Triikimine on tüütu ja riided jäävad kortsu? Nende nippide abil saad riided kerge vaevaga sirgeks

Triikimine on tüütu töö. Lihtsate nipid aitavad pesu ilma suurema vaevata sirgeks saada.Foto: Shutterstock

Isegi kui sa pole triikimise usku, on aeg-ajalt ikka vaja sirgeks saada mõni tööpluus, triiksärk või lapse kleit. Tavaliselt katsud sa seda kohustust edasi lükata, samal ajal puhta pesu virn muudkui kasvab. Mõned lihtsad võtted aitavad selle tülika tööga kiiresti valmis saada. Ehk hakkab triikimine sulle niimoodi isegi meeldima?

Triikimise mugavaks tegevad nipid

Selleks, et muuta triikimine meeldivaks, tuleb luua meeldiv õhkkond. Nii võid triikimise ühendada näiteks teleka vaatamise või muusika kuulamisega. 

Triikimise aitab mugavamaks teha ka see, kui soetad suure triikimislaua. Selle pluss on, et suurel triikimislaual ei pea sa rõivaeset pidevalt nihutama.

Järgmisena tasub mõelda ka heale triikimislaua kattele. Kasutades triikimislaual metalse pinnaga kuumust hoidvat katet aitab see triikimist kiirendada ja ka elektrit säästa. Kui sul pole aga taolist katet, siis ajab asja ära ka see, kui panna triikimislaua katte alla paar lehte alumiiniumfooliumit. Foolium juhib soojust ja nii ei pea sa triikima riideid mõlemalt poolt.

Pane kõik vajalik triikimiseks valmis – lisavesi triikrauale, riidepuud riiete riputamiseks.

Säti triikimislaud õigele kõrgusele, nii et töö selga ei koormaks.

Selleks, et vältida triikraua pidevat veega täitmist võib mõelda hoopis triikimisjaama soetamise peale. Electroluxi tootevalikust leiab endale sobiva triikimisjaama igaüks. 

Enne triikima asumist vaata üle ka triikraua pind. Kui see vajab puhastamist või on roostes, siis hõõru seda vähese äädika ja vee seguga.

Sorteeri pesu

Sorteeri ja rühmita riided triikimistemperatuuri järgi. Nii ei pea sa pidevalt triikrauda seadistama. Samuti on see energiasäästlikum. Alusta madala kuumusega esemete triikimisest ja liigu kuumemat temperatuuri vajavate rõivasteni.

Triigi niiskelt, sest niiskeid riideesemeid on lihtsam triikida. Kuiva riide puhul aitab auruga või läbi niiske riide triikimine. Samuti võib enne triikimist lasta pihustiga rõivad uuesti niiskeks ja need rulli keerata, et niiskus ühtlasemalt jaotuks.

Vali õige triikimistemperatuur

Triikimisega võib kangale väga lihtsalt kahju teha. Selle vältimiseks loe rõiva hooldusjuhendilt selle hooldamise tingmärke. Muidu võid avastada, et tekitad triikides õrnale kangale inetud pruunid plekid või sulab mõnele sünteetilisest materjalist riidele sisse auk.

Igale kangale oma meetod

Selleks et riideese näeks kaua sama ilus välja kui poest ostes, tee kindlaks, kas rõivas vajab triikimist, pressimist või aurutamist.

Triikides nihuta triikrauda kortsude silumiseks vahetult mööda kangast. Triikimine sobib trikotaažpesule, voodilinadele, puuvillasele ja linasele riidele, polüestrile ja siidile.

Pressides tõsta rauda ühest kohast teise ja pressi riideeset läbi niiske marli või pressimisriide. Viimaseks sobib iga puhas ja värvikindel riie. Sellist viimistlust tahavad õrnad ja villased kangad, tehissiid, volditud riided ja rätsepaülikonnad. Pressides saavad rõivad tagasi oma esialgse vormi.

Aurutades aseta õrnale kangale niiske riie ja hoia triikrauda riide kohal 0,5–1 cm kõrgusel. Nõnda tuleks hooldada villaseid kootud esemeid ja lasta neil tasapinnal kuivada.

Lihtsa triikimise nipid

Triigi piki riidekiudu – siis ei veni esemed välja. Kahekordseid esemeid triigi esmalt pahemalt poolt, siis õigelt poolt.

Et vältida suurte esemete nagu kardinate ja linade üle triikimislaua põrandale vajumist, pane triikimislaua taha tool, mille peale need langeda saavad.

Tumedaid puuvillaseid riideid triigi pahemalt poolt, et õigele poolele ei tekiks läikivaid kohti.

Triigi riideeset alati ümber nööpide, iludetailide ja lukkude, mitte kunagi nende pealt. Vastasel juhul rikud nii riidedetaile kui ka triikrauda.

Reljeefsete tikandite ja kaunistuste puhul pane rõiva parem pool paksule froteerätikule ja triigi eset pahemalt poolt. Nii ei suru sa kaunistust lamedaks.

Rõivaste vooder võib vajada madalamat triikimistemperatuuri.

Ära kunagi triigi määrdunud rõivaid, sest triikraua kuumus kinnitab mustuse kangasse.

Pärast triikimist jäta riided enne kappi panekut veidikeseks ajaks jahtuma ja tuulduma. Nii püsivad need paremini sirged.

Keera riided triikimiseks tagurpidi, sest siis ei jää võimalikke triikimisjälgi. Spetsialistide sõnul tasub vältida ka ringe tehes triikimist, sest nii võid kahjustada oma riideid. Ringide tegemine venitab riideid välja ja selle asemel tasub teha paralleelseid liigutusi.

Ideaalselt sirge triiksärk

Selleks, et meeste triiksärk ja naistepluus juba pärast pesu võimalikult sirge oleks, tuleks see pesust tulles riputada riidepuule kuivama. Õige aeg triikimiseks on siis, kui pluus on veidi niiske. Juhul, kui särk on jõudnud siiski täielikult kuivada, pritsi see pihusega pudelist veega enne triikimist niiskeks.

Hea tulemuse saamisel on oluline riideeseme detailide õige triikimise järjekord.

Triiksärki triikima hakates alusta kraest. Triigi kraed esmalt pahemalt poolt, seejärel pealtpoolt. Triigi väikeste liigutustega nurkade poolt keskosa poole. Ühe liigutusega üle krae tõmmates jäävad sisse voldid.

Seejärel säti särk triikimislaua kitsamale osale särgiosa, mis jääb eest ja tagant õlgade vahele. Ka siin tasub alustada triikimist pahemalt poolt liigutustega õlaõmbluse suunas.

Mansetid peaksid olema triikimise ajal kinni nööbitud. Järgi triikimisel sama põhimõtet, et kõigepealt pahemalt poolt, siis paremalt.

Särgi seljaosa triikimiseks laota see triikimislauale ja pinguta sirgeks.

Varrukate triikimine võib olla paras katsumus. Kui käiselauda pole, veendu, et mõlemad varrukakihid oleksid siledalt kohakuti. Triikimissuund on õmbluste poole. Silu ka manseti juures olevat volti.

Särgi hõlmade triikimisel alusta taas pahemalt poolt. Nii triikides väldi üle nööpide triikrauaga tõmbamist, sest need võivad kuumusega puruneda või üles sulada.

Lõpetuseks silu krae veel kord triikrauaga üle, voldi see käega alla ja vajuta vormi ja riputa särk riidepuule. Vormi hoidmiseks pane kinni kõik särgi nööbid ja pane see kappi alles siis, kui särk on täielikult jahtunud. 

Kas teadsid, et peale selle, et triikraud silub inetud voldid ja kortsud, määrdub triigitud pesu aeglasemalt. Lisaks hävitab triikimine bakterid ja tolmulestad. Seega võiks ka värskelt pestud voodipesu kuuma triikrauaga üle lasta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.