Bonava blogi

Lisa kodule värskust: need on 2021. aasta inspireerivad värvitoonid

Iga aasta alguses kuulutavad erinevad värvitootjad ja juhtiv värviekspertide grupp Pantone Värviinstituut (Pantone Color Institute) välja aasta värvitooni.

Värvid valitakse hoolikalt, kasutades trendianalüüse ja jälgides erinevaid eluvaldkondi tehnikamaailmast kuni moelavadeni. Valitud värvidega soovitakse inspireerida nii suurtootjaid kui ka eraisikuid. Meiegi loodame, et leiad alljärgnevast valikust oma lemmiktooni ning saad häid ideid, kuidas seda kasutada oma kodu sisustamisel.

Helesinine nagu taevas

Tikkurila aasta värvitooniks valiti Cumulus (Y354), mis meenutab suvetaevast, sisendab lootust ning sümboliseerib helgemat tulevikku. Toon on rahulik, sobib hästi üldfooniks ja pakub palju kombineerimisvõimalusi erinevate värvidega.

Skandinaavialikuma tulemuse loomiseks on soovitatav piirduda vähemate värvide lisamisega, eelistada kombineerimist pastelsete toonidega, valgega või värviringis kõrvalasuvate pooltoonidega. 

A picture containing wall, indoor, decorated

Description automatically generated
Foto: Tikkurila

Boheemlaslikuma ja julgema kujunduse austajatele on Tikkurila pakkunud värvipaletti, kus Cumulus helesinine on koos kirkamate värvitoonidega – tumedama roosaga Freesia (S329) ja põlenud oranžiga Heat (S311).

Foto: Tikkurila

Disaineri-konsultandi Kristel Aimee-Lauri sõnul, sobib aasta värvitoon Cumulus oma maheda, taevast ja merd meenutava olemuse tõttu eriti hästi magamis- või lastetubadesse.

Kombinatsioonis valgega, naturaalse puidu ja soliidsema musta värviga, on see samas igati sobilik ka kööki või vannitubadesse. Lisades kuldseid aksessuaare, klaasi, marmorit või erinevaid metallist detaile, mõjub Cumulus helesinine aga luksuslikumalt ja modernsemalt.

Foto: Tikkurila

Looduslik ja rahustav soe savi

Sadolini värvieksperdid valisid juba teist aastat järjest rohkem maalähedasema ja naturaalsema tooni, milleks seekord oli Brave Ground (E7.10.53). Selle valikuga prognoositakse naturaalsete materjalide, keskkonnasäästliku elustiili ning loodusläheduse jätkuvat tõusutrendi. Värvitoonil on pingeid maandav ja tasakaalu loov mõju.

Foto: Sadolin

Saavutamaks rahustavat neutraalset atmosfääri on Brave Ground värvitooni soovitatav kombineerida näiteks soojade hallide ning pruunide toonidega.

Lisaks saab aksessuaaride ja mööbliga omakorda tõsta esile kas toa eklektilisemat või modernsemat stiili. Sellise maalähedase värvipaletiga on hästi kokkusobivateks materjalideks puit, keraamika, vask või klaas.

Foto: Sadolin

Julgemaid ja väljendusrikkamaid lahendusi otsivatele kodukujundajatele pakuvad Sadolini eksperdid Brave Ground’i värvi kombinatsioonis roosade-punaste toonidega või (tume)siniste-roheliste toonidega. Esimese värvipaleti puhul on erksamate punaste toonide ideeks anda juurde energiat ja võimsust.

Näiteks oleks selline toonivalik sobilik lastetuppa või sensuaalsuse loomiseks magamistuppa. Teise paletiga sobivad hästi kokku toataimed, mille laialdast kasutuselevõttu ennustatakse mitmete ekspertide poolt, nagu on välja toodud selles 2021 aasta sisustustrendide postituses.

A picture containing wall, indoor, living, room

Description automatically generated
Foto: Sadolin

Vastupidavus ja lootus – kollase ja halli värvitooni kooslus

Aasta värvitooni on Pantone Värviinstituut valinud juba üle 20 aasta, alates 2000. aastast. Tänavu, kui möödunud on 20 aastat, tehti väike muudatus ning valiti hoopis kahe värvi kooslus – Ultimate Gray (17-5104) ja Illuminating (13-0647).

Ultimate Gray hallis toonis nähakse vastupidavust, kindlust ja usaldusväärsust, samas kui särav kollane toon Illuminating pakub soojust, optimistlikkust ning lootust, mida pandeemia käes kannatav ühiskond täna hädasti vajab.

Foto: Bonava Uus-Mustamäe näidiskorter.

„Pantone on seekord valinud kaks tooni, millest üks on neutraalne ja teine aktsent“, mainib Bonava sisekujundaja Grete Laan. „See on muidugi maitse asi, kuid valitud kollase tooni kasutusvõimalusi näen pigem ühiskondlikes ruumides või lasteasutuses, kuna suures koguses võib see jääda koduses atmosfääris liiga kirgas“.

Grete Laan lisab, et kuna inimesed on aru saanud, et kodu peaks olema paik, kus on igal hetkel hea viibida, tasub fooni loojatena kasutada pigem halli, heledaid või mahedaid toone, kuhu saab vajadusel reipamaid aksenttoone efektiks juurde lisada.

Foto: Dominic Blackmore/Ideal Home.

Soovides kasutada aasta värve oma kodus, ei pea tingimata hakkama üle värvima seinu või välja vahetama mööblit. Vahel piisab ruumile uue näo andmiseks vaid pisidetailide väljavahetamisest.

Oluline on mõista, et värvitrendid võivad muutuda kiirelt, kuid suuremahulist remonti ei võeta ette iga-aastaselt. See-eest lihtsustavad ekspertide poolt valitud aasta värvid valikute tegemist ning annavad ideid uute põnevate lahenduste leidmiseks.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.