Bonava blogi

Kas sina tead, mida “kõigi mugavustega korter” üldse tähendab?

Enam kui pool sajandit tagasi, kui Mustamäele kerkisid esimesed paneelmajad, peeti sealseid kortereid väga ihaldusväärseks.

Isiklik köök, soe vesi, keskküte ja kanalisatsioon tähendas enneolematut luksust. „Kõigi mugavustega korter“ on kinnisvarakuulutustes laialt kasutatav sõnastus – mida see aga tänapäeval tähendab?

Noor arhitekt Kateryna Khriienko, kes töötab Bonavas ja elab ise Mustamäe tüüpilises paneelmajas, oskab hästi välja tuua, kuidas uue korteri mugavused erinevad neist, mida vanematel elamistel on pakkuda.

Kodu algab välisuksest ja trepikojast

Uutes majades on trepikoda enamasti paremini valgustatud ja jätab avarama mulje. Sealt võib leida moodsaid ja samas praktilisi detaile. Näiteks Bonava majades on iga korruse seinal suur korruse number, mis aitab ruumis orienteeruda.

Tüüpkorteri asemel erinevad planeeringud

Vanemates majades korduvad ühetaolised planeeringud, samas kui uusarendused pakuvad tubade suuruse ja paigutuse osas rohkem varieeruvust. Sõltuvalt oma harjumustest saab valida suurema köögi, ruumikama vannitoa või hoopis kodu, kuhu sobib mahukam garderoobinurk.

Väikese köögi asemel avar köök-elutuba

Paarkümmend aastat tagasi ehitatud korterites oli väike köök alati eraldi. Nüüd eelistavad inimesed rohkem avatud planeeringuga köök-elutuba. See on mõnus seetõttu, et annab elutoale avarust juurde.

Väikese lapse vanematel on võimalik avatud köögis toimetades hõlpsasti silma peal hoida, millega võsuke tegeleb. Kui tuleb rohkem külalisi, saavad kõik mõnusasti ühes ruumis aega veeta.

Viisakas panipaik

Uute korterite juurde kuuluvad kenad puidust seintega panipaigad, mis asuvad kergelt köetud ruumis. Küte aitab ära hoida niiskust, mis vanemates majades võib tekitada hoiule pandud asjadel hallitust. Bonava majades on veel eraldi suurem ruum jalgrataste ja lapsevankrite hoidmiseks.

Kutsuv puhkeala ja mänguväljak

Majadevahelises hoovis asuvad tänapäevased mänguväljakud on turvalised ja tõesti meeldivad lastele. Uute majade juures on õuealale planeeritud ka välijõusaali elemente ning mõnusad istumisnurgakesed, kust saab laste tegevust jälgida või niisama värskes õhus aega veeta.

Ühe väikese mugavuse näitena võiks tuua Uus-Mustamäel maja terrassipoolses välisseinas paikneva veekraani, mis muudab õuelillede kastmise lihtsamaks.

Mugav parkimine

Suur erinevus praegu projekteeritud majade ja vanade paneelmajade vahel paistab välja parkimiskorralduses. Viimasel ajal kavandatakse parkla maja või hooviala alla. Ka maapinnal asuvad autokohad on tihti katusega kaetud ning erinevate tasapindade või haljastuse abil puhke- ja mängualast eraldatud. 

Esteetiline välisilme

Maja arhitektuurne välimus ei ole paljudele ilmselt esmatähtis – oma hubases kodus olemist ei mõjuta see ju kuidagi. Siiski on isikupärastel majadel oma võlu.

Nüüdisaegses arhitektuuris kasutatakse kortermajade huvitavamaks muutmiseks näiteks erinevaid fassaadivärve, rõdude kuju ja hooviala tasapindu. Kvartali välisilmet kujundab ka õuevalgustus ja haljastus.

Kateryna elab koos abikaasa ja väikese lapsega Mustamäe linnapoolses servas. Ta leiab, et see piirkond sobib hästi just väikeste lastega peredele, sest seal on hea transpordiühendus, palju rohelust ning piisavalt mänguväljakuid ja poode.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.