8 nippi, mis aitavad kodu hõlpsalt korras hoida

Suveseiklused on selleks aastaks seljataga ning käes on aeg hakata valmistuma perioodiks, kui veedame taas palju aega koduseinte vahel. Septembrikuus pole kõik uus ainult koolilaste jaoks. 

Ka tööinimestel tekib soov midagi muuta, anda elule justkui uus start. Jahedate ilmade saabudes tekib tahtmine kodu korrastada.

Peale selle, et kodu väljanägemine paraneb, toob see kaasa ka muutused su elustiilis. Kui tead täpselt, kust mida leida, laabub iga tegevus kiiremini kui kaootilises kodus elades. Siin on mõned sammud, mida järgides püsib su kodu alati korras.

Viska ära kõik ebavajalik

Tegelikult peaks alustama juba sellest, et ebavajalikku kraami mitte koju tuuagi. Katsu vältida emotsioonioste ning mine poodi — jah, ka kodukaupade ja riiete osakonda — nimekirjaga asjadest, mida sul täpselt vaja on.

Kui uus ese koju toodud, viska või müü vana ära. See on tihti raske, sest vana esemega seostub palju mälestusi, kuid kui sa kõik asjad alati alles hoiad, elad varsti prügimäel.

Tee endale harjumuseks iga kuu lõpus kodus inventuuri teha. Nii väldid seda, et kraami koguneb aastatega aina juurde ja ülesanne midagi ära viskama hakata muutub aina raskemaks. 

Iga asja juures küsi endalt, kas sul läheb seda veel vaja. Kui kõhkled, siis on parem sellest lahti saada. Riiete puhul kehtib reegel, et kui sa pole eset juba aasta aega kandnud, siis küllap ei tunne sa sellest enam puudust. Loomulikult ei kuulu siia pidulikud riided, mida me võib-olla kannamegi vaid kord aastas.

Pane ebavajalikud asjad eri hunnikutesse: asjad, mis saad maha müüa, sõbrale anda, taaskasutusse viia ja ära visata.

Pinnad puhtaks

Kui oled üks neist, kes armastab kodu ehtida reisilt kaasa toodud nipsasjadega, siis tea, et ühel hetkel on kõik vabad pinnad väikesi kujukesi ja muid suveniire täis. Võta järgmisel reisil eesmärgiks osta vaid praktilisi asju: näiteks ilus kauss või laudlina. Külaliste tulles saad need lauale sättida, samas ei ummista nad igat vaba pinnakest.

Kui hoiad pinnad asjadest puhtana, torkab kõik üleliigne seal kohe silma. Samas kui kõik kohad on asju täis, kipub neid järjest juurde tekkima. Seega, tee endale reegliks, et sa ei aseta midagi niisama lauale või riiulile. See nipp teeb ka koristamise lihtsamaks. 

Probleemsed alad

Igas kodus on koht, kuhu asjad hakkavad kui iseenesest kogunema. Võib-olla on sinu kodus selleks külmkapipealne, diivanilaud või kindel tool, mis on pidevalt riiete all lookas. Tihti ei pane me segadust nendes kohtades enam tähelegi.

Käi ruumid kodus läbi sellise pilguga, et oled oma ema või keegi muu külaline. Proovi kujutleda, mis on need kohad, mis külalist häiriks. Koristama hakates võta esimesena ette just probleemsed kohad. 

Igale asjale oma koht

Üks tuntumaid korrastamisreegleid on sorteerida asju nii, et igal esemel on kindel koht. Reegliks olgu: sinna, kust asja võtsid, pane see ka tagasi.

Vaata üle kapid ja sahtlid

Järgmiseks ülesandeks on kappide ja sahtlite sisu organiseerimine. Hangi kõigepealt eri suuruses korve ja säilituskaste. Nüüd kehtesta reegel, et iga asi, mille tahad riiulisse panna, peab minema korvi või karpi. Nii tekib süsteem ning selle asemel, et veeta tunde kappides tuhnides, leiad kõik vajaliku kiirelt kätte.

Sahtlite organiseerimisel tulevad appi kõiksugused väikesed karbid, kasvõi telefoni või lõhnaõli pakendid. Nii saad erinevad nipsasjad sahtlis erinevatesse kategooriatesse jagada. 

Korvides ja karpides saab mugavalt hoida absoluutselt kõike kosmeetikast kodukeemiani. 

Aastaajad riidekapis

Kas su riidekapis ripuvad bikiinid kõrvuti talvemantliga? See pole kõige praktilisem lahendus. Nii on kapis alati liiga palju asju, ning taas, vajalikku on raskem leida. Võta igal sügisel ja kevadel üks päev, mil paned vastavalt kas suve või talveriided eest ära. Paki need kastidesse ning lükka panipaika. 

Kord köögikapis

Investeeri ilusatesse kuivainekarpidesse, paigalda seina maitseaineriiul ja pane ka maiustused pakendist kohe spetsiaalsesse küpsise- või kommikarpi. Nii ei valitse su köögikapis kaos. Lähtu alati reeglist, et asjad, mida kasutad igapäevaselt — nagu sool, pipar, riis ja pasta — on hästi kättesaadavas kohas, samas toiduained, mida kasutad harvem — jahu, sushiriis, küpsetuspulber — paiknevad veidi sügavamal kapis. 

Külmkapis on hea teha ülevaatus kord nädalas enne poodiminekut. Nii on sul täpselt teada, mis asjad hakkavad aeguma ja mida on juurde vaja. Sedasi viskad vähem toitu ära ja säästad ka raha. 

Korista jooksvalt iga päev

Kui sulle kohe üldse ei meeldi veeta terve laupäev kodu koristades, loo endale selline süsteem, et koristad iga päev. Eriti hästi töötab see siis, kui teed seda hommikul, sest pärast tööd on väsimus kerge tekkima. Ärka pool tundi varem, tee kodu korda, tõmba toad tolmuimejaga üle ning pane pesu pesema. Nii on kontorisse jõudes ka tuju hea, sest varasele kellaajale vaatamata oled juba nii mõndagi kasulikku korda saatnud. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.