Lihtne meetod, mis annab kodu korrastamisele uue tähenduse

Jaapanist pärit meetodiga lood enda koju korra pikemaks ajaks.Foto: Pexels

Sassis kodu võib tekitada suurt stressi, aga ikkagi kipume segadust eirama, sest eesootav töö tundub olevat liiga vaevaline. Lähenedes olukorrale aga värske pilgu ja mõttelaadiga, saad peale korras kodu seada korda ka enda sisemaailma. Selgitame, kuidas toimib Jaapanist pärit korrastuskunst. 

Põhineb ida filosoofial

KonMari meetod on jaapanlanna Marie Kondo poolt välja töötatud unikaalne korrastamise ning organiseerimise meetod, mille abil saad oma kodu põhjalikult korda seada. KonMari süsteemi järgi korrastatakse esemed kodus kategooriate, mitte asukoha järgi. 

  1. Alusta sellest, et loobud ebavajalikust – KonMari meetodi esimene samm on üleliigsest vabanemine. Kategooriad (vastavas järjestuses): kõigepealt riided, seejärel raamatud, paberid ja lõpuks mälestusesemed.

    Mõtle läbi, mida sul vaja ei ole ning aseta sellised esemed kas panipaika või vabane neist täielikult. Viimane ei tähenda, et asjad hunnikusse kogud ja siis prügikasti lennutad. Esmalt võiks mõelda taaskasutuse peale ning anda asjad kas tuttavatele või viia need näiteks Taaskasutuskeskusesse.

  2. Jaga kategooriad alamkategooriateks – pane kõik oma riided põrandale hunnikutesse alamkategooriatesse:
  • Topid, särgid, kampsunid; 
  • Püksid, seelikud;
  • Riideid, mida tuleks riputada (joped, mantlid, ülikonnad jne);
  • Sokid;
  • Aluspesu;
  • Kotid (käekotid, kullerkotid jne);
  • Aksessuaarid (sallid, vööd, mütsid jne);
  • Riided konkreetseteks sündmusteks (ujumisriided, vormiriided jne);
  • Kingad.
Edu võti peitub organiseerimises.Foto: Pexels
  1. Sorteerimine valmis, asume asju organiseerima!  

Selles etapis otsustad lihtsalt, kuhu midagi panna või kus seda hoida, ent pea meeles, et igale asjale peab leiduma oma koht. Marie Kondo soovitab hoida kõiki sama tüüpi esemeid samas kohas – nii on edaspidi kergem korda hoida ning selle kaudu segaduse tekkimist vältida. Näiteks paigutad kirjatarbed ühte sahtlisse ning leiad kosmeetikatoodetele kindla kasti või riiuli.

Üht tüüpi esemeid tasub hoida samas kohas.Foto: Pexels
  1. Kasulik laiemas plaanis 

KonMari meetodi üks põhimõtteid on endale parema ja lihtsama tuleviku loomine. Kui lood enda kodus hea süsteemi, siis ei pea enam hiljem nii palju vaeva nägema ning iganädalaselt suurt mitmetunnist koristust ette võtma. Tähtis on pidada meeles, et igal asi käib oma kohale tagasi. Kui oled kottidele juba riiuli valmis seadnud, siis ei peaks neid enam põrandale vedelema jätta. 

Marie Kondo poolt välja töötatud meetodi taga on laiem elufilosoofia – jaapanlanna õpetab väärtustama ka väikseid asju ja saama laiemalt aru, mis sulle siin elus rõõmu valmistab ja mis mitte. Nii aitab meetod inimestel läbi kodu korrastamise seada korda ka oma sisemaailm ning liikuda läbi korrastamise parema eluni – see on lihtne!

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.