Bonava blogi

5 põhjust, miks sisustada kodu taaskasutuse leidudega

Sisusta enda kodu ägedate taaskasutusleidudega.Foto: style by Emily Henderson

Uue kodu ostmine on elu üks suuremaid investeeringuid ja pärast sissekolimist tuleb arvestada veel mitmete väljaminekutega. Üheks suuremaks kuluartikliks on mööbel – enamasti on olemas küll ettekujutus ideaalsest kodusisustusest, kuid kui kõike korraga pole võimalik soetada, tuleb esialgu hakkama saada kas vähemaga või leida nutikaid lahendusi.

Üheks võimaluseks on otsida mööblit ja vajaminevaid sisustusdetaile teiselt ringilt. Toome välja mõned põhjused, miks taaskasutatud mööbli soetamine on hea idee.

1. Taaskasutatud mööbel pakub kvaliteeti

Nii mõnegi silme ette kerkib taaskasutatud mööblit mainides vaid nõukaaegne kõrgläikega saepuruplaadist mööbel. Tegelikult on teisel ringil väga mitmesugust mööblit, millest enamus on hoopis kvaliteetsemad kui paljud uued mööblipoest soetatud esemed. 

Näiteks leidub teisel ringil päris palju skandinaavia disainmööblit, mis on valmistatud täispuidust ja on väga vastupidav. Samuti on liikvel eestiaegset 1920-30ndate aastate mööblit, mis hästi hooldatuna võib vastu pidada veel mitu põlve. Viimasel ajal koguvad üha enam populaarsust ka mõned säravamad leiud 60ndatest – näiteks Võru, Valga või Pärnu mööblivabrikutes valmistatud tooted. Hilisem mööbel on vähem massiivne ning sobitub tänapäevaste mööbliesemetega paremini kokku.

Taaskasutatud mööbel võib olla kvaliteetsem kui uus.Foto: @minimal.wohnen

2. Kasutatud asjad on odavamad

Teise ringi asjade soetamine võib tihti olla ajakulukam, kuid see-eest on see rahakotisõbralikum. Võid üllatuda, kui erakordseid asju leiab järelturul väga vähese raha eest – enamasti müüvad kasutatud asju teised eraisikud, kelle soov on pigem ebavajalikest asjadest vabaneda, mitte müügist suurt tulu teenida. Mõnda konkreetset eset otsides levita sõna ka tuttavate seas, sest nii võid saada vajaliku asja omanikuks isegi täiesti tasuta.

Teise ringi asjade soetamine võib tihti olla ajakulukam, kuid rahakotisõbralikum.Foto: Avinurme Vanavara

3. Taaskasutusleiud lisavad kodule eripära

Kuigi ka uut mööblit leidub IKEA sarnastes poodides soodsa hinnaga, kohtab seda erinevates kodudes üha enam, muutes need üksluisemateks ning sisustuselt väga sarnaseks. Erinevates taaskasutusasjade poodides ringi liikudes võib silma jääda igasugu põnevaid esemeid, mida üsna kindlalt kellegi teise kodus ei leidu. Viimase aja trendiks ongi julgemat laadi sisekujundus, kus segatakse erinevaid stiile, värve või materjale. Taaskasutusleidude abil saad oma uue kodu lihtsa vaevaga isikupärasemaks muuta.

Taaskasutuspoodidest leiad eripäraseid asju.Foto: Fluxmodern.net

4. Kvaliteetne mööbel peab ajahambale vastu

Ka teise ringi asju ostes tuleb olla teadlik ning teha õigeid valikuid. Pole mõtet kiiruga soetada asju, mille ostmist pärast kahetsed või mille eluiga on väga lühike. Kvaliteetsema mööbli eelis on see, et seda saab ka pärast mitmeid kasutusaastaid uuendada ja renoveerida. Mööbel ei pea olema just täispuidust, renoveerida saab ka näiteks spoonitud mööbliplaadist tooteid. Raskem on korda teha PVCst või muust plastikusegust valmistatud mööblit, millest on paraku valmistatud enamus tänapäeva moodsamaid mööbliesemeid.

Kvaliteetne mööbel säilib kauem.Foto: Pexels.

5. Teise ringi mööblit raatsib redisainida

Vahel võib juhtuda, et pärast kalli disainmööbli soetamist avastad, et see mingil põhjusel ei sobigi kõige paremini su uude koju. Kuna ostu eest on juba kena summa kulutatud, ei raatsita seda enamasti ka ümber disainima hakata. Odavam teise ringi mööbel annab aga rohkem julgust ja vabadust katsetada ning miks mitte lasta teatud mööblitükid hoopis redisainida. Näiteks kui leiad taaskasutusest ägeda laua või kummuti, mille toon ei ole sobiv, pole keeruline see kas uuesti üle peitsida, lakkida või värvida. Trendikate kriidivärvidega saab sellega vajadusel hakkama igaüks.

Taaskasutatud mööblit saad ka ümbertöödelda.Foto: Atmosfäär.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.