Bonava blogi

Esmakordse koduostja teejuht ehk kuidas käib uue kodu ostmine?

Kodu soetamisel on mitu erinevat sammu, millest esimese kodu ostja teada ei pruugigi.Foto: Pexels

Kodu soetamisel on mitu erinevat sammu, millest esimese kodu ostja teada ei pruugigi. Et muuta kogu protsess sinu jaoks võimalikult kergeks ja tagada ostuteekonna sujuvus, kirjeldame järgmistes punktides, kuidas ühe kodu ostmise teekond kujuneb.

Anna enda huvist teada

Kui oled enda unistuste kodu välja valinud, tuleks sellest teada anda enda huvi elamuarendaja kodulehel registreerides. Nii saad olla kindel, et sinuni jõuaks kogu vajaminev info korteri müügi alguse, arengute ja eri etappide kohta. Valides kodu Bonava projektide seast, saad registreerida end huviliseks ettevõtte veebilehel – sellega ei kaasne mingisugust kulu ega ostukohustust. Küll aga saavad huvi registreerimise kaudu müügispetsialistid sinuga ühendust võtta ning meelepärase kodu, siseviimistlusvõimaluste ja naabruskonna kohta vajalikku infot jagada.

Esimene kohtumine uue koduga

Enda uut potentsiaalset kodu võiksid minna kindlasti ka kohapeale vaatama – oma silm on ju kuningas. Projektidega tutvumiseks on Bonava seadnud valmis nii sisustatud näidiskorterid kui ka hubased müügikontorid, kus saad näha elamute asetust, ruumiplaneeringut ja tutvuda ka juba viimistlusmaterjalidega. Nii saad olla kindel, et oled teinud enda jaoks õige valiku ning asuda juba järgmiste sammude juurde. 

Bonava Järveotsa Kodude näidiskorter. Foto: Katrin Press

Kas vajad kodulaenu?

Kui oled välja valinud meelepärase kodu ning näed end uues kodukohas elamas, on aeg mõelda finantsilisele poolele. Kas vajad kodu soetamiseks kodulaenu, kui palju saad panustada iseseisvalt ning missugused on erinevad kodulaenuga seotud võimalused? Seega, on enne ostu-müügilepingu sõlmimist järgmiseks sammuks pangas nõustamisel käimine.

Siinkohal tuleks pidada meeles, et laenuotsust hinnatakse pangas individuaalselt. Samuti tasub teada, et koduostu minimaalne sissemakse on enamasti vahemikus 10–15% ostusummast. Kui sissemakse on vastavalt ostu-müügilepingule juba tehtud, arvestab pank sellega hiljem kodulaenu maksmisel. 

Kuidas käib ostmine?

Kui vajalik info on kogutud ning oled valmis kodu ostmise protsessiga edasi liikuma, siis on aeg tutvuda müügitingimustega. Sulle koostatakse ka broneerimisleping, mis on olenevalt projektist kuni 1200 eurot – see summa ei ole eraldi lisakulu, vaid kuulub müügihinna sisse. 

Pärast broneerimislepingu sõlmimist organiseerib sinuga ühenduses olev müügispetsialist sulle kuu jooksul notariaalse müügilepingu allkirjastamise notaribüroos. Seal vaadatakse üle kõik olulisemad punktid – alates hinnast kuni garantiitingimusteni. Nüüd oledki valmis sõlmima notariaalselt kinnitatud lepingu. Lisaks on ka aeg teha esimene makse ehk tasuda uue kodu hinnast kümme protsenti. 

Just sulle sobiv viimistlus

Bonava uusarendused valmivad etappide kaupa ning müük toimub enamasti enne kodude valmimist. Kui sinu uue kodu ehitus on alanud, saad minna valima erinevaid viimistusmaterjale ning tutvuda ka sisekujundaja loodud pakettidega. 

Kui ehitus on alanud, saad minna valima erinevaid viimistusmaterjale ning tutvuda ka sisekujundaja loodud pakettidega. Foto: Pexels

Viimased sammud esimese koduni

Enne korteri täielikku valmimist tuleb korraldada lõplik ehituslik ülevaatus, sõlmida notariaalne asjaõigusleping ning tasuda ülejäänud 90% uue kodu hinnast. Selleks võtab müügispetsilist sinuga ühendust, pakub sulle sobiliku aja notari juurde ning ühtlasi teavitab sellest ka panka.

Seejärel on aeg enda uus kodu enne sissekolimist veel viimast korda üle vaadata. Kui leiad, et midagi on veel puudu, märgib Bonava esindaja need üles. Kõik puudused tehakse korda enne notariaalse asjaõiguslepingu sõlmimist ja lõpliku makse tegemist. 

Ongi käes

Lõpuks ongi kätte jõudnud see kaua oodatud hetk — saad enda uude koju päriselt sisse kolida. Pärast notariaalse asjaõiguslepingu sõlmimist ja kogu hinna tasumist antakse sulle üle uue kodu võtmed ning on aeg oma koduuks esimest korda avada. Et värske korteriga paremini tutvuda, annab Bonava sulle ka Koduaabitsa, kust leiad kõik detailid, mida uue kodu kohta veel teadma peaksid. 

Kui lähtud kodu ostes neist punktidest, võid olla kindel, et kogu protsess kulgeb muretult ja sujuvalt. Bonava on sulle päris oma kodu leidmisel abiks ning annab nõu, et kodu ost mööduks võimalikult sujuvalt – kui sul aga tekib jooksvaid küsimusi, siis võta müügikonsultandiga julgelt ühendust. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.