Kumb variant ikkagi parem on: kas osta pesumasin ja kuivati eraldi või eelistada kuivatiga pesumasinat?

Pesumasinat valides tuleb mõelda nii masina mõõtudele kui ka sellele, kui palju pesu seal korraga pesta tahetakse. Lisaks on oluline panna paika, kas masin peab olema eest- või pealtlaetav.Foto: Shutterstock

Pesupesemise organiseerimiseks on laias laastus kaks lahendust. Esimene variant on osta eraldi pesumasin ja kuivati. Teine valik on osta masin, kus on ühes seadmes koos nii pesumasin kui ka kuivatusfunktsioonid. Aga kumb on parem? Asjasse aitab selgust tuua Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Kui aastaid levis pesumasin-kuivatite kohta müüt, et need ei tee nii head tööd kui kaks eraldi masinat, siis Sootsi sõnul ei tasu täna enam sellist juttu uskuda. “Kui küsida, kumb variant on parem, kas kaks ühes või kaks masinat eraldi, siis paremat ei ole,” sõnas Soots ja lisas, et vahe seisneb siin ruumi suuruses, kuhu masin või masinad paigutatakse.

Kui kodus ruumi jätkub, siis soovitab Soots osta eraldi pesumasina ja kuivati, aga majapidamisse, kus ruumi on vähe, sobib hästi kaks ühes variant. “See on puhtalt praktiline.” 

Erinevused kaks ühes ja eraldi masinate puhul

Eraldiseisev kuivati ja pesumasin võtavad küll rohkem ruumi, kuid pakuvad sealjuures rohkem häid funktsioone. Näiteks saab nendega pesta korraga rohkem pesu ja kuivatuse kvaliteet on parem.

“Näiteks on pesumasin-kuivatite puhul levinud, et pesumasina suutlikkus pesta on 9 kilogrammi, aga kuivatada 6 kilogrammi,” selgitas Soots. Seega kui pestakse maksimumkogust pesu, siis tuleb enne kuivatamist osa pesu masinast välja võtta ja kuivatada eraldi. “Kahe eraldi masina puhul saab valida sama jõudlusega pesumasina ja kuivati.” 

Samuti on ühe masina puhul miinuseks see, et kahte funktsiooni ei saa kasutada korraga. Tasub ka arvestada, et kuna kaks ühes masina tehnoloogia on keerukam, siis neid osi, mis võivad katki minna, on rohkem.

Kaks ühes masin sobib väiksematele peredele

Väiksematele leibkondadele võib olla heaks valikuks just kuivatiga pesumasin, kuna nende pesukogused on väiksemad. “Kaks ühes masin on kompaktsem ja selle saab kergema vaevaga paigaldada ka väiksemasse ruumi,” rääkis Soots. 

Kuivati ja pesumasin eraldi on hea valik aga suurematele peredele, kus riideid on palju ja neid ei saa ühe pesutsükliga ära pesta. “Siis tuleb kasuks eraldiseisev kuivati, kuhu saab ühe portsu riideid sisse panna samal ajal, kui masin teist portsu pesu peseb.” 

Enamasti ostetaksegi pesumasin-kuivati kas stuudiokorterisse või väikese vannitoaga paneelmaja elamisse, kus eraldi kohta kuivati jaoks ei leidu ja napib ruumi ka pesuresti jaoks. 

“Samuti on kuivati praktiline lastega peredes, kus mõnikord on kiirus väga oluline, sest kaks ühes masin jõuab paari tunniga mustaks saanud riided ära pesta ja kuivatada, et need oleks järgmisel hommikul käepärast võtta.”

Õhksoojuspumbaga pesumasin-kuivati on parem 

“Kui me võtame pesumasina ja kuivati eraldi, siis kuivatites on valdavalt kasutusel õhksoojuspumba tehnoloogia. Õhksoojuspumbaga pesumasin-kuivatitest on turul vaid mõned üksikud Electroluxi ja AEG mudelid. Seega peabki tegelikult paljude teiste toodete puhul paika see müüt, et pesumasin ja kuivati koos ei ole ehk kõige parem variant, et on parem, kui need masinad on eraldi,” tõdes Soots. 

Kui tavaline pesumasin-kuivati kuumutab masinas olevaid märgi riideid ja selleks, et riietest auru kätte saada, kasutab külma vett, mille koosmõjul see kondenseeritakse, siis õhksoojuspumbaga pesumasin-kuivati puhul kasutatakse maasoojuspumbaga sarnast metoodikat. “Soojuspump võimaldab kiiret soojusvahetust. Rõivastes olev niiskus aurustub neid läbiva sooja õhu toimel,” kirjeldas Soots. 

Seejärel aur jahtub ning veeldub kondensaatoris ning vesi kogutakse veepaaki või juhitakse kanalisatsiooni. Kuiva õhu jääksoojust kasutatakse uue tsükli alustamiseks. See protsess on nii energiat kui ka riideid säästev.

Seega on õhksoojuspumbaga pesumasin-kuivati ka riidesõbralikum. “Meie ei räägi oma toodete puhul riiete pesemisest, vaid nende hooldamisest ja nende pikaajalisuse tagamisest,” rääkis Soots.

Ta lisas, et pigem mõeldakse praegu sellele, et nii villaste, siidist kui ka spordiriiete pesemiseks oleks olemas täpselt sobivad programmid.

Korralik masin aitab kokku hoida

Arvatakse, et pesumasin-kuivatid tarbivad rohkem energiat kui eraldi masinad, kuid see pole nii: moodsad kõrgema energiaklassi masinad on elektritarbijatena rahakotisõbralikumad, kui oskaks arvata. Lisaks tähendab kombineeritud masina soetamine oluliselt väiksemat ostukulu. Pesumasin-kuivati on odavam kui pesumasin ja kuivati eraldi ostes – hinnavahest saadud sääst katab aga umbes kolme aasta kasutuse.

Sootsi sõnul on üks väike nüanss veel, millele tasub tähelepanu pöörata. Nimelt tarbivad tavalised pesumasin-kuivatid nii vett kui elektrit rohkem kui näiteks õhksoojuspumbaga masinad. “Siin on ka võib-olla kõige otsesem seos elektriarvega ja riiete säilimisega.” 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.