Robot-, vars- või vana kooli tolmuimeja? Teeme selgeks, milline neist sobib sinu koju kõige paremini

Tolmuimeja on oluline abivahend igas majapidamises.Foto: Shutterstock

Tubade puhastamine tolmust võiks olla võimalikult lihtne ja meeldiv töö. Kui aga valikus on nii palju erinevaid tolmuimejaid, siis võib õige leidmine olla keeruline. Electroluxi eksperdid aitavad tolmuimejate maailmas orienteeruda ja selgitavad, milline masin millisesse majapidamisse sobib. 

Tolmuimejaid on väga erinevaid ning nende seast valida on tänapäeval aina keerulisem. Hea tolmuimeja võib ühe inimese jaoks tähendada lihtsust ja mugavust, teise jaoks aga funktsionaalsust ja ilu. Nii palju kui on inimesi, on ka arvamusi.

Tolmuimejaid on erinevates suurustes, kujudes ning funktsioonides. Viimasel aastatel on ilma teinud robottolmuimejad, kuid jätkuvalt on au sees ka varstolmuimejad ja klassikalised kott-tolmuimejad. 

Kaks tolmuimejat igasse koju, või isegi kolm!

Electroluxi müügijuhi Sergei Pooli sõnul võiks igas kodus olla vähemalt kaks masinat. “Kui on suur korter või maja, siis on sul vaja kolme asja: robotit, varstolmuimejat ja juhtmega tolmuimejat,” ütles ta.

Robottolmuimejat on vaja selleks, et hoida igapäevast puhtust – sellega suurpuhastust ei tee. “Väga musta põranda puhastamisega ei saa robot üksi hakkama. See on masina jaoks väga suur väljakutse pidevalt puhastada koera- või kassikarvu ja laste tuppa toodud pori või liiva. Küll on aga robot ideaalne.” 

Kui pole võimalust soetada kõiki kolme masinat, siis võiks Pooli sõnul lisaks juhtmega tolmuimejale kodus olla vähemalt varstolmuimeja. “Neist igal on oma erinevad töökoormused ja -tingimused.”

Ütle robotile, millal ja kus ta koristama peab

Robottolmuimejad on viimase aja tõusev trend. Koristamine jäetakse ustavale sõbrale, kes valitud graafiku järgi oma pesast välja sõidab ning kodule ringi peale teeb. Roboteid on erinevaid. Mõnel tuleb kogumiskasti puhastada pärast iga kasutuskorda, teine aga tõmbab end kodujaamas tühjaks ning vajab puhastamist kord kahe kuu jooksul. 

“Robottolmuimeja on küll universaalne koristusvahend, aga see ei sobi sinna, kus on väga vähe ruumi,” selgitas Pool. Ideaalne koristusvahend on see näiteks stuudiokorterites või sellistes kodudes, kus on palju vaba põrandapinda. 

Uute robottolmuimejate võimsus ja puhastustõhusus on tema sõnul aga juba nii suur, et need on võimelised asendama juhtmega tolmuimejaid. 

Electroluxi koolitusjuht Margus Soots rääkis, et tema kodus koristab robottolmuimeja põrandaid kaks korda päevas. “Hommikul kell kaheksa koristab masin terve korteri põrandad ja õhtul kell kaheksa käib veel korra esiku põranda üle,” ütles Soots. 

Robottolmuimeja eelis on kindlasti ka see, et masina saab telefoni teel seadistada, millal ja kus täpselt ta kodus koristama peab. Pealekauba saab moodsamate robottolmuimejatega põrandat ka pesta, mis annab koduomanikule veelgi rohkem vabadust. 

Juhtmega või juhtmeta?

Selle üle on vaieldud sellest hetkest peale, kui juhtmevabad tolmuimejad tulid. Juhtmevaba nn varstolmuimejat on mugav kasutada ning nendega saab puhastada peaaegu kõike. Soovi korral saad varstolmuimeja kergelt kaasa võtta ning ka auto interjööri puhtaks teha. Sellised tolmuimejad töötavad akude pealt. Seega peab olema alati valmis, et ühel hetkel saab aku tühjaks ning koristamine tuleb edasi lükata. 

Varstolmuimeja on Pooli sõnul vajalik peamiselt siis, kui parasjagu ei ole vaja panna tööle robottolmuimejat või lihtsalt ei viitsi panipaigast juhtmega tolmuimejat välja võtta, et ühte-kahte ruutmeetrit üle tõmmata või diivanit puhastada. 

Electroluxi varstolmuimejate eeliseks on Pooli sõnul veel see, et nende laadimispaneeli pole vaja seinale kinnitada ja masin seisab ka ise püsti.  “Meie varstolmuimejate laadimispaneeli saab panna lihtsalt põrandale ja vajadusel seda viia ühest ruumist või ka kodust teise,” ütles Pool.

Lisaks on varstolmuimeja parim abiline, kui on vaja puhastada pehmet mööblit, madratseid ja patju. “Meie paljudel akutolmuimejatel on olemas ka väike power pro või animal pro otsik, millega on hea näiteks diivanilt või autost lemmiklooma karvu või muud sodi ära koristada,” selgitas Pool.

Juhtmega tolmuimejat on tema sõnul kindlasti vaja aga siis, kui tuleb puhastada suuremat vaipa või tõmmata ära koerakarvu. “Sel juhul peaks tolmuimejal olema ka spetsiaalsed otsikud ühe või teise pinna puhastamiseks.”

Klassikalised juhtmega tolmuimejad koguvad mustuse kas kotti või konteinerisse. Konteinerit on mugav tühjendada ning omades konteinerisse mustust koguvat tolmuimejat ei pea kunagi muretsema, kas majapidamises leidub veel kasutamata tolmukotte. Küll aga mahutavad tolmuimejad, mis koguvad tolmu tolmukottidesse, korraga rohkem mustust ning kotte vahetades lendab õhku vähem tolmuosakesi tagasi. 

Lemmiklooma karvad

Kõva pinna peal saavad lemmiklooma karvade koristamisega Pooli sõnul hakkama kõik kolm tolmuimejat. “Pehmema pinna ja vaipkatte puhul tekib aga küsimus. Veterinaarid on testinud, et näiteks Electroluxi robottolmuimeja saab karvade eemaldamisega hakkama, aga koormus on masinale väga suur. Masin väsib ära ja ka hari kulub kiiresti läbi.” 

Robottolmuimejale Pool nii suurt koormust panna ei soovita, pigem tuleb sellise tõsisema töö jaoks kasutada tavalist juhtmega tolmuimejat. “Õhuvool on suures tolmuimejas palju suurem ja spetsiaalse otsikuga saab töö lihtsalt ära teha,” selgitas ta.

Väiksemas korteris, kus on üks lemmikloom, teeb töö ära ka varstolmuimeja. “Lisaks peaks siis varstolmuimejal olema spetsiaalne otsik. Electroluxil on näiteks selle jaoks power pro otsik, mis on kõva pinnaga ja mille külge ei jää karvad kinni, vaid need lähevad kohe tolmukonteinerisse,” rääkis ta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.