7 nippi, kuidas kujundada väikelapsele funktsionaalne tuba

Koos lapse kasvamisega oleks hea kui käsikäes tema muutuvate vajadustega kasvaks ka lapse tuba.

Järgnevate nõuannete põhjal saad ideid, kuidas kujundada mugav ja funktsionaalne tuba väikelapsele. Laste uudishimu on piiritu ja üks avastus järgneb teisele – nii võiks ka lapse toa sisustamist võtta kui arendavat mängu.

Tooni annavad detailid

Imiku ja väikelapse toa puhul on soovitatav eelistada naturaalseid materjale ja mahedaid toone. Selline lähenemisviis läheb kokku ka Eestis populaarsust kogunud skandinaavia stiili põhimõttega „vähem on rohkem“. Väga tugevad toonid võivad lapsele pigem ärritavalt mõjuda.

Lapse kasvades saab erksamaid värve lisada detailidega: pildid seinal, voodikatted, tekstiilid jne. Tihti kuhjub lapse tuppa ka erinevaid mänguasju ja needki annavad juba piisavalt värvitoone.

A picture containing wall, indoor

Description automatically generated
Foto: Nouw.com.

Libeda põranda vastu aitab vaip

Juhul, kui lastetoa põrand on libe, tasub see katta vaibaga. Lisaks on vaip hea koht, kus istuda ning leludega mängida. Vaipa valides on oluline silmas pidada, et see oleks kergesti hooldatav ning vaiba libisemise vastu aitab kummist alusmati kasutamine. Tasub eelistada naturaalseid kergemaid puuvillaseid või öko tex materjalist vaipu, mida saab mugavalt pesumasinas pesta.

Sünteetilised vaibad võivad põhjustada allergiaid ning tekitada palju staatilist elektrit. Kui valik langeb siiski sellise vaiba kasuks, tasub jälgida, et selles sisalduks antistaatiline kiud.

Pika karvaga vaibal on lapsel raskem mängida ja sellest on keeruline pisikesi detaile üles leida – see kogub ka kiiremini tolmu ning on raskemini puhastatav.

Funktsionaalsus panipaikade näol

Üha enam kogub populaarsust Montessori kasvatusviis, mille üks lastetoa sisustamise põhimõtteid on, et lapsel ei tohiks olla korraga palju mänguasju, vaid teatud väike kogus, mida aeg-ajalt välja vahetatakse.

Mänguasjad peaksid olema kenasti eksponeeritud, mitte kõik segamini ühes suures kastis. Selle mõttega kaasa minnes, tuleks juba tuba planeerides mõelda, kuhu paigutada ülejäänud mänguasjad, mida hetkel ei kasutata.

Head kohad panipaikadeks on laealused riiulid, suuremad riidekapid või pinkide/voodite alused kastid. Nendesse panipaikadesse on mugav panna ka riideid, mis alles ootavad kandmisjärge või teisi hooajatarbeid.

A picture containing wall, indoor, floor, living

Description automatically generated

Lapse mõõtu mööbel

Lapse iseseisvuse suurendamisel on mõistlik, kui mööbel oleks temaga ühte mõõtu. Sellises toas saab laps ise hädavajaliku kätte ning tunneb end kasulikuna. Tasub panustada mööblisse, mis on kas ratastel liigutatav, pikendatav või kõrgemaks tõstetav ning vastupidavast materjalist, näiteks puidust.

Väikelapse tuppa pole palju mööblit vajagi – sinna peaks jääma ka piisavalt mänguruumi. Eriti hea, kui leiad mõned nutikad mööbliesemed, millel on mitu funktsiooni korraga – öökapp ratastel, mida saab ka lauana kasutada või tahvel joonistamiseks, mis on maalitud kapi uksele jmt.

A picture containing several

Description automatically generated
Foto: Mommo design.

Fookuses on turvalisus

Toa sisustust valides tuleb mõttes ennast panna väikelapse rolli ning kõikvõimalikud ohtlikud situatsioonid läbi mõelda. Mööbli puhul väldi teravaid nurki, esemeid, mida saab kergelt ümber tõmmata või kuhu ronides ootaks ees ohtlik kukkumine. Toataimed aseta piisavale kõrgusele, et laps neid kätte ei saaks, riiulid tasub kinnitada seina külge.

Eelista mitmeid valgusallikaid ühele

Funktsionaalsust ja mugavust suurendavad õigesti valitud ja paigutatud valgustid. Näiteks üks maheda valgusega öölamp, valguskett seinal õdususe loomiseks, tugevam valgus laua kohal või raamatu lugemise nurgas jne. Mitmesugused ja hästi läbimõeldud valgusallikad õigetes kohtades tekitavad lapses suuremat soovi viibida toa erinevates osades ja proovida erinevaid tegevusi.

A picture containing indoor, furniture

Description automatically generated
Foto: rafa-kids.com.

Loo meeleolukas fotosein

Erinevate allikate hinnangul mõjub lapse turvatundele hästi, kui toas on fotosid teistest pereliikmetest.

Hea ja praktiline viis on luua ühele seinale memotahvli sarnane süsteem, kuhu saab lisaks fotodele ja piltidele riputada ka lapse enda joonistusi. Memotahvli süsteemid varieeruvad magnet- kuni korktahvliteni välja – üks lihtsamaid ideid on kinnitada seinale lihtsalt dekoratiivne nöör koos pesulõksudega.

Kokkuvõttes tasub lastetoa planeerimisel vaadata seda algselt läbi lapse silmade – millised on tema vanus, iseloom ja meelistegevused. Väldi liigseid spetsiifilisi kujunduselemente, sest lapse tujud ja soovid muutuvad ajas kiiresti. Hea mõte on lasta lapsel endal osaleda väiksemate detailide valimisel – nii kindlustad selle, et ta jääb tulemusega rahule ning tunneb end seal mõnusalt ja turvaliselt.

A picture containing text, indoor, floor, person

Description automatically generated
Foto: Ruudis.ee.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.