Bonava blogi

Kas tead, miks on Kristiine tänavad nii sirged?

Uurides Kristiine linnaosa kaardilt sealset tänavavõrku, märkab tähelepanelik vaatleja, et hämmastavalt paljud kvartalid on korrapärase ristküliku kujuga.

Võiks arvata, et see on märk nõukogudeaegsest täiuslikkusepüüdest, kuid Kristiine piirkonna kujunemine algas juba mitusada aastat tagasi.

Kuninglikku päritolu nime saamise lugu

Kristiine sai endale nime 17. sajandi keskel, kui Rootsi kuninganna Christina saatis oma esindaja Tallinna linna ja Toompea vahelist piiritüli lahendama.

Pärast seda sündmust tükeldati praeguse Mustamäe tee ja Pärnu maantee vahel asuv territoorium 46 maatükiks, mis jagati linna mõjukamatele isikutele. Kuninganna auks hakati piirkonda kutsuma Christinenthaliks ning hiljem levis nimetus Kristiine heinamaad.

Toona maatükkide vahele kaevatud kraavidest on mitmed säilinud praeguseni ning just nende paiknemine on kujundanud Lilleküla tänavate plaani.

Kaardilt on Kristiine kvartalite korrapära hästi näha.

Miks just Lilleküla?

Nagu nimigi viitab, kasutati Kristiine heinamaal asuvaid maatükke alguses peamiselt heinamaana. Ajapikku rajati suuremate teede äärde suvemõisad ning juur- ja puuviljaaiad.

Rootsi ajal raeliikmetele jagatud maatükke hakati väiksemateks kruntideks tükeldama ja hoonestama 20. sajandi alguses. Kuna uutele kruntidele tekkis hulgaliselt aiandeid, hakati seda piirkonda kutsuma Lillekülaks.

Sealsed kahekorruselised puitmajad ehitati peamiselt eelmise sajandi esimeses pooles, hiljem püstitati ka kõrgemaid hooneid.

Vaade Toompealt 1892, taamal Kristiine heinamaad. Foto: Rahvusarhiiv.

Kes või mis on mõtus?

Tänase Kristiine linnaosa elanikud oskavad oma kodukandi ajaloo üle uhkust tunda ning tähistavad igal sügisel suurejooneliselt kuninganna Kristina päeva.

Suvemõisate ajast on sellesse kanti jäänud mitmed kaunid pargid ning siiani ilmestavad piirkonda suured ja lopsakad aiad. Mõnusale elukeskkonnale lisavad väärtust kesklinna lähedus, mitmekülgsed sportimisvõimalused nii õues kui spordihoonetes, koolide ja lasteaedade rohkus.

Bonava Mõtuse Kodud valmivad 2021. aasta lõpus.

Teades Kristiine ajalugu, pole põhjust imestada, miks seal nii palju lille- ja linnunimelisi tänavaid on.

Ühele sellistest, nimelt Mõtuse tänavale, kerkib peagi Bonava uus esinduslik kortermaja – Mõtuse Kodud, mis sobitub hästi Kristiine rohelise elukeskkonnaga.

Kui jääd mõtlema, kes või mis see mõtus on, siis vihjeks võib öelda, et tegemist on linnuga. Mõtus on metsise teine nimetus. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.