Bonava blogi

Need taimed toovad sinu sügisesele rõdule värve ja elu

Vali enda rõdule värvikad sügistaimed.Foto: Shutterstock.

Suurel osal taimedest on selleks aastaks õitseaeg läbi – saabunud on sügis ja taimed muutuvad järk-järgult aina pruunimaks ning närtsivad. Siiski on ka mitmeid vapraid sügistuuli, külmemat temperatuuri ja niiskust taluvaid taimesorte. Vaatame, milliste taimedega võiksid kaunistada enda rõdu enne talve tulekut.

Värvilised krüsanteemid

Hallidel sügispäevadel toovad rõdule kirevaid värve krüsanteemid. Krüsanteem on lühipäevataim, mis õitseb looduses vaid teatud päevapikkuse korral. Eestis puhkeb ta õitsele justnimelt sügisel (augustist detsembrini), kui päevad lähevad lühemaks ja pimedaid tunde tuleb juurde. Sellest hoolimata tähistavad krüsanteemid enda kirevusega rõõmu ja ilu.

Kui valid enda rõdu kaunistama krüsanteemid, võiksida jätta meelde, et taim armastab temperatuuri ligi 13–14 °C juures. Õues või kasvuhoones kasvatades talub taim ka mõnekraadist külma, kuid soojas ruumis õitseb taim juba oluliselt lühemat aega.

Hallidel sügispäevadel toovad rõdule värve krüsanteemid.Foto: Bonava.

Bergeeniad toovad erksust

Karmide kasvutingimustega Siberist pärit bergeenia jääb ellu ka tõeliselt rasketes tingimustes – ta on külmakindel ja vastupidav taim ning tuleb seetõttu toime ka veidi jahedamal rõdul. Bergeeniad eelistavad kasvamiseks pigem niisket keskkonda ja tahavad ka kindlasti veidi valgust. Seetõttu tuleks paigutada taim rõdul akna alla.

Erksavärvilised bergeeniad teevad tuju alati heaks.Foto: Bonava.

Sügisesed eerikad

Meie sügis-talvistes kliimaoludes sobib ideaalselt rõdukastidesse ka eerika. Taim tahab kasvamiseks päikselist või poolvarjulist paika. Rõdukastis kasvatamisel peab kindlasti jälgima, et muld läbi ei kuivaks. Eerika on jahedalembeline taim ning soovib temperatuuriks 5-8°C. Kastmisel tuleb kasutada pehmet vett ja jälgida, et vesi alusele ei koguneks ega seisma jääks.

Rõdule toovad silmailu ka eri toonides eerikas.Foto: Shutterstock.

Kanarbikud

Kanarbik on rõdutaimeks justkui loodud! Ta on väga jõuline ja kergesti hooldatav taim ning peab vastu ka kuni lausa kümne miinuskraadini. Kanarbikku saab kombineerida huvitavalt ka teiste rõdutaimedega. Kasvata kanarbikku kas ravim- või ilutaimena, esimese puhul võid valmistada kanarbikuteed, millel on mõnusalt rahustav ja und soodustav toime.

Kanarbikku saab kombineerida ka teiste taimedega lillekastis.Foto: Bonava.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.