paigaldada köögi tööpinda korralikult pliidiplaat või kraanikauss, ühendada sifooniga seadmete vee äravoolusüsteem, integreerida mööblinišši külmkapp või ühendada nõudepesumasin – need on vastutusrikkad tööd, mis ideaalis nõuavad ametialaseid teadmisi ja erilist hoolikust.

Sel põhjusel soovitataksegi enda elu mitte keeruliseks teha ja usaldada need tööd parem kohe spetsialistide hoolde. “Kui täna tundub, et kõik töötab suurepäraselt, siis üldjuhul võivad ka pisemate vigade tagajärjed välja tulla kõige ebasobivamal hetkel, isegi mõne aasta pärast,” ütleb Pank.

Kodutehnika usaldusväärse kohaletoimetamise ja ühendamise teenuse saab tänapäeval tellida enamasti juba seadme müügikohas. Pealegi leidub hulk oma ala meistreid, kes teevad majapidamistes väikese tasu eest erinevaid töid. Tuleb vaid veidi aega pühendada ja uurida internetis või küsida asjaga kursis olevatelt tuttavatelt soovitusi. 

Läbimõeldud seadme kasutuselevõtu ettevalmistustööd tasuvad end hiljem igati ära, sest nii säästate kulusid, võimalikku tekkivat peavalu ja aega rikkis seadme parandamise või kaasnevate murede lahendamiselt. Konsultatsioon kodutehnika müüjaga on tasuta. Samuti tasub lugeda seadmega kaasas olevat juhendit. Mõne seal kirjeldatud lihtsama paigaldustöö võib ka ise ette võtta, ent isegi sellisel juhul on oluline teha mõistlikke otsuseid ja hinnata oma tegelikke võimeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.