Kuidas sisustada panipaika, et oma elu lihtsamaks muuta?

Iga koduomanik oskab väärtustada panipaikade olemasolu, kuna neisse saab paigutada hooajatarbeid, mida hetkel vaja ei lähe.

Kahjuks juhtub tihti nii, et aastatega täituvad panipaigad äärest-ääreni igasugu kraamiga ning õigeid asju vajalikul hetkel üles leida on väga keeruline.

Oluline on sisustada neid nutikalt ja luua kindel süsteem – nii muudame väikse pinna võimalikult funktsionaalseks ja mugavalt kasutatavaks. Vaata häid nippe, kuidas luua panipaik, mis su elu päriselt lihtsamaks teeb. 

A picture containing indoor

Description automatically generated
Foto: www.homestorage.ee.

Kõige alus on hea planeering

Enne kui asud panipaika sisustama, mõtle hoolikalt läbi, mis asju plaanid seal hoidma hakata. Grupeeri asjad lihtsustamise mõttes gruppidesse — jõulukraam, talvespordivarustus, hooajavälised riided, tööriistad, majapidamistarbed.

Mõtle läbi kui tihti sa neist midagi kasutad ja selle järgi paiguta neid kas kättesaadavamatesse kohtadesse või kõrgemale, kui kasutad eset aastas vaid korra. Kui tegu on riietega, kaalu stange varianti, et riided väga kortsu ei läheks. Kastisüsteemi luues eelista läbipaistvaid kaste ning kirjuta kastile alati peale, mida see sisaldab.

A picture containing indoor, closet, cluttered

Description automatically generated
Foto: www.elfa.com.

Mida ei tohi kodus ega panipaigas hoiustada?

Uue kodu ostuga kaasneb tihti panipaik või keldriboks. Mida selles hoiustada tohib ja mida mitte, on tavaliselt kirjas korteriühistu reeglites. Enamasti ei ole lubatud hoida õhku saastavaid asju/esemeid/kemikaale ja plahvatusohtlikke aineid.

Lisaks ei soovita päästeamet asju jätta ega hoida avalikes ruumides nagu on seda panipaikade koridorid või elamute trepikojad – need võivad muutuda ohtlikeks süütamise allikateks ning blokeerida väljapääsuteid tulekahjude korral. K

okkuvõttes on panipaik või keldriboks mõeldud sihtotstarbeliseks kasutamiseks, milleks on esemete hoiustamine, mida ei kasutata väga tihti või mis ei mahu korterisse ära (lapsevankrid, rattad, hooajaline spordivarustus).

Väikeste ruumide puhul kasuta vertikaalpindu

Panipaikades on enamasti tühjad seinad. Parimaks ruumi ärakasutamiseks tasub sinna paigutada võimalikult kõrged riiulid või kapid, kust saab lihtsamini asju kätte kui kastivirnast ning millel on parem süsteemi luua ja hoida. Kõrgemate riiulite puhul lisab mugavust väikse redeli olemasolu.

A picture containing indoor, ceiling

Description automatically generated
Foto: www.garsys.ee.

Loo riiulite abil süsteem

Riiulite valik sõltub paljuski sellest, mida seal hoida plaanitakse. Funktsionaalsust loovad need riiulid, mis on seinale kinnitatud vertikaalsetel siinidel, on ümberpaigutatavad, pikendatavad ja valmistatud metallist.

Siinidele ülesehitatud süsteemidel on palju lisavidinaid ja sahtleid, mis teevad elu mugavamaks. Poodidest võib leida spetsiaalseid suuskade hoidmiseks mõeldud klambreid, konkse jalgrataste püsti seinale riputamiseks või muu spordivarustuse mugavaks hoiustamiseks.

Lisaks ei pea iga konksu jaoks uut auku seina puurima, vaid lisaelemendid on siinidel liigutatavad.

A picture containing floor, indoor, ceiling, wall

Description automatically generated
Foto: www.garsys.ee.

Siinidel riiulisüsteem võib osutuda aga kulukamaks. Soodsam lahendus on osta kapid taaskasutusest või kasutada enda vanu üleliigseid kappe ja riiuleid. Need pole küll nii funktsionaalsed, kuid aitavad sellegipoolest korda hoida. Kappide eeliseks on nende tolmukindlus – olgu tegu hooajaväliste riiete või laste mänguasjadega, neid on lihtne kappi paigutada ja kõik näeb puhas ja korras välja.

Iga kord, kui midagi hoiustamiseks panipaika viid, mõtle hoolikalt, kas tegu on ikka esemetega, mida edaspidi kasutada plaanid. Pikalt seisnud mänguasjad, loetud raamatud või muu pudi-padi vii pigem kohe taaskasutusse – nii ei teki üleliigseid asju, mida sa tegelikult enam ei vaja.

Juhul, kui hoiuruumides võib esineda niiskust, on mõistlik riided omakorda pakendada vaakumkottidesse – sellega hoiad kokku ruumi ja riided ei saa niiskust endasse imeda. Vaakumpakendamise asemel võid kasutada ka olemasolevaid kilekotte.

A picture containing bicycle, indoor, rack

Description automatically generated
Foto: www.garsys.ee.

Töötasapind lisab mugavust

Kui panipaik on piisavalt suur, on heaks abimeheks laud, et katki läinud asju parandada, tööriistu puhastada või mõne hobiga tegeleda.

Talvel saab lauda kasutada näiteks suuskade määrimisel, kevadel potitaimede ümberistutamiseks. Hea kui laual oleksid lukustatavad rattad – siis saab seda vajadusel keset ruumi lükata. Väiksemates ruumides saab laua pinda tekitada seinalt langeva klapi näol, mida on kerge avada ja uuesti seinale kinnitada.

Laua juurde ära unusta lisada valgusallikat – kasuta nt juhtmeta varianti, mida saab klambriga riiulite külge kinnitada. Selline valgusti kulub panipaigas marjaks ära ka taskulambi eest.

A picture containing text, indoor, wall, cluttered

Description automatically generated
Foto: www.garsys.ee.

Mida teha kui panipaik puudub?

Kui koduga ei kaasne panipaika, keldriboksi või garaaži, tuleb hoolikalt läbi mõelda võimalikud vabad pinnad kodus, kuhu saaks asju mugavalt ja esteetiliselt ära paigutada. Sel juhul leiavad kasutust voodi- ja trepialused pinnad, sahvri- ja majapidamisruumid või garderoob. Kui kodu suurus võimaldab, tasub igapäevase mugavuse huvides asju hoida just neis tubades, kus nad ka kasutust leiavad (va hooajaline spordivarustus jmt).   

A picture containing indoor, white, shelf, kitchen appliance

Description automatically generated
Foto: www.ikea.ee.

Voodi alla asju paigutades, võiks eelistada ratastega kaste. Tervet voodialust pinda täita ei tasu, sest madratsi õhutamise huvides tuleks jätta ruumi ka õhu ringlemiseks. Lahtised riiulid elutoas võivad välja näha visuaalselt väga kenad, kuid üldiselt on need ebapraktilised, kuna nõuavad palju hoolt tolmupühkimisega.

Sisseehitatud kappide eelis on nende kasutusmugavus – neis on erinevaid reguleeritavaid riiuleid, sahtleid ja stangesid. Miinuseks on tihtipeale aga see, et nad on ehitatud spetsiaalse mõõduga ja neid ei saa kolimisel kaasa võtta ega teise kohta ümber paigutada.

Kõik asjad säilivad kauem, kui neid on hästi hoitud. Väga mõnus on võtta riiulist puhast ja korras eset, selle asemel et nõutult kuhjunud kastihunniku vahel seista.

Oluline on järgida lihtsat, kuid kiires elutempos ununema kippuvat printsiipi – igal asjal oma koht! Nii leiad kõik vajaliku kiirelt üles ning asju on pärast kasutamist kergem ka oma kohale tagasi panna.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.