Aastavahetus vanarahva moodi: milliseid traditsioone järgiti?

Vanarahval olid omad traditsioonid, mis järgnevaks aastaks õnne tõid.Foto: Shutterstock.

Selle asemel, et linnapeale pummeldama minna ja vana aasta alkoholiklaasiga ära saata, võiks vahelduseks võtta eeskuju vanarahvast ja järgida kunagisi huvitavaid kombeid. Vana-aastaõhtu sarnaneb tegelikult suuresti jõululaupäevaga – kummagi puhul on väga tähtis, et laud oleks lookas ja saun köetud. Peale selle on veel mitmeid tähtsaid traditsioone, ilma milleta õhtut ära ei saadetud.

Vanarahvale oli kõige tähtsam eelkõige see, et uus aasta tuleks viljakam, parem ja tervem – just seepärast kulutati aega erinevatele sekeldustele ja kommete järgmisele.

Tuba ehivad värsked heinad

Jõuluajaga pudedaks muutunud õled või heinad vahetati värskete vastu ning heina sissetoomisel tuli need ka sisse pühitseda. Kuna vana-aastaõhtu on ühtlasi ka nääripäev, siis oli kombeks tervitada uusi heinasid sõnadega ,,Tere, näärid!”. Miks neid üldsegi tuppa tarida? Suures osas ikka selleks, et tulevast põllusaaki ette teada. Kaera,- rukki,- ja odraõnnest ei tahaks keegi ilma jääda. Kusjuures kõige tähtsamaks peeti ikkagi leivavilja rukist.

Tühja kõhuga ei jää ka loomad

Kuigi komme loomadele lauta leiba viia on rohkem jõulupühade kui aastavahetuse traditsioon, siis mõeldi loomadele ka vana-aastaõhtul. Pererahvas ei mõelnud kaugeltki mitte ainult enda kõhutäitele – süüa viidi nii kodu- kui metsloomadele. Viimased said maiustada kas leiva või viljaga. Kui sinugi perel kõht täis pugitud saab, siis võite võtta ette matka looduses ja jätte vanade traditsioonide austuseks söögipoolist ka metsloomadele.

Laud on lookas!

Pidulaud pidi näitama pererahva tulevase aasta viljasaaki ja jõukust. Aastavahetuse menüüs pidi olema vähemalt tosin erinevat rooga. Nii on kindel, et uuel aastal jagub toitu igaks päevaks. Ööseks pidi toit lauale jääma, et ka lähedaste hinged oma kõhutäie saaks.

Mida uus aasta toob?

Üheks olulisemaks vana-aastaõhtu kombeks on veel tänasenigi ennustamine – mis sellelt uuelt aastalt siis oodata on? Vanarahvale meeldis valada tinaga õnne. Tekkinud kujund pidi valajale ütlema, mida viimasel järgneval aastal oodata on. Kui valatud tinal oli mitu ühesugust väikest kühmu, võis see tähendada suuri rikkusi ja raha. Kõige rohkem sooviti näha aga hobuseraua kuju – see pidi tähendama õnne igas eluvaldkonnas. Seda kõike saab üsna lihtsalt proovida järgi ka tänapäeval – kauplustes on müüa vanarahva traditsiooni austamiseks tinavalamiskomplekte.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.