Mõisahoone ja kurikuulus turg – Mustamäel on värvikas ajalugu

Bonava loodavad Uus-Mustamäe kodud lisavad 60. aastatel Tallinnas kerkinud Mustamäe linnaosale kaasaegset arhitektuuri ning uut elu.Foto: Ivan Boglajev

Bonava loodavad Uus-Mustamäe kodud lisavad 60. aastatel Tallinnas kerkinud Mustamäe linnaosale kaasaegset arhitektuuri ning uut elu. Räägime, milline oli linnaosa aastakümneid tagasi ning kuidas aitab Bonava piirkonda värskust juurde tuua. 

Kadaka küla

Kui vaatame mõned sajandid tagasi, siis näeme, et kõige esimesed kirjalikud andmed praeguse Mustamäe territooriumist pärinevad lausa 17. sajandist. Mustamäe aladel oli nimelt Kadaka küla, mille keskel Kadaka mõis. Kõige vanemad kirjalikud allikad Kadaka (Kaddaka) küla kohta pärinevad 1686. aastast, mil seda mainiti seoses linnasarase piiride kirjeldamisega. 17. sajandi teisest poolest pärinevates allikates on Kadaka küla ning ka üksikute talude nimesid mainitud mitmel korral. 

Mitmekordsed paneelmajad

Ajalooliselt on piirkond tuntud eelkõige mitmekordsete paneelmajade poolest. Elamurajooni hakati planeerima 1957. aastal ning esimesed paneelelamud valmisid 1964. aastal. Mustamäe esimene 16-korruseline tornelamu valmis 1974. aasta lõpus, olles tollel ajal Tallinna kõige kõrgem elamuhoone.

Kuulus Kadaka turg

Tulles tagasi tänapäeva, saame tuua välja, et aastatel 1992–2002 tegutses linnaosas ka Kadaka turg, mis oli populaarne just soome turistide seas. Turu ja Tallinna sadama vahelt sõitis igapäevaselt isegi turismibusse, mis inimesi turule sõidutas. Sel ajal oli turg mitu aastat ka üks põhilisi piraatkaupade müügikohti. 1997. aastal hakati investeerima, et luua turu kõrvale uus kaubanduskeskus, mis pakkus tööjõuturule mitmeid uusi töökohti. Küll aga otsustati 2002. aastal müügiletid ja -telgid alalt eemaldada ning nende asemele rajada suur parkimisplats. 

Linn looduse keskel

Luues linnaosasse uusi elupiirkondasid, tuleb sinna lähiaastatel elama aina rohkem noori ja lastega peresid. Foto: Bonava

Mustamäe on tuntud ka mitmete parkide ja roheluse poolest. Näiteks on Uus-Mustamäe kodude lähedal Parditiigi park, mis on saanud enda nime pargi loodeosas asuva tiigi järgi, mida pidas enda koduks suur sinikael-partide koloonia. 2004. aastal algas Parditiigi rekonstrueerimine ning kogu ala muudeti kauniks pargiks, kus ilusa ilmaga teha turgutav jalutuskäik läbi pargi ja tiigi ääres parte teretada. Lisaks leiab Parditiigi keskelt skulptuuri “Mustamäe kaunitar”, mille nähtavus sõltub veetaseme tõusust ja langusest. 

Uus terviklik piirkond

Mustamäe on Tallinna kõige rahvarohkem asum ning luues linnaosasse uusi elupiirkondasid, tuleb sinna lähiaastatel elama aina rohkem noori ja lastega peresid. Üheks selliseks piirkonnaks on Bonava loodav Uus-Mustamäe naabruskond, mis on läbimõeldud hoovialadega turvaline kodukoht. 

Uus-Mustamäe tervitas uutes elamutes esimesi elanikke kolm aastat tagasi ning järgnevate aastate jooksul loodavate kodudega, muutub see kõige kaasaegsemaks ja terviklikumaks elupiirkonnaks Mustamäe linnaosas. Naabruskonnale lisab väärtust ka ligi 7000-ruutmeetrine park, kus nii Uus-Mustamäe kui teisedki piirkonna elanikud kogu mõnusalt aega veeta saavad. 

Ajalooliselt on Mustamäe tuntud paneelmajade poolest, kuid Bonava loodavad kodud lisavad piirkonda värsket arhitektuuri. Foto: Bonava

Pargis on ala pikniku pidamiseks, mänguväljakud lastele, spordihuvilistele välijõusaal ning unikaalne trikirada tõukeratturitele, rulatajatele või BMX-rattaga sõitjatele. Kui soovid piirkonna ajalooga lähemalt tutvuda, siis saab seda teha ka parki uudistama minnes, kuhu on üles pandud pildigalerii sellest, kuidas ajaloolisest piirkonnast on saanud kaasaegne kodukoht.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.