Bonava blogi

Kuidas uue kodu ostmiseks kokku hoida?

Esimese kodu ostmine on tähtis samm, millega kaasneb suur rahaline väljaminek.Foto: Bonava

Esimese kodu ostmine on suur samm, kuid sellega kaasneb ka suur rahaline väljaminek. Kuna uue kodu ostmisel on vaja ka omafinantseeringut, mis tavaliselt on üpriski suur summa, oleks hea teada, kuidas selleks vajalik summa kokku saada. 

Kodu ostmisel on oluline mõelda enda maksevõimele ja hinnata, kas ning kui palju pangast laenu saaksid. Selleks saad konsulteerida pangatöötajaga, et vaadata üle enda rahalised vajadused ja võimalused ning kasutada soovi korral kodulaenu kalkulaatorit, millega näed ära maksimaalse laenusumma. Pea meeles, et pank hindab iga laenutaotlust individuaalselt. 

Tuleb teada, et laenu võttes on vajalik omafinantseering (enamasti 10% vara maksumusest) või lisatagatis. Kui sissemakse on vastavalt ostu-müügilepingule juba tehtud, arvestab pank selle maksega kodulaenu väljastamisel. Kui sul kohe omafinantseeringut võtta ei ole, peaksid leidma võimalusi säästmiseks ja vajaliku summa kogumiseks. 

Et saada teada, palju pangast laenu saad, peaksid vaatama üle enda rahalised vajadused ja võimalused.Foto: Pexels

Vaata üle oma kulutused

Vahel kulub raha käest nii, et seda ise ei märkagi. Kui soovid sissemaksu jaoks säästa, siis vaata üle enda kulutused – kui palju sõidad Boldiga, teed emotsioonioste või käid igapäevaselt väljas lõunatamas. Eraldi võttes ei pruugi need väljaminekud kuigi suured olla, aga kui kõik kokku panna ja kuude kaupa arvet pidada, siis saad aasta lõpuks kokku juba üsna kopsaka summa. 

Üks hea säästmisnipp on tekitada telefoni, arvutisse või märkmikusse prioriteetide lahtrid, kus saad jagada asjad hädavajalike, oluliste ja mitteoluliste vahel. Nii on sul pidevalt silme ees, mida läheb tegelikult vaja ning missuguste esemete ostmisega võib veel oodata. 

Abimehed säästmisel

Säästmine on tänapäeval sinu jaoks väga lihtsaks tehtud – selle jaoks on mitu erinevat mobiilirakendust, mis sinu eest arvet peavad. Veel üks hea viis, kuidas märkamatult raha kõrvale panna, on teha endale pangas kogumiskonto. Nii saad iga kuu oma arvelt kindla summa eraldada ning mõne aja pärast imestadki juba kui palju kogunud oled. 

Kui soovid sissemaksu jaoks säästa, tasub esimese asjana vaadata üle enda kulutused.Foto: Pexels

Küsi julgelt nõu!

Bonava teeb koostööd kõigi Eesti suuremate pankadega – sel ajal, kui pangas sinu laenutaotlust analüüsitakse, on sul võimalus ka väljavalitud elamu suuliselt kuni üheks nädalaks ette broneerida. Bonava aitab sind hea meelega uue kodu ostmisel – mistahes küsimuste korral saad lisainfot klienditeeningusest ning konkreetsete projektide kohta võid pöörduda müügikonsultantide poole. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.