Kodutehnika blogi

Marjahooaeg on ukse ees: mida peaks teadma sügavkülma ettevalmistamisest?

Enne uute suvesaaduste sügvavkülma panekut on oluline see puhtaks teha.Foto: Shutterstock

Varsti on viimane aeg täita sügavkülmik uute marjade, seente ja muu väärt kraamiga. Seega on käes ka tagumine aeg, et sügavkülmik uute saaduste jaoks korda teha. Nõuandeid, kuidas seda kõige paremini teha, annab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Tasub teada, et kui külmkappi ja sügavkülmikut peab sulatama, siis on seda mõtet teha regulaarselt ning alati hiljemalt siis, kui kapi tagaseinale tekkinud jäälumekiht on kuni poole sentimeetri paksune.

“Külmikut ja sügavkülmikut peab hooldama ka juhul, kui see on nn NoFrost külmkapp,” selgitas Soots. 

Millal on vaja sügavkülmikut puhastada?

Kindlasti tasub endale teha selgeks ka märgid, mis näitavad, et seade vajab hooldust. Sügavkülmik vajab sulatamist näiteks juhul, kui kapi sisepinnad on tugevalt härmas. 

“Tegelikult on sügavkülmiku korrastamiseks ja puhastamiseks Eesti kliimas parim aeg üldse talvel, sest siis saab seal olevad toiduained tõsta koristamise ajaks rõdule või õue, et need vahepeal sulama ei hakkaks,” rääkis Soots.

Kui seda suvel teha, siis tuleb alustada sellest, et külmik välja lülitada ja võimalusel eemaldada pistik vooluvõrgust. Seejärel võib kõik sügavkülmutatud toiduained laduda ühte kasti ja see paksu teki või padjaga katta, et vähendada toiduainete sulamist.

Sügavkülmast leitud toodete hulgas tasub kindlasti teha inventuuri ja jagada need sulamiskiiruse järgi gruppidesse. 

Otsi abi juhendist ja ära pelga spetsiaalseid puhastusvahendeid

Sügavkülmiku uks või kaas tuleb sulamise ajaks lahti jätta ning seejärel tasub võtta pesemiseks välja kõik eemaldatavad osad. Sealjuures tuleb olla ettevaatlik, et ei kriimustaks külmiku seinu. 

Sügavkülmikut võib puhastada nõudepesuvahendiga, kuid enne toidu tagasi panekut tuleb kindlasti seinad ja põhi üle kuivatada, et pinnad ei jääks niiskeks või põhja ei jääks vett.

“Electroluxil on tegelikult olemas ka vastavad vahendid, millega sügavkülmikut puhastada. Lisaks leiab meie kodulehelt erinevaid juhendeid ja nõuandeid, kuidas seda teha,” sõnas ta.

Kui kõik eemaldatud osad on pestud ja korralikult kuivatatud, siis võib need kappi tagasi panna. 

Seejärel võib sügavkülmiku uuesti vooluvõrku lülitada ja tõsta tagasi seal olnud toiduained või oodata aega, mil külmikusse saab panna uued hõrgutised. Pärast sügavkülma sulgemist võiks ust järgmised kolm tundi võimalusel mitte avada. 

“Täpsemad juhised sügavkülmiku puhastamiseks on tegelikult alati olemas ka juhendis ja mina soovitan võtta juhend ette ja sealt siis täpselt uurida, mida ja kuidas teha,” lisas Soots. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.