Miks on päikesepaneelidega elamu hea investeering?

Päikesepaneelide paigaldamine on hea investeering.Foto: Pexels

Majade katustel helkivad päikesepaneelid on saamas üha tavalisemaks nähtuseks. Kuigi nende soetamine võib esmapilgul tunduda kopsaka investeeringuna, toob see tulevikus kasu nii sinu rahakotile kui keskkonnale. Selgitame, miks on hea valik soetada kodu uusarendusse, mille katusele on paneelid paigaldatud. 

Päikesepaneelid uusarendustes

Taastuvenergiast annab üldiselt meile kõige rohkem tagasi just päikseenergia. Päikesepaneelide puhul on tegu mehhanismiga, mis muudab sellele langeva päikesekiirguse elektrienergiaks. Olenevalt sellest, kas neid kasutatakse eramajapidamises või kortermajades, aitavad need kokku hoida just elektrikuludelt.

Silver Karming, SigmaSystems päikeseenergia ekspert selgitas, kui korteriühistute katustele on paigaldatud elektrijaam, on see üldjuhul ühendatud kogu maja kommunaalarvesti ehk üldtarbijatega – ventilatsioon, küte, üldvalgustus, liftid jms. Teisisõnu võidab korteriomanik tänu päikesepaneelidele maja kommunaalkulude arvelt.

Mis saaks olla meelepärasem kui energiasäästlik linnakodu looduslähedases naabruskonnas. Mida aeg edasi, seda enam pööratakse tähelepanu sellele, et uued kodud oleksid võimalikult säästlikud. Bonava loodavatest kodudest on päikesepaneelid paigaldatud peagi valmivate Pärnaõue Premium Star elamute katustele. Tulekul olevatest kodudest on need planeeritud ka Pikaliiva Kaarmaja elamutele. Kasutades päikesepaneele, on uued kodud jätkusuutlikud ja eriti energiasäästlikud, omistades A-energiamärgise.

Kas paneelid tasuvad end Eesti kliimas ära?

Meie kliimas võib kohati kerkida küsimus, kas päikesepaneelid tasuvad end ära – enamus aastast on päevavalgust pigem vähem kui rohkem. Siiski võib siinkohal olla kindel, et paneelide soetamine on hea investeering ka meie kodumaal.

Ühikuliselt toodab Eestis päikesepaneel sama palju energiat, nagu näiteks Saksamaal (1kWp = 1000kWh), ent vahe on selles, et meie regioonis on see kokku surutud lühema perioodi peale. “Peamiselt on päikeseenergia tootlus ära jagunenud perioodile märts kuni oktoober,” selgitas päikeseenergia ekspert Silver Karming.

Kindel on aga see, et ka vähese päevavalgusega pimedatel sügis- ja lumistel talvekuudel on paneelid töös, kuid sel ajal on nende tootlus maksimum 5% nominaalist. “Rusikareegel on, et terve jaanuarikuu energiatootlus võrdub märtsikuu ühe päeva omaga,” lisas Karming.

Päikesepaneelid Pärnaõue Premium Star hoonetel.Foto: Bonava

Kas ja kuidas päikesepaneele hooldada?

Päikesepaneelide hooldamine on oodatust oluliselt lihtsam. Üldjuhul korralikult paigaldatud päikesejaam spetsiaalset hooldust ei vaja, sest looduslik pesu vihma näol, on tavaliselt täiesti piisav, et paneelid puhtana püsiks.

Küll aga võib mõtlema panna talvine periood. Korralikul talveperioodil sajab Eestis ohtralt lund, jättes paksu lumevaiba alla ka paneelid, mis juba niigi vähem valgust saavad. Karming selgitas aga, et päikesepaneelide koormustaluvus (lume raskus) on väga suur. Seega, ei pea talveperioodil ise libedale katusele minema ning päikesepaneele lumest puhtaks rookima.

Lisaks, olenevalt tootjast, kehtib paneelide mehaaniline garantii 12-15 aasta vahel ning kuni isegi 25 aastat. See tähendab, et päikesepaneelide nominaalvõimsusest peab 25 aasta möödudes olema säilinud vähemalt 85%. 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kui valid uue kodu, millele on paigaldatud päikesepaneelid, oled teinud õige otsuse. Lisaks tasub meeles hoida, et jätkusuutlik kodu on ühtlasi hea nii sulle endale, tulevastele põlvedele kui ka ühiskonnale.

Päikesepaneelid Pikaliiva kaarmajal.Foto: Bonava

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.