Bonava blogi

Küsime eksperdilt: mida näitab praegune kriisiolukord Eesti kinnisvaraturu kohta?

Uus-Mustamäe on Tallinna üks suurimaid uusarendusi, kuhu Bonava ehitab kokku üle 750 uue kodu.

Eelmisel aastal alguse saanud ülemaailmne pandeemia mõjutas tugevalt kõiki eluvaldkondi ja jättis majandusse tuntava jälje.

Teatavasti moodustab ehitus- ja kinnisvarasektor majandusest üpris märkimisväärse osa. Kestva pandeemia ja üha suurenevate piirangute valguses on hea aeg heita pilk tarbijate ja arendajate käitumisele just selles valdkonnas. 

Kuidas reageeris raskele olukorrale Eesti kinnisvaraturg ning milliseid muutusi kriis kaasa tõi? Bonava müügi- ja turundusjuht Lauri Laanoja annab ülevaate olukorrast kinnisvaraturul. 

Milline oli 2020. aasta kinnisvaraarenduses Bonava jaoks?

Eelmine aasta jagunes kinnisvaraturul kaheks vastandlikuks perioodiks – I kvartalis oli klientide huvi uute kodude vastu kõrge, kuid eriolukorra kehtestamine märtsi keskel tõi kaasa teadmatuse pandeemia tuleviku suhtes ning seetõttu langes aprillis uute tehingute arv pea kümnekordselt. 

Kui suvel oli klientide huvi veel pigem tagasihoidlik, siis kolmanda kvartali lõpuks toimus turul ülikiire taastumine ning IV kvartali tulemused ületasid ka isegi 2019. aasta sama perioodi.

Seega saab kokkuvõttes öelda, et eelmise aasta esimene ja viimane kvartal vastasid ka Bonavas igati seatud ootustele, kuid turuolukord II ja III kvartalis jättis siiski kokkuvõttes 2020. aasta koondtulemustesse nähtava jälje.

Tasub tuua välja, et üllatuslikult püsis suur huvi keskmisest hinnaklassist kallimate kodude vastu, mis näitab, et kliendid, kelle jaoks oli koduostu soov läbimõeldud investeering, jäid oma otsusele ikkagi kindlaks. 

Kui palju on neid, kes ostavad uue kodu kohe välja ning neid, kes võtavad kodulaenu?

Selliste koduostjate arv, kes ei kasuta ostuks kodulaenu abi, on aasta-aastalt vähenemas. Uue kodu ostu finantseerivad kodulaenu abil pea 80% Bonava klientidest. Kodulaenu ulatuslik kasutamine on põhjendatud ka sellega, et pangad pakuvad uusarendustesse soodsaid ja paindlikke maksutingimusi ning koduostjatel on ka väga head väljavaated laenu saada.

Milline on olukord Eesti kinnisvaraturul — kas kodu soetamiseks on hea aeg?

Kodu ostmiseks on alati hea aeg, kui selleks on olemas reaalne vajadus ning kõik plussid ja miinused, mis selise pikaajalise otsusega kaasnevad, on hoolikalt läbi kaalutud. Selle aasta esimesed kuud kinnitavad, et nõudlus uute elamispindade järgi on suur. 

Turul on ka mitmeid uusi pakkumisi ning tehinguaktiivsus on võrreldav aastataguse perioodiga. Uut kodu ostes tuleks lähtuda eelkõige oma pere vajadustest, mõeldes läbi, milline on pere praegune majanduslik olukord ja tulevikuväljavaated. 

Miks on uusarendused nii populaarsed?

Uuel kodul on vanemate elamute ees palju eeliseid — usaldusväärselt arendajalt soetatud kodu pakub nii murevabamat elu kui igapäevast rahulolu. Värskelt valminud kodu plussiks on mugav parkimiskorraldus ja uued hooned on läbimõeldud lahendustega, mis tähendab, et hoonetes on mugavad üldkasutatavad ruumid. 

Kui osta kodu uusarendusse, on naabriteks sageli samas vanusegrupis või eluetapis olevad inimesed, kellel on sarnased väärtused, mistõttu tekib uues kodukohas hea ja sõbralik kogukond. 

Samuti on uusarendustes energiasäästlikud küttelahendused, mis aitavad hoida kodukulud soodsamana ning koos korteriühistuga ei pea muretsema elamu tehnilise korrasoleku ega renoveerimise pärast. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.