Mida tähendavad nõudepesumasinal kõik need märgid ja millal millist programmi kasutada?

Nõudepesumasina juhtpaneelil olevad märgid võivad teinekord segadusse ajadaFoto: Shutterstock

Nõudepesumasin on kodudes muutunud üha populaarsemaks abimeheks, asendades paljudes peredes täielikult käsitsi nõudepesu. Integreeritud nõudepesumasin on lausa osa moodsast interjöörist.  Kena, aga üks asi võib aju lühisesse ajada.

Mida tähendavad kõik need märgid ja sümbolid masina juhtpaneelil? Vaatame siis lähemalt, mis kõigi nende tingmärkide taga peidus on, nõu ja selgitusi jagab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots

“Electroluxi uuematel nõudepesumasinatel, mida on toodetud alates 2019. aastast, on põhimõtteliselt vaja valida masina töötamise aeg ja vajadusel lisavalikust midagi juurde valida. Kõik on muudetud nii intuitiivseks, et õige programmi valimisega ei pea oma pead murdma,” rääkis Soots. 

Electroluxi nõudepesumasinatel on lihtne juhtpaneel.Foto: Electrolux

Tema sõnul saigi selline lahendus välja töötatud, sest inimesed ei saanud lihtsalt aru, mida kõik need erinevad märgid ja pesuprogrammid tähendasid. “Ainus, mida mina kasutaja pean teadma, on see, kas ma vajan nõude pesemiseks intensiivset pesu või on mul masinas ka klaasid. Panen selle lisavaliku juurde ja sulgen ukse. See on kõik, rohkem ei ole mitte midagi tarvis teha.”

Vale programm rikub klaasi

Uutel Electroluxi masinatel ei ole rohkem kui neli märki, millega saab reguleerida aega ja ka seda, kas nõud vajavad eelleotust või näiteks tahavad pesu saada klaasid. Lisaks on osadel masinatel ka võimalus valida täiendav hügieen. “See tõstab vee temperatuuri ja hävitab baktereid. Extra Powerit tuleb kasutada, kui nõud vajavad intensiivsemat pesu.”

Soots toonitas, et klaaside pesemisel võiks valida klaasipesu lisa, kus temperatuur jääb pesuprogrammi ajal maksimaalselt 45 kraadi juurde. 

“See on oluline selleks, et klaas ei saaks kahjustada. Kui kasutad nende pesuks vale programmi, siis muutuvad klaasid uduseks ja ei ole enam kirkad. See tuleb temperatuurišokist.”

Lisaks on uutel masinatel ka loputusprogramm, mida saab kasutada juhul, kui näiteks hommikul on masinasse pandud pudrukausid, mille külge jäänud pudru jäänused õhtuks kuivanud. “Vajutades aga hommikul enne kodust lahkumist loputusnuppu, loputab masin need pudrukausid ära ja need jäävad sinna õhtut ootama.” 

Erinevad programmid

Vanematel masinatel on sõltumata tootjast aga valikus mitu erinevat programmi, mille hulgast tuleb leida masinasse pandud nõude puhtaks saamiseks sobivaim. 

“ECO” märk tähendab, et tegu on programmiga, mis kestab kauem, kuid kasutab vähem vett ja elektrit. See sobib enamiku lauanõude ja söögiriistade pesemiseks.

“AUTO” on lühend sõnast automaatne. See tähendab, et masin valib ise sobivad sätted, sealhulgas ka veetemperatuuri. Kui sa ei suuda otsustada, millist programmi valida, siis see on enamasti kõige ohutum ja kindlam. 

“GLASS” viitab sellele, et programm on mõeldud klaaside pesemiseks. See kaitseb õrnu nõusid ja reguleerib vee karedust. 

“EELPESU” programm, mis on tähistatud veetilkade joana ehk näeb välja nagu dušist jookseks vett, on lühike loputus, mida kasutatakse enne põhiprogrammi. Seda on eriti mugav kasutada kangekaelsete kuivanud toidujääkide ja seisma jäänud mustade nõude puhul.

“QUICK” tähendab kiirpesuprogramme. Mõned kestavad isegi kõigest 30 minutit. Parim valik vähem mustadele nõudele. Siinkohal tasub aga meeles pidada, et mida kiirem on programm, seda suurem on ka vee- ja elektrikulu.

“JOON POTI ALL” Sümbol, kus asub joon poti all, tähistab programmi, mis on mõeldud pottidele, pannidele ja teistele nõudele, mis vajavad tugevamat puhastust. 

“START” nupp on tavaliselt kõige äratuntavam, kuid üle kordamine ei tee kunagi kahju. Nõudepesumasina töötsükli käivitamiseks tuleb vajutada nuppu, millel on see sümbol, või lihtsalt kirjas START.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.