Abiks köögi sisustajale: milline tööpind valida?

Uut kööki sisse seades avaneb võimalus end kurssi viia mitmes vallas — lisaks ruumipaigutusele ja köögimööblile tuleb valida kodutehnika, kraanikauss, segisti ning töötasapind.

Selleks, et tööpinna valik läheks lihtsamalt, annab Bonava sisearhitekt Grete Laan kompaktse ülevaate enamlevinud köögitasapinna materjalidest.

Kõrgsurvelaminaat

Kõige taskukohasem ja samas ka üks vastupidavamaid tööpinna materjale on kõrgsurvelaminaat. Selle pinda on lihtne hooldada ja seda pakutakse paljudes erinevates toonides, nii ühevärvilist kui kivi- või puiduimitatsiooniga.

Laminaadi puhul on suurimaks ohuks see, kui pinnale tekib mehaaniline vigastus. Siis pääseb niiskus plaadi sisemusse ja saepuru pundub üles ning sel juhul ei ole enam midagi teha. Seega oleks mõistlik valida kohe alguses võimalikult kvaliteetne toode. Vastupidavust lisab see, kui tööpinna serv on veidi kumer, st ilma terava kandita.

Tänu heale hinna ja kvaliteedi suhtele kasutame Bonava näidiskorterites enamasti just laminaati. Fotol olevasse korterisse sai valitud valge tööpind, tasakaalustamaks köögi üldist stiili, mis on tavapärasest veidi värvikam. Valamu, segisti ja tehnika valisime üleni musta — nii tekib valge laminaadiga klassikaline musta ja valge kombinatsioon.

Täispuit

Kõige naturaalsem ja soojem tasapinnamaterjal on kindlasti puit. Eriti hästi sobib puidust tööpind klassikalisse kööki või vanasse puumajja. Täispuidu kasutamist köögis ei tasu karta — õige materjali, viimistlusvahendi ja hoolduse korral peab puit vastu mitu aastakümmet.

Enamasti kasutatakse köögi tööpinnana tamme või saare liimpuidust kilpi, okaspuu jääb liiga pehmeks. Võrreldes laminaadi või kiviga vajab aga puidust pind rohkem hoolt.

Foto: apartmenttherapy.com

Kvarts

Kui otsid praktilist tööpinda ja oled valmis selle eest rohkem maksma, tasub kaaluda erinevaid kivist tasapindu. Kvarts ehk pressgraniit on veidi soodsam kui näiteks looduskivi või keraamika. Kvartsi üheks eeliseks on tugevus, teiseks see, et materjal ei ole poorne ega ima midagi endasse.

Kvarts ei ole aga täiesti kuumakindel materjal. Malmist potti otse ahjust niisugusele tööpinnale asetada ei maksa, sest termošoki tagajärjel võib kivisse tekkida mõra. Väiksemaid kuumusi kannatab pind kenasti. Kvarts on ühtlase mustriga ja hooldusvaba.

Foto: diapol.ee

Looduskivi

Looduslik kivi, näiteks marmor, on klassikaline ja ajatu. See materjal on aga poorne ja võrdlemisi pehme. Seega tuleb marmori puhul meeles pidada, et selle pind kahjustub üsna kiiresti. Eriti ettevaatlik peab olema punase veini, kohvi, õli ja happeliste ainete, sh ka puuviljadega, mis jätavad tööpinnale plekid. Üks tuntumaid ja algupärasemaid marmoreid on valge Carrara marmor.

Foto: diapol.ee

Graniit on looduskivina tugevam ja vähem poorne kui marmor, aga võib siiski mingil määral endasse vedelikku imada. Hele graniit on reeglina suurema niiskusimavusega kui tume. Graniidi teeb eriliseks see, et iga plaat on kordumatu mustriga. Graniit kannatab ka tugevat kuumust, sobides seega köögi tööpinnaks ideaalselt.

Foto: diapol.ee

Keraamika

Kõige uuem materjal kivide perekonnast on keraamiline tahvel. See on kuumakindel, plekikindel ja ka kriimustustele vastupidav. Keraamilisest tahvlist saab teha väga õhukesi (12 mm) tööpindu. Lisaks iseloomustab seda materjali rikkalik mustrivalik. Keraamika näol on tegemist ühe kallima variandiga.

Foto: ceralsio.co.uk

Betoon

Industriaalsesse kööki sobivad hästi betoonpinnad. Omadustelt sarnaneb betoon loodus- või kunstkivist pindadega.

Betooni eelis avaldub tema piiramatutes modelleerimisvõimalustes. Soovi korral saab isegi valamu tööpinna sisse valada, nii et see on tööpinnaga samast materjalist.

Foto: ior-concrete.com/meist

Kokkuvõttes võiks enne tööpinna materjali valimist hoolikalt läbi mõelda, kui tihti ja mil viisil köögis toimetatakse. Kui kasutad köögipinda sageli, tasub selle praktilisus teistest valikukriteeriumidest ettepoole seada.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.