Kodutehnika blogi

Revolutsioon köögis: nutikas abiline, mis aitab kokkaval perenaisel säästa aega ja hoida pere kehakaalu korras

Tervislik ja õlivabalt valmistatud toit aitab ka kaalu kontrolli all hoida.Foto: Shutterstock

Tahad lastele õhtul kiirelt süüa teha, aga mõte õlist tilkuvatest friikatest ja ligi tund ahjus küpsevatest kanatiibadest ei lõhna kuidagi tervislikult. On aeg need kujutluspildid mälust kustutada ja kasutada köögitehnika viimast sõna, mis tagab tervisliku toidu nii sinu perele kui ka külla tulnud sõpradele. 

Viimastel aastatel on palju räägitud erinevatest moodsatest elektrilistest pottidest kui toidutegemist hõlbustavatest imevahenditest. Üks neist on kuumaõhufritüür, mis lubab kokku hoida nii kokkaja aega kui ka energiakulu. Nutika abilise võlusid tutvustab Electroluxi müügijuht Sergei Pool

Tegelikult ei ole kuumaõhufritüür tema sõnul mingi keeruline moodne lahendus, vaid on üks väga mugav ja lihtne abimees köögis, mis suudab kiiresti valmis küpsetada restoranitasemel roa. “Põhiline kuumaõhufritüüri eelis ongi kiirus. Kanakoivad saavad seal valmis näiteks 20 minutiga. Lisaks aitab see hoida toitu tervislikumana ja kööki ning kogu toidu tegemise protsessi puhtamana.”

Kuumaõhufritüüri üks suurimaid eeliseid on see, et krõbeda ja maitsva frititud toidu valmistamiseks ei ole vaja kasutada õli. Soovi korral võib seda muidugi pisut lisada. “Meie oma kodus ei kasuta üldse õli, kui kuumaõhufritüüris süüa teeme,” rääkis Pool.

Näiteks on kuumaõhufritüüriga võimalik frittida, grillida, röstida ja isegi küpsetada. Ringlev kuum õhk kuumutab koostisosasid iga nurga alt, et saada loomulik ja krõbe tulemus. Lisaks on masin vaikne ja võrreldes ahjudega oluliselt kompaktsem ja väiksem. 

Electrolux pakub nii kolmeliitriseid kui ka viieliitriseid kuumaõhufritüüre. “Kolmeliitrised sobivad pigem üksikutele inimestele või kuni kolmeliikmelisele perele. Suuremal perel on mõistlik soetada viieliitrine,” sõnas ta. 

Kuigi turult leiab ka manuaalseid nutipotte, millel tuleb toidu temperatuur ja küpsetusaeg ise valida, on Electroluxil praegu pakkumises vaid täisdigitaalsed lahendused, kus ei pea ise väga millelegi mõtlema. “Retseptid on sisse programmeeritud ja masin valib ise nii küpsetuseks sobiva temperatuuri kui ka aja.” 

Täisautomaatse kuumaõhufritüüriga saab küpsetada kõike alates lihast lõpetades näiteks pitsa või mõne koogiga. “Kasutajad räägivad, et toit on päris restorani kvaliteediga ja ma julgen seda ka ise kinnitada,” tõdes Pool.

Electroluxi kuumaõhufritüüri abil saab valmistada erinevaid maitsvaid roogi. Foto: Electrolux

Masin ise teab, kuidas asjad käima peavad

Electroluxi kuumaõhufritüüridel on kaheksa eelseadistatud toiduvalmistamise programmi, mis muudavad maitsvate ja tervislike roogade valmistamise väga lihtsaks. Pole vahet, kas küpsetate koogikesi, röstite kana või fritite köögivilju – masin oskab ise õige temperatuuri ja küpsetusaja valida. 

Näiteks on Elecroluxi kuumaõhufritüür Explore 6 piisavalt mahukas, et valmistada toite ka suuremale perele – eemaldatav korv on nii suur, et saab küpsetada terve kana korraga.

Julgematel soovitab Sergei proovida kuumaõhufritüüris ka supi keetmist. “Vedelate toitude jaoks peab lihtsalt olemas olema vorm, mille sees seda teha,” ütles Pool. Electroluxi kuumaõhufritüüri korvi mahub vabalt ära mõni kuumakindel ahjuvorm või kauss, mis kannatab kuni 250-kraadist kuumust. 

“Meie kodus on kuumaõhufritüüriga valmistatud näiteks lõhet kümnel erineval viisil. Lisaks saab seal teha väga maitsvaid juurvilju ja meelepärast liha,” selgitas Pool.

Nii võib tegelikult nutipotiga asendada ahju – eriti kasulik on see kindlasti neile, kes kolivad suveks maakoju või suvilasse, kus võib-olla head ahju polegi. “Suvel on see kindlasti parim lahendus, kui õhtul tuleb tahtmine kiiresti liha grillida. Kui kõht on ikka väga tühi, siis on see söegrillil grillimise asemel väga hea ja kiire lahendus,” tõi Electroluxi koolitusjuht Margus Soots näite.

Lisaks on kuumaõhufritüüri lihtne kasutada koos lastega ja õpetada neile sel moel tervisliku toidu valmistamist. “Nagu ikka, ei tasuks neid kohe üksi kuumaõhufritüüri kasutama lasta, kuid nendega koos võib igasuguseid toite proovida valmistada,” lisas ta ning rõhutas, et kuigi toote nimes on sõna “fritüür”, siis tegelikult esindab masin oma mitmekülgsuses ka tervisliku toitumise uut suunda.

Pool lisas, et korraga saab viieliitrises kuumaõhufritüüris küpsetada näiteks 1,4 kilo kanaliha.

Electroluxi kuumaõhufritüür. Foto: Electrolux

Kuidas on seotud nutikas abiline ja puhas loodus?

Electroluxi üks peamisi sõnumeid iga toote juures on keskkonnasäästlikkus ja see paistab silma ka kuumaõhu fritüüri puhul. Peamiseks eeliseks ongi aja kokkuhoid, mis ühtaegu tähendab ka elektrienergia kokkuhoidu. “Toidu valmistamisele kulub oluliselt vähem aega ja seetõttu on see sõbralik nii rahakotile kui ka meid ümbritsevale keskkonnale,” lausus Pool. 

Kuumaõhufritüüri kasutamine aitab hoida kokku ka pottide ja pannide pealt, sest nii kartuleid ja muid köögivilju kui liha saab kõiki teha ühes anumas. “Õhtuse kiire ampsu jaoks võib kanatiivad ja friikad koos kuumaõhufritüüri panna ja maitsev roog on 15–20 minutiga valmis.” 

Kõiki Electroluxi kuumaõhufritüüri eemaldatavaid osi saab pesta nõudepesumasinas. Seetõttu on käsitsipesu oluliselt vähem. “Lisaks ei pea korvi või teisi eemaldatavaid osi iga kord pärast kasutust pesema, sest õliga määrdumist ei ole,” sõnas ta. 

Piisab sellest, kui korv ja muud osad lihtsalt paberi või lapiga puhtaks pühkida ning masinas pesta korra nädalas. Kokkuhoid seegi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.