Bonava blogi

Nutikodu: millest alustada ja mida tähele panna?

Sõna “nutikodu” võib panna mõtlema futuristliku, kõrgtehnoloogiliste seadmetega varustatud elamise peale, mis sobiks hästi mõnda sci-fi-filmi.

Tegelikult saab oma kodu “nutikaks” muuta juba väikeste lisade abil, mis ei vaja hiiglaslikke investeeringuid ega projekteerimise faasis kõige viimaste tehnoloogiliste lahendustega arvestamist.

Mida tähendab “nutikas” kodu kontekstis?

Nutikas tähendab nutikodu mõistes seda, et koduomanik saab oma koduseid seadmeid juhtida interneti teel, läbi nutitelefoni või muu juhtseadme.

Lisaks koduseadmetele saab ühe korraliku nutikodu elanik reguleerida tubade jahutust ja kütet ehk termostaati, valgusteid ja turvaseadmeid.

Ka Bonava valikus leidub kodusid, mille esiku seinal asuvast tahvelarvutist saab juhtida kütte ja ventilatsiooni tööd ning videofono süsteemist näeb otsepilti välisukse ees toimuvast. Soovi korral saab lisada kaugjuhitavaid koduvalve funktsioone, valgus- ja audiosüsteeme ning muud.

Pildil Bonava Printsu uusarenduse tark uks, tänu millele näeb omanik kohe, kes alt kella laseb või kes ukse taha ilmunud on.

Nutikad pistikud: kontrolli oma koduseadmeid ka eemal viibides

Teleri, veekeetja või kasvõi elutoa lambi nutiseadmest sisse- ja väljalülitamine ei vaja kõige uuemaid koduseadmeid ega tegelikult isegi internetti ühendatud lampi.

Kõige lihtsama, ent juba päris suure sammu saab oma kodu nutikaks muutmise suunas võtta ainuüksi nutikate ehk IoT-pistikute abil.

Kui tahad kohvimasina kodust lahkudes vooluvõrgust lahti ühendada või hoopis elutoa tuled kindlal kellaajal (näiteks enne töölt koju jõudmist) sisse lülitada, siis nutika pistikupesa abil saad seda kerge vaevaga teha.

Pistikute suureks plussiks ongi asjaolu, et nende kaudu vooluvõrku ühendatud seadmed ei pea olema internetti ühendatud.

Juhtpaneel, millega saab seadistada kütet ja jahutust vastavalt oma vajadustele.

Nutikas koduabiline ehk nutikõlar

Igasugu nutikad koduabilised on USAs äärmiselt populaarsed ning koguvad aktiivselt kasutajaid ka Euroopas.

Amazon Echo ja Google Home’i nutikõlarid võimaldavad häälkäskluste abil juhtida nii nendega ühendatud kõlareid, telerit kui ka valgusteid ning kõiksugu muid koduseadmeid. Oluline on siiski tähele panna, et näiteks Google’i seadmed ühenduvad teiste Google’i toodetega.

Lisaks häälega muusika juhtimisele on selliste koduabiliste suureks plussiks mugavus mistahes küsimuste korral.

Olgu öeldud, et Amazoni ja Google’i seadmed on lihtsalt kõige populaarsemad, valikut on veelgi. Arvestada tuleb siiski, et täna veel koduabilistel eesti keele tuge pole ning oma kõlariga tuleb suhelda välismaa keeles.

Turvalisus, mis käib sinuga kaasas

Nutikad turvaseadmed on tõenäoliselt üks kiiremini arenevaid nutikodu tootesegmente. Ka turvaseadmete puhul käib jutt internetiühendusega seadmetest, mida omanik saab ükskõik kust juhtida ja kontrollida. Nutika turvakaamera abil saad oma kodul silma peal hoida ka teises riigis viibides.

Nutikas uksekell aga näitab sulle juba enne kõne vastu võtmist, kes ukse taga on. Samuti on olemas nutikad ukselukud, mis ütlevad sulle täpselt, millal keegi ust kasutas ja kas see on parajasti lukus või mitte.

Selline näeb väljast vaadatuna välja üks nutikate lahendustega varustatud uusarendus.

Jäämäe tipp

Eeltoodud näited on nutikodust rääkides esmased asjad, millest nutikodu soovija sisustamist alustada võiks. Tegelikult on nutikate koduseadmete valik tunduvalt laiem ning turg laieneb pidevalt.

Näiteks võib soetada endale nutikaid ahjusid, kohvimasinaid ja külmkappe, mis pakuvad võrreldes oma internetiühenduseta ametivendadega kordades rohkem võimalusi ja mugavusfunktsioone.

Bonava soovitab kõikidel nutikodu huvilistel teha korralikku eeltööd, et veenduda tootjate usaldusväärsuses ja toodete kvaliteedis.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.