Nõuanded: mida uusarendusse korterit ostes silmas pidada?

Näidiskorteri külastamine annab hea ülevaate valmivate kodude siseviimistlusmaterjalidest, rõdu suurusest ja maja paiknemisest ilmakaarte suunas.

Uusarendus  sobib koduks mugavale inimesele, kes ei soovi liigselt muretseda selle pärast, kas korter on ikka heas seisus ja mida kõike peab välja vahetama. 

Lisaks ootab sind uusarenduses see päris algusest peale oma kodu tunne. Ei mingeid “elamise jälgi”, sobimatuid kujunduselemente ega ühtegi teist märki, et keegi teine oleks varem elamispinda kasutanud.

Oluline erinevus võrreldes vanema elamise ostmisega on see, et kui korter veel valmis pole, tuleb sul leppida näidiskorteri külastamise või plaanide ja piltide vaatamisega.

Millest alustada? 

Esimese asjana tuleks tulevasel koduomanikul endale selgeks teha, kui suur on võimalik omafinantseeringu osa ning millised on laenuvõimalused.

Edasi tuleb välja valida pank. Laenuhaldurilt kuuled, millises väärtuses võid endale uut elamist lubada. Seejärel saad keskenduda juba ainult sobiva elamispinna valimisele, teades, millised on sinu võimalused.

Korterit vaatama minnes

Kui lähed tulevase koduga tutvuma, näidiskorterit või plaane vaatama, võta kaasa mõni kogenum usaldusisik – hästi sobivad vanemad või keegi, kes on varem sama protsessi läbi teinud.

Käi potentsiaalne kodu läbi nagu detektiiv, tee märkmeid ja pilte. Esialgu võid arvata, et sul on hea mälu, kuid kümnenda elamisega tutvudes lähevad ka kõige erksama mäluga inimestel pisidetailid meelest ära. Nii on hea, kui sul on iga korteri kohta olemas fail märkmete ja piltidega.

Asukoht

Ilmu kokkusaamisele pool tundi varem ning tee naabruskonnas jalutuskäik. 

Kinnisvarakuulutuses paistab enamasti, et kõik asub väga lähedal, oma silm on aga kuningas. Vaata ise, kui kaugele jääb lasteaed, kool või bussipeatus. Kui suur on liiklus maja ees? Kas sa pääsed liikuma ka tõuksi või jalgrattaga? Kas naabrid tunduvad korralikud ja piirkond paistab turvaline?

Asukoht on väga oluline, sest seda sa muuta ei saa. Seega pead olema sada protsenti kindel, et tunned end naabruskonnas hästi. Mõtle läbi, kas kõik vajaminev on kodust mugavas kauguses.

Vahel laseme end võluda uusarenduse ümbrusse jääval kaunil loodusel ning mõtleme alles hiljem asukohast tingitud aja- ja rahakulule. Kindlasti tasub uurida mugava ühistranspordiühenduse olemasolu. 

Vaata üle uue kodu mõõdud

Tihti on koduostja peamiseks kriteeriumiks tubade arv, tubade suurusele aga hakatakse mõtlema alles siis, kui tekib probleem voodi äramahutamisega. Kui mööbel on olemas, võid enne lõplikku otsust korteri mõõdud ka sisustusäppi sisestada, et näha kas tubade suurused vastavad sinu vajadustele.

Mis kuulub hinna sisse?

Uuri täpselt järgi, mis kuulub ostuhinna sisse. Hea pakkumise korral võib  selleks olla köögimööbel, sisseehitatud kapid või mõned valgustid. Tasub kindlasti uurida, kas hinna sisse jääb parkimiskoht ja panipaik.

Isegi kui praegu tundub, et sul panipaika tarvis ei lähe, võib aastate pärast tekkida vajadus hoida seal lapsevankrit, jalgratast või tekib sul sootuks uus hobi nagu suusatamine. 

Kui armastad valgust ja värsket õhku, tasub vaadata rõduga variante. Tähelepanu tasub pöörata ka nutikatele lahendustele uues kodus. Mõtle, kas soovid juhtida kütte- ja ventilatsiooni tööd esiku seinal asuvast tahvelarvutist või nutitelefoniga.

Kas sinu jaoks on oluline näha videopildi abil seda, mis toimub välisukse ees või piisab, kui kuuled küllatulija häält. 

Milliseks kujunevad kodukulud?

Uute kodude plussiks peetakse sageli madalaid kommunaalmakseid, sest tänapäevased hooned  ehitatakse energiasäästlikud. Kindlasti tuleb endale enne ostmist selgeks teha, kas kommunaalmaksetele lisaks tuleb sul tasuda varjatud kulusid.

Hea on siinkohal uurida, kes tegeleb maja haldamisega. Üldjuhul aitab maja haldamise enda kätesse võtmine ja ühistu moodustamine igakuiseid kommunaalmakseid vähendada. 

Kas arendus on valmis?

Uusarendusse kodu ostes saab hea hinnaga elamise tavaliselt see, kes esimeste seas ostuotsuse langetab. Sel juhul tuleb aga arvestada, et sissekolides võivad naaberkorterites veel tegutseda ehitusmehed ning koridorides ringi liikuda maaklerid ja huvilised. 

Seega ei tee paha küsida, mitu korterit on juba ära müüdud ning millal plaanivad teised pered sisse kolida. Ka peaks uurima hoovi ja mänguplatsi kohta. Võib juhtuda, et need saavad valmis hiljem ning esialgu tuleb lastega mujal mängimas käia. 

Üks hea viis probleemide vältimiseks on uurida kinnisvaraarendaja tausta. Kui arendajal on pikk kogemus, suudab ta projekti tõenäolisemalt lubatud ajaks valmis saada. 

Ostuks peaaegu valmis

Enne ostu-müügi lepingu allkirjastamist uuri kindlasti, kas ehitus on juba alanud ning kui mitte, siis millal ja millistel tingimustel ehituse alustamise üle otsustatakse.

Kodu valmimise tegeliku tähtaja puhul on oluline veenduda, et pangalt saadud positiivne laenuotsus korteri üleandmise ajal veel kehtiks. 

Lisaks võid teha mõne külastuse oma uude naabruskonda erinevatel kellaaegadel. Ehkki eestlased on pisut häbelikud, ei tee paha enne suure ostu vormistamist ka naabritega juttu ajada. Kui uusarenduses veel kedagi ei ela, võid koputada üle tee naabrite uksele. Lihtsalt tutvusta end ja räägi, et soovid siia kanti kodu osta. 

Enamus inimesi on toredad ja räägivad hea meelega naabruskonna plussidest ja miinustest. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.