Kodutehnika blogi

Puust ja punaseks: mida ikkagi tähendavad riietele õmmeldud hooldusmärgid?

Riiete hooldusmärgid tunduvad teinekord hiina keelena, millest on raske aru saada.Foto: Electrolux

Enne riiete pesemist püüab suur osa meist lugeda sisekülgedele õmmeldud silte, mis näivad mõnikord taskuteatmiku mõõtu ning on kandmisel vastikult häirivad. Lihtsam on käärid võtta ja sildid ära lõigata, kuid see pole alati kõige targem mõte. Miks nii? 

Riietel olevad hooldusmärgid võeti kasutusele Euroopas 1950ndate lõpus ning kuna need pole ajas suurt muutunud, siis ei pruugi sinna kantud info enam tänapäevaseid kangaid ja pesuseadmeid arvestades alati kõige pädevam olla. Näiteks talvejope ja siidpluusiga ei peagi enam alati keemilisse puhastusse minema. 

Siiski oleks tark sümbolite tähendused endale selgeks teha, et vältida riiete hooldamisel väga suuri prohmakaid ja võtta enda pesumasinast maksimum. Kuidas ja kas hooldussiltidel olevaid märke lugeda ning mida peaks tänapäevaseid seadmeid arvestades silmas pidama, et tagada rõivastele parim hooldus ning võimalikult pikk eluiga? 

Pesemise sümbol. Foto: Electrolux

Pesemine

Numbrid pesukaussi meenutaval märgil tähendavad maksimaalset lubatud vee temperatuuri riideeseme pesemisel. Electroluxi koolitusjuhi Margus Sootsi sõnul peab silmas pidama, et number näitab maksimaalset lubatud temperatuuri, kuid tänapäevaste tehnoloogiate abil saab riideese puhtaks ka oluliselt madalamatel temperatuuridel. See omakorda aitab säästa energiat, loodust ja riidekiude. “Mis varem vajas 40-kraadist pesu, saab nüüd puhtaks ka 30 kraadiga ning see võib tähendada lausa 60-protsendilist energia kokkuhoidu,” ütles Soots.

Tema sõnul on rõivahoolduses probleemiks just liigne ja vale hooldus. “90 protsenti riietest, mis me pesukorvi paneme, ei ole tegelikult piisavalt mustad. Tihti piisab ka vaid värskendavast auruprogrammist, mis tapab bakterid ja muudab riided värskeks.” 

Kuivatamise märk. Foto: Electrolux

Kuivatamine

Kui hooldussildil on ruut, mille sees on ring, siis seda rõivast võib reeglite järgi kuivatada pesukuivatis. Mida rohkem täppe, seda kõrgem on lubatud temperatuur. Kui ruudu sees on hoopis kriipsud, siis viitab see naturaalse kuivatamise positsioonile. Tegelikult on aga uued pesukuivatid kangaste vastu piisavalt õrnad ning varustatud spetsiaalsete programmidega, seega võib kuivatada julgelt ka siidi ja villa ning veekindlaid ülerõivaid, mille omadused säilivadki pesukuivatis paremini.

Triikimise sümbol. Foto: Electrolux

Triikimine

Triikraua sümbol ilma muude märgistuseta tähendab, et kangast võib julgelt triikida. Mida rohkem täppe, seda kõrgemat temperatuuri kangas talub. Kusjuures tänapäeva kuivatitel ja isegi pesumasinatel on spetsiaalsed aurutsüklid, mis hoiavad ära kortsumise ning vähendavad üldse triikraua kasutamise vajadust.

Pleegitamist keelav märk. Foto: Electrolux

Pleegitamine

Loale riideeset pleegitada viitab kolmnurk – kui kolmnurgal pole ühtegi teist märgistust, siis võib kangal kasutada igat sorti valgendit. Klooriga rõivaste pleegitamine on tegelikult vajalik vaid üksikutel juhtudel. Vähem määrdunud rõivaste puhul säästa energiat ja hooli materjalist ning vali lühem pesutsükkel või hoopis auruvärskendus.

Keemilist puhastust keelav märk. Foto: Electrolux

Keemiline puhastus

Hooldussildil olev ring sümboliseerib erinevate märgistustega seda, et kangale soovitatakse vaid professionaalselt läbiviidud keemilist puhastust. Sootsi sõnul on selline töötlus karm nii materjalile kui loodusele. “Iga kolmas inimene ei osta riideid, millel on keemilist puhastust nõudev hooldusmärk, kuid uuenduslikud seadmed võimaldavad kasutada õrnu programme, madalamaid temperatuure ja spetsiaalseid seadistusi, hooldades riideid just nii nagu peab.” Näiteks võib enamikus uutest masinatest tegelikult pesta ja kuivatada rõivaid, mille hooldussilt lubab vaid käsipesu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.