Bonava blogi

Avasta mitmekülgset rannajoont: Põhja-Tallinna promenaadidest mägiveisteni

Põhja-Tallinna tasub aeg-ajalt külastada ainuüksi seetõttu, et see piirkond muutub ülikiiresti. Linnaosa 20kilomeetrine rannajoon pakub tohutut variatiivsust alates randadest ja jahisadamatest ning lõpetades hoiualaga, kus kesklinna silueti taustal pügavad rannaniitu šoti mägiveised.

Võta ette rattaretk Kalamajast Pikakari randa, avarda oma silmaringi linnuvaatlusega Paljassaarel või ole Kopli liinide uuestisünni tunnistajaks — sügisesed nädalavahetused on väikesteks (linna)matkadeks justkui loodud.

Teekond Linnahallist Pikakari rannani

Kalamaja mereäärses servas paiknevad asumile iseloomulikult kõrvuti väärikad ajaloolised hooned, edevad uusarendused ning populaarsed vaba aja veetmise paigad. Linnahalli juurest Noblessneri poole suundudes tasub pärast Kalaranna kvartali ehitusplatsi otsida kaldaäärset rada, mis mõned aastad tagasi korrastati Beetapromenaadi nime all.

Nagu nimigi ütleb, pole tegemist päris valmis promenaadiga ja selle kujunemine võtab veel aastaid. Siiski avab kallasrada ligipääsu kõikidele siinsetele mereäärsetele vaatamisväärsustele: Patarei merekindlusele, Lennusadama muuseumile ja Noblessneri sadamalinnakule. 

Lastega liikudes võib planeerida Lennusadama ala läbimiseks rohkem aega. Pisemaid tõmbab sealne mereteemaline mänguväljak ning suuremaid meelitavad kai ääres seisvad muuseumilaevad.

Soe õhtu Noblessneri sadamakai ääres

Noblessneri sadamalinnakusse jõudes tekib tunne, nagu oleksid sattunud välismaale. Kunagise Tsaari-Venemaa allveelaevatehase ajalooline tööstusarhitektuur on oskuslikult põimitud moodsate elu- ja ärihoonetega. Kompaktse jahisadama äärest leiab ahvatlevaid restorane, kaasaegse kunsti keskuse ja kogupere avastustehase.

Noblessneri ning Paljassaare poolsaarel asuva Pikakari ranna vahele jääb umbes viiekilomeetrine teekond, mille kestel meri vilksatab vaid eemalt. Tänavaid eraldavad merekaldast Miinisadam, Hundipea sadam ja Paljassaare sadam, kuhu tavakülastajaid eriti ei oodata.

Aiaga piiratud Paljassaare sadamapiirkond, mis ootab tänapäevast arendust

Pikakari rand, mis veel kümmekond aastat tagasi oli üsna inimtühi, on nüüdseks paljude suplejate südamed võitnud. Rannaga külgnevalt Katariina kailt avaneb kaunis panoraamvaade Kalamaja kaldajoonele ning kesklinna tornidele.

Vaade Katariina kailt

Linnuvaatlus Paljassaare hoiualal

Paljassaare poolsaarel asub üks Tallinna erilisemaid kaitsealuseid piirkondi. Soiste metsade ja niitudega kaetud hoiualal on vaadeldud 207 linnuliiki, kellest koguni 78 on Eestis kaitse all. Paljassaare põhjaosas paiknevad kaks poolsaart, Suur- ja Väike-Paljassaare, mille kaldad on jalgsi mugavalt läbitavad ning pakuvad mitmekülgseid vaateid.

Pikakari rannast viib Väike-Paljassaare suunas poolekilomeetrine laudtee. Teel poolsaare tippu asub kunagisest militaarhoonest kohandatud linnuvaatlustorn. Peagi järgneb veel üks jupp laudteed, mille lõpus asub puhkekoht lahes pesitsevate lindude vaatlemiseks. Seega tasub binokkel retkele kindlasti kaasa võtta.

Šoti mägiveis Paljassaare rannaniidul

Neile, kes linnuvaatlusest ei oska lugu pidada, võivad elamust pakkuda hoopis šoti mägiveised. 45pealine veisekari aitab suvehooajal Paljassaarel niidutaimestikku ohjes hoida ning suundub oktoobri alguses talvekarjamaale Harku valda.

Väike-Paljassaare tippu jõudmist saab tähistada kivitorni püstitamisega

Kopli liinide uus elu

Kopli poolsaare kallastel asuvad praegu veel mitmed suletud sadamaalad, tõenäoliselt muutub aga piirkonna ilme lähikümnenditel tundmatuseni. Praegu on hea võimalus oma silmaga näha kehva mainega Kopli liinide uuestisündi.

Kopli rannapromenaadi mänguväljak

Sel suvel avati seal Kopli rannapromenaadi esimene lõik, mille juurde kuuluvad mõnus mänguväljak ning laudadega istumisnurgakesed. Promenaadi lähedal on valminud mitmed erineva arhitektuuriga majad, hubased sisehoovid ning ajaloolise munakivisillutisega teed. Samas on ümbruskonnas veel näha tsaariaegsete hoonete varemeid.

Promenaadilt paistab üle lahe kätte Suur-Paljassaare poolsaar. Ehkki sinna suunduva tee algus ei tundu paljutõotav, on kaldaäärne rada tegelikult läbitav ning veepuhastusjaamast möödudes jõuab kenasti Paljassaare hoiualale välja.

Rada Kopli poolsaarelt Paljassaarele

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.