Mõisapark, arhitektuuripärand ja laiuv meri – Pikaliiva Kaarmaja kerkib väärika ajalooga piirkonda

Bonava loodav Pikaliiva Kaarmaja valmib alale, mille kujunemisloost võiks lausa filmi teha.Foto: Bonava

Bonava loodav Pikaliiva Kaarmaja valmib alale, mille kujunemisloost võiks lausa filmi teha. Mitmed huvitavad faktid annavad uuest loodavast naabruskonnast põneva ülevaate ning Bonava maastikuarhitekt Eda Vane selgitab, millest on inspireeritud Pikaliiva Kaarmaja omanäoline hooviala ning arhitektuur. 

Värvika ajalooga kodukant

Pikaliiva Kaarmaja valmib Haabersti linnaosas, mis veel 55 aastat tagasi pealinna alla ei kuulunudki – Tallinnaga liideti Väike-Õismäe piirkond alles 1968. aastal. Sajandeid tagasi asus seal Järve küla, mis kuulus Haabersti linnamõisale. Mõis kattis suurt ala ning selle alla kuulus kokku kaheksa väikeasumit, sealhulgas ka Õismäe, Kadaka ja Kakumäe küla.

Bonava maastikuarhitekt Eda Vane rääkis veel juurde, et Pikaliiva Kaarmaja asub endistel Vikimõisa naabertalu põllumajandusmaadel ning täna on mõisakompleksi asemel Harku Sõudebaas. “Kauni Harku järve kaldal olevad mõisa metsamaad kuulusid baltisaksa arstile nimega Eduard Georg Fick. Mõisa juurde viiva tee servas olevatel Kangru talu heina- ja põllumaadel asubki Pikaliiva Kaarmaja,” kirjeldas Vane. 

Pikaliiva Kaarmaja tuleb looduskaunisse kohta. Foto: Bonava

Kuna mõisnikeks olid Eestis enne oma riigi loomist sajandeid sakslased, siis on ka Haabersti nimi tuletatud saksakeelsest sõnast Hafer, mis eesti keeles tähendab kaera. Haabersti linna mõisa peahoone oli lihtsakujuline paekiviehitis ning selle varemed seisid Paldiski maantee põhjaküljel 2001. aastani, kui need ehitusarenduse tõttu lammutati. Praeguseks on suursugusest mõisast alles vaid mõned pargipuud, kuid Väike-Õismäel leidub kaunist loodust küllaga. “Endise mõisa allee austuseks rekonstrueeritakse lõik sellest kinnistu idaserva istutatava sangleppade ridaistutusena,” sõnas Vane. 

Looduslähedus linna sees

Väike-Õismäe asub Harku tasandikul, mille asemel laius 9000 aastat tagasi meri. Tasandik oli osa Kakumäe lahe põhjast, kuid aja jooksul meri taandus ning ala kuivenes. Nüüdseks on piirkonnas Harku järv, seal voolab Tiskre oja ning loodushuvilised saavad minna vaatama ka loodavate Pikaliiva Kaarmaja kodude lähedal asuvaid luiteid.

Bonava lisab piirkonnale uut väärtust

Selle aasta lõpus valmib piirkonnas Bonava Pikaliiva Kaarmaja, mis lisab piirkonnale uut väärtust, sidudes arhitektuurilise ning ajaloolise tänapäevaste mugavustega. Pikaliiva Kaarmaja hooviala maastikuarhitektuurne lahendus on inspireeritud Vane sõnul sealsest kohaloost. “Maastikuarhitektuurne asendiplaaniline lahendus on justkui vaikne ood Väike-Õismäe üldplaneeringule, stiililt modernistlik ja funktsionaalne,” kirjeldas Vane. 

Maastikuarhitektuurne asendiplaaniline lahendus on justkui vaikne ood Väike-Õismäe üldplaneeringule, stiililt modernistlik ja funktsionaalne. Foto: Bonava

Hoovi keskmes on ringjad mängualad, mille ümber on reljeefne muruala rahulikuks puhkuseks. Lisaks on hoovis istutustega eraldatud privaattsoonid ja liiklusruum — valgusküllane turvaline haljastatud hooviala pakub silmailu läbi aasta. Läbi kaarhalli konstruktiivsete elementide taaskasutuse on tõstetud esile ka ajajärk kunagiste Aianduse Peavalitsuse KTB aegadest.

Sel aastal valmivate neljakorruseliste elamute katustele paigaldatakse päikesepaneelid, mis annavad oma panuse uute kodude energiasäästlikuks muutmisel. Pikaliiva Kaarmaja uusi elanikke ootab elu, kus kõik tänapäevased kodulahendused on kombineeritud väärika ajaloo, loodusläheduse ja mitmekülgsete võimalustega. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.