Kooliaeg ukse taga: kuidas sisustada üks funktsionaalne ent lõbus koolilapse tuba?

Peale koolitarvete on tähtis seada õpinguteks valmis ka lapse tuba, et õppijal seal hea tarkusi omandada oleks. Pildil Uus-Mustamäe lastetubaFoto: Bonava

Taas on saabunud aeg, kus juba õige pea saavad lapsed välja otsida oma ranitsad ja koolitarbed ning seada sammud koolimaja poole. Peale koolitarvete on aga tähtis seada õpinguteks valmis ka lapse tuba – ikka selleks et õppuril seal hea tarkusi omandada oleks. 

Õige kõrgusega kirjutuslaud ja tool

Ühed olulisemad mööbliesemed koolilapse toas on kirjutuslaud ja tool. Tähtis on eelkõige see, et mõlemad oleks lapsele õige kõrgusega. Kuna algklasside lapsed kasvavad kiiresti, tasub valida laud ja tool, mille kõrgust saab reguleerida – nii saad olla kindel, et soetatud mööbel on lapsele sobilik veel aastateks.

Teine oluline aspekt on ergonoomilisus. Kõige parem oleks valida tool, mida saaks reguleerida selliselt, et laps saaks mugavas asendis istuda ning õppetööd teha, aga ka puhkehetkel või arvutis olles end hästi tunda.

Kui asud tooli ja lauda valima, on hea mõte võtta laps poodi kaasa, sest just tema on see, kes igapäevaselt mööblit kasutama asub. Lõpuks on kõige olulisem, et lapsel oleks mugav nii õppida kui puhata. 

Organiseeritus viib sihile

Kooliaasta alguses tuleks arvestada ka sellega, et tuppa lisandub palju õppimiseks vajaminevat kraami nagu õpikud, vihikud ja teised koolitarvikud. Aega jääb vähemaks ning kui kõik hästi organiseeritud ei ole, võib juhtuda, et tuba läheb kiirelt sassi. Seetõttu on oluline mõelda läbi, kuidas uued ja vanad esemed paigutada ning hoida ruum pidevalt korras, et ka kõige kiiremal ajal oleks lapsel lihtne vajalikud asjad üles leida. 

Selleks tasub mõelda läbi, kuidas paigutada õppimiseks vajalikud asjad ning kuhu panna muud esemed. Üks hea variant on panna laua alla ning lähedusse riiulid või sahtlid, kus hoida koolitarbeid. Mida vähem on toas ruumi, seda enam tuleks kasutada ära näiteks laua alust ala ning lisada ehk seintelegi mõned riiulid. Et lapsel oleks lihtsam õppevahendeid leida, saad lisada riiulitele sildid, kus on kirjas, mis valdkonna asjad riiulist leiab.

Kõige tähtsam on aga ikkagi see, et laps õpiks ise enda tuba korras hoidma ning organiseerima, mistõttu tuleks leida lahendus, mis on talle mugav ja loogiline. Alguses võiks vanem olla lapsele toeks ning aidata tal kooliasjad riiulites ning sahtlites korda seada, seejärel tekib õppuril juba oma süsteem, mille järgi tegutsema asuda. 

Tähtis on mõelda läbi, kuidas uued ja vanad esemed paigutada ning hoida ruum pidevalt korras, et ka kõige kiiremal ajal oleks lapsel lihtne vajalikud asjad üles leida. Foto: Pexels

Abiks tuleb õige valgustus

Sügise tulekuga hakkavad ka päevad samm-sammult pikemaks minema ning päevavalgust ei ole enam nii palju. Seetõttu tuleb mõelda läbi ka koolilapse toa valguslahendus. Oleks hea, kui ruumis oleks mitu erinevat valgusallikat: eredam laualamp õppimiseks, laevalgusti ning hämaram või reguleeritav põranda- või seinavalgusti voodi läheduses. Mitmekülgne valgustuslahendus lisab ruumi mugavust ja aitab luua ka vastavat meeleolu nii õppimiseks kui puhkehetkeks. 

Töö ja lõbu käsikäes

Kooliajal pühendame küll palju aega õppimisele, kuid ära ei tasu unustada ka puhkehetki. Seetõttu peaks koolilapse tuba olema multifunktsionaalne – ruumis võiks olla koht õppetöö tegemiseks, lõõgastumiseks ja kindlasti ka mängimiseks. 

Kui oled valmis sisustusprotsessiga alustama, tasub võtta lapsel käest kinni ja teda sellesse protsessi kaasata. Lõpuks on kõige olulisem, et laps end toas mugavalt tunneks ning tahaks seal rõõmuga nii koolitükke teha kui ka mängida ja puhata. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.