Bonava blogi

Olulised nipid, mida võtta arvesse, kui asud koju kardinaid valima

Hästi valitud kangast tekstiilkardinad muudavad ruumi hubaseks, loovad privaatsuse ning aitavad hästi magada.Foto: Bonava

Kardinatel on väga tähtis roll kodu sisekujunduses – hästi valitud kangast tekstiilkardinad muudavad ruumi hubaseks, loovad privaatsuse ning aitavad sul hästi magada. Aitame mõelda, millised kardinad just sinu koju kõige paremini võiksid sobida. 

Tähtis on läbi mõeldud lahendus

Sageli valitakse enda koju kardinad või portjäärid, teadmata nende erinevust. See võib viia aga tulemuseni, kus aknakate hakkab häirima ruumi jõudva päikesevalguse hulka. Mis vahe neil siis on? 

Kardinad on kergetest materjalidest valmistatud kangaspaneelid, mis ripuvad kardinapuude küljes. Need aitavad tagada ruumis privaatsuse, mistõttu sobivad nad ideaalselt näiteks elutuppa. Seevastu portjäärid, on valmistatud paksematest materjalidest ning kaitsevad ruumi päikesevalguse eest, mistõttu on see ideaalne lahendus näiteks magamistuppa. 

Materjalil on kardinate valimisel täita oluline roll, sest see mõjutab kogu ruumi atmosfääri.Foto: Pexels

Materjal mõjutab ruumi atmosfääri

Materjalil on kardinate valimisel täita oluline roll, sest see mõjutab kogu ruumi atmosfääri. Alates läbipaistvast pitsist kuni kerge puuvillani, keskmise kaaluga brokaadist kuni tugeva sametini – valikut on lõputult. Kanga valimisel tuleks arvestada kahe peamise teguriga:

1. kui palju päevavalgust oma ruumi soovid;

2. milline on ruumi meeleolu ja sisustus – näiteks sobivad raskemad kangad traditsioonilisematesse ruumidesse, samas kui läbipaistvad kangad sobituvad kõige paremini minimalistliku disainiga tubadesse. 

Mille järgi valida värv?

Kardinate värv peaks reeglina olema sünkroonis ülejäänud toa sisustusega. Suures plaanis on sul kaks võimalust – valida kas dekooriga harmoneeruvad või sellega kontrastsed kardinad. Tasakaaluka tulemuse saavutamiseks tasub valida kardinad, mis sobiks seinatoonidega. Kui tahad asetada aga fookusesse kardinate kujunduse, võiksid valida tooni, mis on mööbli ja seintega hoopis kontrastis. 

Kardinate värv peaks reeglina olema sünkroonis ülejäänud toa sisustusega.Foto: Pexels

Mustrivalik sõltub sinu maitsest

Selgitamaks välja, milline on sobivaim muster või kanga disain, peaks taaskord võtma arvesse ülejäänud ruumi kujundust. Kui ruumi sisustus on ühevärviline, võib sobida hästi mustriline motiiv, kuid toimib ka vastupidine lahendus – kõik oleneb sinu maitsest. 

Meeles tasub pidada seda, et muster lisab kogu ruumi sisustusele visuaalset kaalu. Seetõttu on üks võimalus kujunduse loomisel sobitada kardinad ühevärvilise mööbliga, millele on lisatud sarnase mustriga padjad või vaibad. Kaasaegse sisustusega toas saad aga kasutusele võtta igasugu eripäraseid trükiseid ja geomeetrilisi mustreid, samal ajal kui lillelised mustrid sobiksid pigem klassikalise või traditsioonilise stiiliga. 

Kuidas valida pikkus ja laius?

Kui mõelda kardinate pikkusele, siis jätavad väga stiilse mulje täpselt põrandale langevad kardinad. Dramaatilisema välimuse saamiseks võiksid valida aga veidi pikemad kardinad, mis jäävad põrandale lompi. Teisest küljest – kui sinu peres leidub lapsi, oleks parem kasutada kardinaid, mis on põrandast kõrgemal, sest nii saad olla kindel, et pere pisemad kangaga mängima ei kipuks. Üks klassikaline variant on ka aknakardinate ulatumine vaid aknalauani. 

Rääkides laiusest, siis sõltub see aknaklaasi või ukse liistu laiusest. Üks võimalus on mõõta aknaraami laius ja korrutada see koefitsiendiga 2 /2,5. Kui kardinad on tõmmatud ette, aitab külgedelt kokku tõmmatud välimust saavutada täiendav kangas. Siiski tasub pidada meeles, et iga kangas langeb kõrgusest erinevalt ja näeb seetõttu volditult või tagasi tõmmatuna erinev välja. 

Rolli määravad ka sinu hooldusharjumused

Kangas ja materjal määravad, kuidas kardinaid puhastada ja kui sageli seda teha tuleks. Kuigi kõiki kardinaid võiks pesta iga kolme kuni kuue kuu tagant, on kangaid, mis nõuavad rohkem hoolt. Kui otsid kardinaid, mida tuleks pesta kaks korda aastas, võiks valida puuvillase või sünteetilise riide. Kui aknakatted on voodrita, saab neid tõenäoliselt pesta ka pesumasinas, mis lihtsustab kogu hooldusprotsessi. 

Kõiki kardinaid, millel on voldid, tuleks, olenemata kangast, puhastada ainult keemiliselt. Villaseid, siidiseid ja läbipaistvaid kardinaid peaks samuti värvi ja kuju säilitamiseks puhastama keemiliselt või pesema käsitsi külmas vees. Kui sul on näiteks tolmuallergia, võiksid puhastada oma kardinaid kord nädalas ka tolmuimejaga, et lendlev tolm kangalt ära saada. 

Kardinate valimine on tähtis osa kodusisustuse loomisel ning kuigi valikuid on lõputult, ei tasu end seepärast heidutada. Et leiaksid oma koju ideaalse lahenduse, otsi inspiratsiooni, kasuta oma loomingulisust ning ära unusta kogu protsessist ka rõõmu tunda. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.