Bonava blogi

Naudi talverõõme koos perega: aktiivseid tegevusi sõbrapäevaks ja vastlapäevaks

Vastlapäev on üks populaarsemaid rahvakalendri tähtpäevi. Tänapäeval ei peeta kinni niivõrd vanadest kommetest ja uskumustest, kuivõrd tähistatakse seda päeva traditsioonilisi toite nautides ning hea ilma korral väljas mäel liugu lastes.

Uurime, mis võimalused on Tallinna piires perega sõbrapäeva ja vastlapäeva nädala nautimiseks nii sise- kui välitingimustes. 

Haabersti piirkond

Teada-tuntud tore vastlapäeva tähistamise paik on olnud läbi aastate Rocca al Mare Vabaõhumuuseum. Sel aastal leidub seal põnevaid tegemisi nii 14. veebruaril kui ka 16. veebruaril. Lisaks võimalusele tutvuda vanade traditsiooniliste elamukompleksidega, õpetatakse vastlapäeva raames kauneid punutisi tegema ja vastlalaule laulma. Saab tasakaalulindil tasakaalu harjutada ja mängida erinevaid mänge. 

Tallinna Loomaaias toimub 13.02 kell 9-17 kokku korjatud lumest rotikujude valmistamise päev, kus erinevad skulptorid, disainerid, kunstnikud ja meeskonnad vormivad aasta loomaga seotud kujusid. Lisaks on võimalus tutvuda posternäitusega „Varastatud loodus“, kus vastavate loomade aedikute juures leiab infot liikidest, kes on sattunud salakaubanduse tõttu hävimisohtu. 13-14.02 ja 20-21.02 nädalavahetustel on loomaaias eraldi tänavatoiduauto, kust saab osta ka kehakinnitust.

Suusahuvilised võiksid suunduda kas Merimetsa suusaradadele (1,8/1,2 km) või Õismäe raba terviseradadele (2 km). Rajad on valgustatud ning neil on looduslik lumikate (viimasel võib esineda kahes kohas lumikatte puudulikkust).

Kui väljas on ilm liiga külm või puhub kõle tuul, on võimalus külastada Škoda jäähalli. Uisud saab rentida kohapealt ning vabade aegadega saab tutvuda nende kodulehelt.

Mustamäe ja Nõmme

Mustamäe ja Nõmme piirkonnas on head võimalused nii uisutamiseks, suusatamiseks kui ka mäespordialadega tegelemiseks.

Välitingimustes uisutada saab näiteks Mustamäe (Vilde tee 69) või Nõmme (Raudtee tn 73, Nõmme Gümnaasiumi hoovis) uisuväljakutel. Tegemist on külmutusseadmetega uisuparkidega, mis ilmast olenemata on avatud iga päev kl 10-22. Jääpilet (1 tund) 3-5 eurot, uisurent (1 tund) 3-6 eurot. Tasuta saab uisutada uuel Nõmme uisuväljal (Valdeku 15, Nõmme linnaosavalitsuse ja spordihoone vahel), mis on samuti pimedal ajal valgustatud. Hea ilma korral saab uisutamist katsetada ka Nõmme spordikeskuse parditiigil, kus asub ajutine uisuväli.

Suusatamiseks on head tingimused loodud Nõmme-Harku terviseradadel, kust leiab erineva pikkusega suusaradasid – 1km, 2 km, 3km, 5 km ja 15 km. Trummi ja Glehni pargi rajad on ööpäev läbi valgustatud ning 3,8 km pikkune ring on kaetud kunstlumega. Lisaks on võimalik suusatada ka Järve terviserajal (2,3 km), mis on valgustatud kuni kella 23:00ni. Suusavarustust saab laenutada Nõmme Spordikeskusest iga päev 8.00-22.00.

Erinevat talispordivarustust saab laenutada ka Nõmme lumepargist. Sealseid kolme nõlva (varustatud tõstukitega) saab kasutada lumelauaga sõitmiseks ja mäesuusatamiseks. Mäe tunnipilet olenevalt alast 8-16 eurot, varustuse komplekti laenutus 6-18 eurot. Nädalavahetustel tuleb tõenäoliselt arvestada pikemate järjekordadega, kuid lõbus ja tore ajaveetmine on garanteeritud.

Kui aga spordist ära väsib, võib nautida perega Räägu parki (Kristiine linnaosas, Nõmme tee 52) rajatud muinasjutulisi valgusinstallatsioone, mille loomisel on kasutatud isegi vanu jõulukuuski. Talvepark on avatud 14. veebruarini. Samal nädalavahetusel (13-14.02) on võimalus nautida Sõbrapäeva laata Mustamäe keskuses.

Lasnamäe ja Pirita

Uisutamise huvilistel tasub sammud seada Lasnamäe kiiruisurajale (Lasnamäe Sportmängude Maja staadion, J.Koorti 25). Enne tasub kindlasti tutvuda vaba jää kasutusaegadega SIIT. Jääpilet (1 tund) 2,5 eurot, uisurent 2,5-5 eurot. Kehvemate ilmadega saab uisutada Jeti või Tondiraba jäähallides, kuid enne tasub samuti tutvuda tavakasutajale mõeldud aegadega.

Suusad saab alla panna Pirita valgustatud suusaradadel (3,8 km, 3,4 km, 7,2 km), kuid tasub meeles pidada, et teatud aegadel võib seal olla küllaltki tihe suusaliiklus. Suusalaenutus Pirita Tervisespordi Majas on avatud iga päev kell 10.00-22.00. Teine võimalus on suusatada Pae pargi valgustatud suusarajal (1,8 km). 

Vastlapäeval ei tasu unustada vastlaliu laskmist, mida on võimalik teha tasuta näiteks Pirita Spordikeskuse kunstlumega kelgumäel või Lauluväljakul. Uisutamiseks on võimalused loodud Pirita Spordikeskuse liuväljal (Rummu tee 3), mis on avatud iga päev 10.00 – 22.00, sissepääs kuni 21.00. Jääpilet (1 tund) 2,5 eurot, kohapeal ka uisurent.

Sõbrapäeval saab sisetingimustes nautida kultuurset perehommikut Kumus (pilet 14 eurot, üks vanem + ühe pere lapsed). Tegemist on Kumu kunstimuuseumi sarjaga, mis on eelkõige mõeldud 4–8-aastastele lastele.

Kesklinna piirkond

Kes pesitseb rohkem vanalinna kandis, ei pea muretsema, kuna ka kesklinna piires on üsna mitmeid võimalusi väljas toredalt aega veeta. Näiteks saab uisutada Vanalinna uisupargis, mis asub Harju tänaval (Harju 32) ja on avatud iga päev 10-22, jääpilet (1 tund) 5-7 eurot, perepilet (koos uisurendiga) 22-30 eurot. Mitmeid kelgutamise võimalusi on Snelli ja Hirvepargis.

Kaunist ilma nautida, jalutada ja talvekaunistusi imetleda saab Snelli pargist kuni Tornide väljakuni välja. Hiina uusaasta sündmuste puhul on toodud põnevad jääskulptuurid ka Tuvi parki.

Need kujutavad metsa- ja mereasukaid ning boonusena saavad lapsed neile isegi selga istuda. Kujud jäävad parki kuni ilmad seda lubavad. Kokku kuhjatud lumest meisterdatud ehitisi ja loomi on võimalus näha ka Noblessneri sadamas – seda võiksid nautida just väiksed lapsed, sest käike ja onne, kuhu ronida ja millest läbi roomata, on palju.

Sõbrakuu raames on Politseiaeda toodud valgustatud südamekujuline installatsioon. Kel huvi, saab osaleda fotokonkursil, tehes endast ja valgussüdamest koos foto ning postitades see oma sotsiaalmeedia konto seinale. Täpsema info leiab Facebookist Kesklinnanoored lehelt.

Perega ajaveetmise võimalusi kaaludes ei tasu unustada erinevaid muuseume. Toredat sõbrapäeva perepühapäeva võimalust pakub näiteks Lennusadam. Ümarmudil Ülo ja kaptenitütar Pipi alustavad põnevaid tegevusi kell 12 ja uuesti hakkab programm pihta kell 14.

Kõik perepühapäeva tegevused on muuseumipileti hinnas. Silma tasub peal hoida ka Energia avastuskeskuse, Eesti Loodusmuuseumi ja teiste muuseumide üritustel.

Millise tegevuse kasuks otsustada või mis päeval see täpselt toimuma saab, polegi peamine – oluline on leida aega, et perega koos midagi aktiivset ja tujutõstvat ette võtta. Imelist lumerohket talve tasub hinnata, sest kes teab, millal selleks uuesti võimalus avaneb. Samuti maitsevad vastlakukkel ja hernesupp paremini ikka peale värskes õhus viibimist.

Huvi korral leiad täpsemat infot talviste sportimisvõimaluste kohta Tallinnas allolevatelt linkidelt:

Avalikud jääväljakud – https://www.tallinn.ee/est/sport/Avalikud-jaavaljakud

Talvised tegevused – https://www.tallinn.ee/est/sport/Talvised-sportimisvoimalused-Tallinnas

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.