Muutunud maailmas on kodude õdusaks sisustamine ja funktsionaalseks disainimine varasemast veelgi olulisem. Olgu selleks siis heade materjalide, õige atmosfääri või kvaliteetse sisseseade valik.
Lisaks värvitrendidele tõid PULO disaini sisekujundaja Katrin Girin ja disainer Liis Tippel välja kaks olulist fookust, mille lõppev aasta kaasa tõi ning mis dikteerivad suurel määral ka 2021. aasta sisekujunduse trende.
Fookus nr 1: kodukontorid
Tänaseks on selgeks saanud, et töötame senisest enam toetavate koduseinte vahel ja vajame ruumi keskendumiseks. Ideaaltingimustes saame kontorina sisse seada eraldi ruumi, aga tihti piisab ka olemasoleva toa kohandamisest. Kodukontoris on olulisemateks märksõnadeks vaikus ja valgus.
Ruumikamates koduses on ehk kõige hõlpsam kohandada ümber külalistetuba, kuhu töölaud ja mugav tool sisse seada. Kui seda võimalust pole, siis on mõistlikum lisada töönurga funktsionaalsus magamistuppa.
Kasutame ju magamistuba enamasti vaid öötundidel. Nüüd aga saame vaikuse huvides ukse sulgeda ka päevasel ajal ja segamatult tööle keskenduda. Kindlasti saaksid lastega pered kasutada kodus töötamiseks ka lastetubasid, kuid soovitame nende toad jätta siiski lastele endile. Ka neile on privaatsus koolitöödele keskendumiseks oluline.
Kodukontori loomisel võiksime ära kasutada maksimaalsel määral loomulikku valgust, mistõttu oleks ideaalne asetada töölaud otse akna alla. Nii saab vajadusel ka aknast avanevat vaadet imetleda, et silmi pingutusest puhata.
Meie laiuskraadil peab kindlasti varuma ka kvaliteetse laua- või seinavalgusti, mis annab piisaval hulgal valgust. Parima valgustemperatuuri osas soovitame 3000 K valgusallikat, nii on tagatud piisavalt soe, kuid nn ärgas valgus.
Kontorinurga tonaalsuses võiks eelistada heledamaid värve, mis loovad helge fooni, õdususe lisamiseks sobivad väga hästi pehmed vaipkatted ja taimed.
Fookus nr 2: Tervis ja kvaliteetne õhk
Elame ajal, mil meie tervis ja sellele tähelepanu pööramine on muutunud väga oluliseks. Seega pole naturaalsed materjalid ja looduslikud värvid enam kitsa ringkonna valik .
Näiteks on naturaalsete õlidega töödeldud täispuit saamas justkui uueks normiks, seda nii viimistlusmaterjalides kui ka lahtise ning sisseehitatava mööbli puhul. Investeering kvaliteetsetesse materjalidesse on investeering heasse õhukvaliteeti.
Teine oluline koht, millele tasub rõhku panna, on soojusallikad ja korralik ventilatsioon. Hea meel on tõdeda, et tublid kinnisvaraarendajad pööravad uute kodude loomisel ka kodusooja projekteerimisele varasemast kordades enam tähelepanu.
Olemasolevates kodudes on hea õhu saavutamiseks hõlpsaim lisada näiteks infrapuna-kütteallikad, mida toodetakse tänapäeval ka huvitavate lisafunktsioonidega, näiteks peeglina või suisa maalina.
Liiga kuiva õhuga ruumid tasub varustada õhuniisutajatega ja sisustajate rõõmuks on neidki saadaval ilusate disainielementidena, mida ei pea peitma.
Väga hea atmosfääri loovad taimed ja nendega sisustamine on uus tugev trend mitte ainult kodudes, vaid ka avalikes ruumides ja kontorites. Lisaks sümpaatsele rohelusele aitavad teatud taimed parandada ka õhu kvaliteeti.
Näiteks on parimateks õhupuhastajateks erinevad palmid, sealhulgas väga dekoratiivne kuldviljakpalm, moodne ja minimalistlik kummi-viigipuu ning vana tuttav draakonipuu.
Taimede eest hoolitsemine on omaette teraapiline tegevus. Vajab ju meie vaimne terviski endisest aina enam toetust ja miks siis mitte ühendada see ilumeele toitmisega.
2021 värvitrendid, millest ei saa ükski sisustaja mööda vaadata
1. Puit + pastell ja ikka hall
Nimetame seda Jaapani ja skandinaavialiku puhtuse ühendumiseks. Selles koloriidis on oluline helge ja pigem pastelne toonide valik, mille fooniks on jätkuvalt ka hall. Juurde on hiilimas taasavastatud ja pisut retrolik pruun koos väärika puiduga.
Kohati nimetatakse seda trendi ka rustikaalseks, aga see sõltub puiduste pindade rohkusest ning hallide–pruunide tasakaalust.
2. Modernne tume + aktsent
Tegemist on soliidse tumeda ja reipama aksenttooni vastandamisega. Kogu tonaalsus on siiski murtud ehk siis mitte sügavmust, vaid tume antratsiit.
Efektiks lisatakse juurde kontrast — olgu selleks siis näiteks sinepikollane toon või vanaroosa või ka kahvatum oliiviroheline. Juurde soovitame sobitada vastavalt toonitud väärika tammepuidu: sinepi puhul naturaalne tamm, vanaroosa ja oliivi puhul heledam ja hallikam tamm.
3. Puhtad ja selged värvid + kuld
Senisele skandinaavialikule mustvalgele maailmale, mis on omaette ajatu klassika, on lisandunud trend, kus see monokroomne maailm lüüakse särama selge värvi ning kuldsete läigetega.
Kuna see trend laenab oma metalsed pinnad ja toretsevad mustrid art deco stiililt, siis on seda nimetatud ka modernseks art deco’ks. Küll aga on siin selgeks eristuseks värvide puhtus. Mustale ja valgele lisatakse puhas punane, elektrisinine või erkkollane, mis oma ekstravagantsuses on kõikide julgete sisustajate lemmikud.
Olgu veel mainitud, et eraldi suur trend aastal 2021 on isikupära rõhutamine ja peavoolust eristumine. See on tingitud ebaloomulikult pikkadest tundidest koduseinte vahel ja paljuski ka emotsionaalse eneseväljenduse vajadusest.
Näeme aina enam ka taaskasutuse olulisust, aga uues võtmes — restaureeritakse perekondlikke reliikviaid või ka lihtsamaid mööbliesemeid, millel on oma lugu.
Ilmselt on selle taga soov ja vajadus väljendada oma kuuluvust, aga ka tõdetakse globaliseeruva maailmaga kaasnenud ületarbimise probleeme. Au sees on autentne ja oma ning see trend sobitub kõikide värvigammadega.
Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.