Miks on elu uusarenduses turvaline?

Bonava Pärnaõue elurajoon Haaberstis. Foto: Katrin Press.

Suure osa vabast ajast veedavad inimesed oma kodukoha lähiümbruses. Selleks, et end seal hästi ja koduselt tunda, peetakse kõige olulisemaks turvatunnet, mugavate liikumisvõimaluste, rohealade ja kogukonnatunde olemasolu. Uusarenduste planeerimisel pööratakse neile aspektidele üha enam tähelepanu.

Läbimõeldud planeering teeb liiklemise turvaliseks

Suurenemas on trend liikuda rohkem ratastega või jala – see eeldab, et ratta- ja jalakäijate teed oleksid turvaliselt planeeritud ja vajadusel saaksid ka lapsed seal iseseisvalt liikuda. Uusarenduste puhul arvestatakse juba detailplaneeringutes erinevate liiklusvahendite ohutu liiklemisega.

Jalg- ja rattateed on võimalusel eraldatud autoteedest ning läbi on mõeldud kõik juurdepääsuteed erinevatesse kohtadesse, mis tähendab, et vahepeal ei pea jalgrattalt maha tulema ja seda tõstma. 

Samuti on hästi läbi mõeldud parkimisalad – paljudel juhtudel on parklad viidud maa alla või kui seda võimalust ei ole, asuvad need laste mänguväljakutest ning hoovialadest eraldatuna, et autode ja laste liikumisteed ei ristuks. 

Pärnaõue elamurajoon. Foto: Katrin Press.

Rataste hoidmiseks on uutes elamutes enamasti eraldi ühiselt kasutatav ruum, kus saab hoiustada ka lapsevankreid ja -kärusid. Need võimalused pakuvad elanikele igapäevast lisamugavust ja loovad turvalise elukeskkonna.

Oluline aspekt on seegi, et uusarenduste puhul on üldised ligipääsuteed planeeritud kaasaegsetele nõuetele vastavalt, mis võimalikes hädaabiolukordades tagab kiired liikumistrajektoorid tuletõrjeautole, kiirabile või korrakaitsele.

Turvalisemad laste mänguväljakud

Suurt tähelepanu pööratakse uusarendustes laste mänguväljakutele ning puhkealadele. Enamasti on mänguväljakud sisehoovides, suurtest tänavatest eemal, hästi valgustatud ning pakuvad atraktsioone erinevas vanuses lastele.

Muret ei pea tundma ka ronimispuude kvaliteedi pärast, sest need vastavad uusarendustes kõikidele tänapäevastele kehtivatele ohutusalastele nõuetele ja spetsifikatsioonidele. Tihtipeale on mänguväljaku erinevad alad ka vastavalt piiratud, mis teeb väiksemate laste valvamise lihtsamaks ja turvalisemaks.

Enamasti on mänguväljakud sisehoovides, suurtest tänavatest eemal, hästi valgustatud ning pakuvad atraktsioone erinevas vanuses lastele. Foto: Katrin Press.

Kogukond kui turvatunde vundament

Just kohaliku kogukonna tekkimine on üks olulisemaid turvalise elukeskkonna tekkimise eeldusi. Uusarendustesse kolivad tavaliselt sarnaste väärtushinnangutega inimesed ja ühtne kuuluvustunne tekib lihtsamalt, kui vanades elamutes, kus erinevate põlvkondade ning taustsüsteemiga inimesi on rohkem. 

Naabruskonnad, kus inimesed üksteist teavad, on palju turvalisemad kui need, kus jäädakse anonüümseks. Naabritega suhtlemine ja ühised kogukondlikud ettevõtmised mõjuvad positiivselt nii inimeste emotsionaalsele heaolule kui ümbritsevale elukeskkonnale. Naabreid tundes saab ka tekkivatele probleemidele kiiremini reageerida ning laheduste leidmine sujub hõlpsamalt.  

Just kohaliku kogukonna tekkimine on üks olulisemaid turvalise elukeskkonna tekkimise eeldusi.

Kiire elutempo juures on see hindamatu väärtus, kui uue koduga kaasneb ka hästi planeeritud elukeskkond ja kogukonnatunne, kus kõigil pereliikmetel on võimalus mõnusalt ja murevabalt oma igapäevaelu nautida.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.