Valides uut kodu on mitmeid parameetreid, mida enamasti jälgitakse – hea asukoht, korteri suurus ja planeering, hoone üldine seisukord jne.
Üha rohkematel inimestel on üheks oluliseks lisakriteeriumiks ka rõdu või terrassi olemasolu. Vaata lähemalt, milliseid eeliseid kodu juurde kuuluv rõdu pakub ja kuidas selle võimalusi hästi ära kasutada.
Rõdude otstarve on ajas muutunud
Kui varasemalt kujunesid suurtes paneelmajades rõdud pigem asjade hoiustamise kohaks, siis tänapäeval see enam nii ei ole. Uutes elamutes kaasneb korteriga piisavalt suure panipaiga olemasolu, kus hooajaväliseid asju hoida ja rõdul on hoopis laiemad kasutusvõimalused.
Tõusva trendina nähakse rõdu pigem eluruumide pikendusena. Uuselamutes on korterite plaanid üles ehitatud läbimõeldumalt ning kooskõlas inimeste igapäevavajadustega, mistõttu on rõdud planeeritud just nende tubade jätkuks, kus seda võimalikult tihti kasutatakse. Näiteks on rõdule ligipääs planeeritud avatud köök-elutoast, võimaldades söögikorrad pidada värsket õhku nautides.
Rõdu kui hooajaline lisatuba
Kodu juurde kuuluvat rõdu saabki võtta kui eluruumi lisa – seal saavad kõik pereliikmed mõnusalt värsket õhku nautides lõõgastuda, täiskasvanud tööd teha või lapsed mängida. Kõik oleneb pere vajadustest ja soovidest, mille jaoks lisaruumi kasutada.
Üheks suurepäraseks rõdu kasutamise võimaluseks on väljas söömise nautimine. Paigutades rõdule laua ja toolid, saab oma söögikordi nautida värskes õhus iga ilmaga. Soojal kevadel või suvel peresöömaaegu rõdul süües teeb see toidukorra erilisemaks ning tekitab suurema ühtekuuluvustunde.
Väljas puuduvad ka segavad faktorid (nt televiisor või arvuti), mis söömise kõrval tähelepanu endale tõmbavad.
Klaasitud rõdud lisavad igapäevaelule mitmeid mugavusi – tuulte, sademete ja tolmu eest kaitstuna saad seda lisaruumina kasutada aastaringselt ning klaasuksed pikendavad rõdu toa valgusküllaseks osaks. Praegust elukorraldust arvestades saab sinna sisse seada ka funktsionaalse kodukontori, kuhu on võimalik segamatult tööasju tegema suunduda.
Väiksematele rõdudele saab kujundada hubase puhkenurga, kus hommikukohvi kõrval mõnusalt päeva alustada või pärast tööd raamatu seltsis aeg maha võtta. Erinevate patjade, pleedide ning vaipadega saad ka väiksele rõdule anda oma näo.
Võimalusi rõdu kasutamiseks
Ütlemata vahva on rõdu kasutada grillimiseks, mis annab selle omamisele täiesti uue mõõtme juurde. Selleks sobivad elektri- või gaasigrillid, millel on tootjapoolne rõdudel või terrassidel kasutamise luba.
Tahketel kütustel, nagu süsi või puit, töötavaid grille ei ole lubatud rõdul kasutada. Rõdul grillimine pole seadusega keelatud, kuid kindlasti tuleb uurida ja järgida kodukorra reegleid, mida korteriühistu on konkreetses elamus sätestanud. Igasuguse grillimise puhul on oluline järgida ka tuleohutusmeetmeid ning veenduda, et oma tegevusega ei segataks naabreid.
Rohenäppude jaoks on rõdu suisa paradiis, eriti juhul, kui rõdu on klaasitud. Taimehuviline saab näiteks suveks oma toataimed välja rõdule viia, kus nad muutuvad eriti lopsakateks. Lisaks erinevatele köögiviljadele, mis naudivad rõdul kasvuhoone temperatuure, on mitmeid taimi, mida saab rõdul kasvatada ja hoida isegi üle talve.
Tehes oma rõdust rohelise oaasi tuleb kindlasti jälgida, et taimed ei hakkaks vohama rõdu piiridest naabrite rõdudele, ning et kastmisvesi ei häiriks alumisi naabreid. Teisi arvestavale linna-aednikule on rõdu suurepärane hobiaed.
Lastega perede puhul teavad kõik, et väikelaps magab kõige paremini värskes õhus. Eesti heitlik ilm ei soosi igal ajal väljas kärutamist ning siis on lihtne panna laps lapsevankriga rõdule magama. Pole vajadust muretseda, et äkki juhtub lapsega midagi ja ei jõua õigel ajal vaatama – rõdu on lähedal ning olukorrad kiiresti kontrollitavad.
Rõdu eeliseid naudivad meelsasti ka koduloomad. Korterikasside jaoks, kes muidu välja ei saa, on rõdu asendamatu koht, kus nautida värsket õhku. Enamasti viibivad nad klaasitud rõdul sagedamini kui toas. Samuti koerad, kellel on paks ja tihe karvastik, eelistavad värskes õhus magamist toa konditsioneeritud õhule.
Kui pereliikmete rõdul olesklemise ja nautlemise juurde lisaruumi jääb, on teinekord hea värskes õhus pesu kuivatada. Pesule jääb juurde värske lõhn ning boonuseks on see, et korteris sees ei teki liigniiskust.
Kokkuvõttes tõstab funktsionaalselt sisustatud rõdu tunduvalt korteri väärtust – ennekõike muidugi seepärast, et pakub pereliikmetele paremat elukvaliteeti. Küll aga tuleb selle omamine kasuks ka hilisema korteri müügisoovi korral, sest rõduga korterid on koduostjate seas üha nõutum valik.
Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.