Kuus soovitust, et tagada kodu turvalisus reisile minnes

Enne kodust lahkumist tasub mõelda, kas oled teinud kõik selleks, et sinu kodu oleks kaitstud ja turvaline. Foto: Shutterstock.

If Kindlustuse hiljuti läbi viidud uuringust selgus, et 17% Eesti inimestest kavatseb suvel välismaale puhkama sõita. Enne minekut tasub aga mõelda, kas oled teinud kõik selleks, et sinu kodu oleks kaitstud ja turvaline.

Toome välja kuus nõuannet, kuidas tagada kodu turvalisus, kui sõidad pikemaks ajaks ära.

Lukusta uksed ja aknad

Uste ja akende lukustamine võib tunduda mainimiseks liiga ilmne, kuid hinnanguliselt siseneb lukustamata ustest 32% sissemurdjatest. Võimalik viis kutsumata külalistele sissepääsemiseks on ka aknad, mistõttu peaks sulgema need ka ülemistel korrustel.

Turvatunnet aitavad suurendada kvaliteetsed uksed ja lukud. Soovitatav on kasutada välisustel kahte lukku. Kasutuslukk on see, mida avatakse väljast võtme ja seest väändenupuga ning seda hoitakse lukus ise kodus olles. Turvalukk peaks olema mõlemalt poolt avatav võtmega ning see lukustatakse kodust lahkudes.

Kui oled mures oma koduvõtmete üleandmise pärast naabritele, sõpradele või teistele pereliikmetele, võid kaaluda selle asemel nutiluku paigaldamist. Nutilukk tagab sinu kodule ajutise ligipääsu koodide abil – usaldusisik saab siseneda, kui oled kodust eemal ning tagasi tulles võid koodid tühistada. Nii saad jälgida, kellel ja millal on sinu koju ligipääs. 

Jäta mulje nagu oleksid kodus

Sissemurdjad on ise tunnistanud, et maja ees seisev sõiduk on pea alati märk sellest, et keegi viibib kodus. Seetõttu on mõistlik jätta enda (lukustatud) auto sinna, kus inimesed seda näevad. Kui sinu perel on ainult üks auto, mille reisile kaasa võtad, tasub rääkida naabrite, sugulaste või lähedastega – ehk on nemad nõus oma auto reisi ajaks sinu maja ette parkima. 

Kui sul on perioodiline ajalehetellimus, siis tuleks leida inimene, kes tühjendab sinu postkasti – nii annad taaskord märku, et keegi sinu kodus aeg-ajalt viibib.

Mõtle läbi, enne kui postitad sotsiaalmeediasse

Murdvaraste maiuspalaks on kodud, mis on jäetud tühjaks – pere on kas pikemaks ajaks ära sõitnud või reisile läinud. Seetõttu tuleb hoolikalt jälgida, millisele ringkonnale jagad ärasõidust informatsiooni. 

Mida rohkem on pahatahtlikel inimestel sinu eemalviibimise kohta infot, seda lihtsam on neil ka seda teavet kurjasti ära kasutada. Kuigi kindlasti on ahvatlev jagada reisi ajal sotsiaalmeedias pilte paikadest, mida oled külastanud, on soovituslik postitada neid alles tagasi tulles.

Tee kogu perekonnaga kokkulepe, et enne piltide või reisiplaani jagamist räägite läbi, kes seda potentsiaalselt näha võivad. Nii saad vältida ebameeldivaid üllatusi. 

Kaitse kodu erinevate loodusnähtuste eest

Kodust eemal viibides ei ohusta sinu elamut vaid pahatahtlikud sissetungijad. Loodus tegutseb enda tahtmist mööda ning ei arvesta kunagi sellega, kas keegi on kodus või ei. Kuigi äike võib tunduda tänapäeval küllaltki ohutu, näitab statistika, et selle tagajärjel on süttinud siiski arvestataval hulgal hooneid.

Äikesega kaasnev ülepingeoht võib rikkuda ka elektriseadmeid – pistikusse tekib tavapärasest tugevam vool, mille tagajärjel saab seade kahjustada. Seetõttu on enne ärasõitu mõistlik lülitada pistikust välja kõik elektriseadmed ning internetikaablid.

Selleks, et äikesega tihti kaasnev tugev tormituul õuemööblit minema ei lennutaks, tasub tõsta esemed tuule eest varju või viia tuppa. 

Vaata üle suitsuandur 

Juba aastaid on räägitud suitsuanduri vajalikkusest ning seda ei ole tehtud asjatult. Enne kodust lahkumist tuleks kontrollida, kas andurid ja patareid on töökorras. Kui suitsuandur on ühendatud sidevõrguga ning oled teinud lepingu turvafirmaga, siis teavitab seade neid ohu korral automaatselt. 

Samuti peaksid sulgema siseuksed, et aeglustada halvimas olukorras suitsu ja tule levikut. Tasub ka teada, et suitsuandur tuleks vahetada välja iga 10 aasta tagant. 

Keera kinni veevärk

Võimalike veekahjustuste vältimiseks võiksid kinni keerata ka korterisse sissetuleva veevärgi või maja peamise veekraani. Aegunud toruühenduse või torude lõhkemise korral võib tekkida veeavarii ning kui elad kortermajas, kahjustab see mitte ainult sinu, vaid ka naabrite kinnisvara.

Kraani sulgemiseks võivad naabrid kutsuda kohale avariiteenistuse ning halvimal juhul ka lukuabi, et sinu korterisse pääseda. Enamasti jääb sinu korter sellises olukorras kaitseta.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.