Bonava blogi

5 nippi, kuidas tuba kardinate abil avaramaks muuta

Kardinatel on tähtis roll nii ruumi sisekujunduses kui praktilisuses.Foto: Kodu Bonava Uus-Mustamäe elupiirkonnas.

Kardinatel võib olla väga oluline roll korteri sisekujunduses või siis veelgi enam, praktilisuses. Hästi valitud kangast tekstiilkardinad muudavad iga korteri hubaseks koduks, tagavad soovitud privaatsuse ning toovad hea une. Siiski on ka siin omad nüansid, mida tasub kardinaid planeerides jälgida. Kasulikke nippe, mida just väiksemate korterite puhul silmas pidada, jagab Bonava blogis seekord Kardinakunstnik Pille-Riin Dolenko.

Internet on täis kõikvõimalikke pilte ja inspiratsiooni erinevatest lahendustest. Määravaks ei saa paraku aga mitte see, mida tahad, vaid mida tegelikult oma koju vajad – seda eriti väiksema üldpinna puhul. Täiuslikud pildid kaunitest interjööridest inspireeriva sisekujundusega on ju samuti hästi läbimõeldud planeeringu tulemus. Nii nagu igale kehatüübile sobivad kindlad rõivalõiked, on samuti ka ruumidega. Teisisõnu peaksid kardinad olema sinu kodu kõige paremini istuv ülikond. 

Milline on aga sinu kodu “figuur” ja milline “ülikond” talle kõige paremini passib?

Siit leiad mõned märksõnad ja mõtted, millest lähtuda:

1. Värvid

Väikestes ruumides ole pigem ettevaatlik jõuliste ja tumedate toonidega, mis kipuvad ruumi väiksemaks tegema. Eriti kehtib see seinade puhul, kus on aknad. Heledad toonid toovad ruumile aga avarust ja valgust juurde. 

Kui lemmikvärvi kaasamine kardinatesse tundub liiga julge, saad seda hõlpsasti kasutada näiteks diivanipatjades või muudes pisemates ja kergesti vahetatavates ruumi dekoratsioonides. 

2. Mustrid

Mustrilised kardinad mõjuvad võrdlemisi sarnaselt tapetseeritud seinaga – suured mustrid kipuvad kogu tähelepanu endale haarama, mistõttu lämmatavad ka ruumi. Seega võiksid need jääda pigem avaramatesse ruumidesse. Pisemale toale saad särtsu anda mõne aktsenttooniga või väiksema ja korrapärasema mustriga. 

Mustrilised kardinad mõjuvad sarnaselt tapetseeritud seinaga.

3. Pimendavus

Pimendav – elementaarne omadussõna, mida ometi igaüks meist nii erinevalt tõlgendada võib. Mida tähendab pimendavus Sinu jaoks? On see hämar tuba või hoopis vooderdatud hotellikardin, mille varjus keset päeva ärgates ei näe oma ninaotsagi ega tea, kas väljas on öö või päev? Neile küsimustele vastused leides, jõuad taaskord lähemale sellele, mida Sul tegelikult vaja on. 

4. Ruumi proportsioon

Seesama ruumi “figuur”, millele sobivat “ülikonda” vaja on. Kas tuba on piklik või hoopis lai? Milliseks muutub ruum siis, kui sellesse mööbel paigutada (kindlasti ka kuidas paigutada)? 

Hea nipp rõhutada ruumi kõrgust on kardinad koos siiniga lakke paigaldada. Kui ruumi kõige pikemaks küljeks on aga akendega sein, tasub mõelda, kas paigutada kardinad tingimata seinast seina või jaotada neid vastavalt akendele, et ruumis ei tekiks pika lohiseva lavakardina efekti. 

Kui tahta rõhutada ruumi kõrgust, võiksid paigaldada kardinad lakke.

5. Kui mitu kardinat mul vaja on?

Kõige olulisem on, et kardinad ei neelaks väikses toas veelgi enam ruumi enda alla. Seega on hea mõte kasutada ruumi pimendamiseks mõnd ligi seina või aknaraami liigutatavat kardinat (nt roomakardin, ruloo, voldikkardin) ja lakke või seinale kinnitamiseks hubasust loovat päeva- või külgkardinat. 

Pööra tähelepanu ka võimalikule radiaatorile akna ees, mille tõttu tuleks maani ulatuvad kardinad veelgi enam toa poole paigaldada. 

Samade põhimõtete alusel aitasin kardinatega sisustada uut kodu Bonava loodud Uus-Mustamäe elupiirkonnas. 

Must siin kulgeb katkematu joonena lae all, rõhutamaks ruumi kõrgust ja tervikut. Kergelt varjavad väiksemustrilisest kangast kardinad tagavad piisava privaatsuse ning loovad modernses kodus stiili ning hubasust. Kardinate jaotus vastavalt akendele liigendab ruumi visuaalselt erinevateks toaosadeks.

Jälgi, et kardinad ei neelaks väikses toas veelgi enam ruumi enda alla.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.