Kodutehnika blogi

Spetsialist annab nõu: kas energia kokkuhoiu eesmärgiks tasub kasutada viitstarti?

Kodumasina ajatamine on üks võimalus sättida programm tööle endale sobival ajal.Foto: Shutterstock

Elektri börsihinna ebastabiilsuse tingimustes otsivad paljud inimesed igalt poolt võimalusi, kuidas kulusid kokku hoida. Kõige muu kõrval on hakatud nõusid ja pesu pesema siis, kui elektri hind on madalaim. See võib aga tähendada, et pesumasinale või nõudepesumasinale tuleb määrata viitstart mitu tundi hilisemaks. Kas see on hea mõte? Vastab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots.

Viitstardivõimalusega kodumasinate puhul võib viitstarti Sootsi sõnul kasutada siis, kui ise samal ajal kodus ollakse. Kui aga on plaanis näiteks nädalavahetuseks kodust ära sõita, siis selleks ajaks kodumasinatele viitstarti määrata ei tasu.  See pole küll otseselt keelatud, kuid kodumasina järelevalveta tööle jätmist Soots ei soovita. Põhjus on lihtne – nimelt võib ootamatu veelekke või rikke korral tekkida väga suur varaline kahju, kui kedagi mitu päeva kodus ei ole. “Kuna praegu mõeldakse pigem kulude kokkuhoiule, siis mina pigem peseksin nõud ja pesu ära öösel, kui ma veel kodus olen, mitte ei määraks seda ajale, kui mind kodus ei ole.”

Mitmetel nõudepesumasinatel ei avane uks automaatselt, kui programm on lõppenud. Siis jääb masina sisse niiskus ja nõudele võib tulla külge kopitanud lõhn.
“Ka teisipidi ei ole see hea. Juhul, kui masinal ei ole eelloputust seadistatud, aga ma lähen juba reedel kodust ära ja masin hakkab pesema alles laupäeva öösel, siis kuivavad toidujäägid nõude külge kinni, nii et nõud võivad masinas mustaks jääda.” Ehk pesemisest ei ole kasu ja see on lihtsalt raiskamine.

Nõudepesumasinasse jäänud nõudest enamgi võib kopituse probleem kimbutada aga pesumasinasse jäävat niisket pesu. „Kui pesutsükkel on lõppenud, siis tuleks pesu masinast võimalikult välja võtta ja panna kuivatisse või näiteks restile kuivama,“ sõnas Soots.

„Kui pesu on jäänud pärast tsükli lõppu väga kauaks masinasse ja kopitama läheb, siis on sellest lõhnast äärmiselt raske uuesti lahti saada,“ märkis Soots. Küll aga ei ole tema sõnul probleemi, kui kuiv pesu jääb veidi kauemaks kuivatisse. „Kuna pesu on kuiv, siis seal kopituseohtu ei ole.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.