Bonava blogi

Parkimine Tallinnas: mis on parimad ja halvimad piirkonnad?

Kui asud endale uut elukohta otsima, tuleb aegsasti ka parkimiskohale mõelda ning see ära broneerida.Foto: Shutterstock.

Ilmad lähevad aina külmemaks ning kaugel ei ole ka aeg, mil tänavad kattuvad lumega. Seetõttu tuleks ka oma autole soe pesa leida. Kuna parkimiskohtade leidmisega on Tallinnas kehvasti, siis tuleb kiirelt tegutseda. Vaatame, millistes piirkondades on parkimiskohtade leidmisega kõige raskem ning kus võib loota, et enda auto kuskile ikkagi ära mahutada saad.

Kohti lihtsalt ei ole

Tallinna linna läbi viidud uuringus tuli välja, et Väike-Õismäel on peamised parkimiskoormusest tulenevad probleemid just 9korruseliste kortermajade ees, kus on suurim ka ebaseaduslike parkijate arv. Seetõttu võivad tekkida probleemid nii jalakäijate ohutu liikumise tagamisel kui autode manööverdamisel. Selliseid probleeme leidub ka 5korruseliste hoonete aladel, kus ei leidu lahendusi parkimiseks. Uuringus tuli välja, et Väike-Õismäel kasutas 4618 sõidukist 3973 legaalseid kohti ning 645 autot on pargitud ebaseaduslikult. Parkimiskohtade puudust kurdavad ka Lasnamäe elanikud. 

Kes ees, see mees!

Lasnamäe elanik, 40-aastane Aleksandr elab 9-korruselises kortermajas Tondiraba Jäähalli juures. Majas on 172 korterit, ning ühistu pakub elanikele kõigest 15 parkimiskohta. Aleksandr on paraku kohast ilma jäänud, mistõttu hoidis ta varem enda autot maja lähedal tänaval. Ta sõnas, et varem sai parkida kahel pool tänavat, kuid mõni aeg tagasi rajati sinna alkoholipood, mis ruumi ära võttis. Seejärel ehitati lähedusse ka uus Selver, mille jaoks loodi ka eraparkla, mis taaskord tasuta parkimiskohti vähemaks võttis. 

“Nüüd on veidi eemal veel Jäähalli lähedal tasuta parkimistsoonid, kus vahel tasuta koha ka leiab. Aga sellega on nii, et kes ees, see mees,” tunnistas Aleksandr. Kui kohta veel ära võetud ei ole, saab sinna auto panna, kuid vastasel juhul tuleb otsida veelgi kaugemalt. “Ühistud on küll ise parklaid rajanud, kuid nendestki kõigile ei jagu,” märkis ta. 

Kõige kehvem on olukord talvel, kui niigi kitsad Lasnamäe tänavad kattuvad lumega, mis lükatakse tee äärde. “Vahel juhtub, et auto jääb kõnnitee serva ja lumevalli vahele,” kurtis Aleksandr. 

Kalamajas pargitakse hoovi

Tallinna linn viis parkimiskohtade uuringu läbi ka Kalamajas, kuid täpset kohtade arvu määrata ei suudetudki. Põhjus seisneb nimelt selles, et nii õuedesse kui hoovidesse saab paigutada sõidukeid mitmel moel. Selgus aga tõsiasi, et tihti pargitakse hoovidesse autosid ka ebaseaduslikult. Üks kõige suurema parkimiskoormusega piirkond on Salme Kultuurikeskuse ümbrus, eriti siis, kui seal toimub mõni üritus. 

Tallinn tahab rajada Kalamajasse rohkem tasulisi parkimisalasid, kuid sellega võib kaasneda mitmeid probleeme. Kuna tasulisi alasid ei saa rajada hoovidesse, siis hakkavad inimesed veelgi rohkem maja õuealale parkima. Nii võib sealne olukord kujuneda veelgi keerulisemaks kui näiteks Südalinnas, kus tasuta kohta leida on pea võimatu. 

Kuidas koht leida?

Olukord on kindlasti parem uusarendustes, kus korterelamute arendamisel on tavaline, et iga korteri kohta on ette nähtud vähemalt üks parkimiskoht, mille endale soetada saad. Siinkohal tasub olla nutikas – kui asud endale uut elukohta otsima, tuleb aegsasti ka parkimiskohale mõelda ning see ära broneerida. 

Kui enne kehtis kohtade määramisel notariaalne kasutuskord (sulle oli antud kindel parkimiskoht ja ainult sina said seda kohta kasutada), siis täna määratakse parkimiskoha kasutusõigus enamasti erikasutusõiguse alusel, mis võimaldab kinnistul korterit omavatel inimestel parkimiskohta soovi korral ka vahetada või müüa. 

“Koos uue kodu ostuga tasub parkimiskoht soetada ka juhul, kui peres hetkel autot ei ole – selle saab vajadusel naabritele välja üürida või soovi korral ka müüa. Tulevikku silmas pidades on ka korteri järelturu väärtus koos parkimiskohaga kindlasti kõrgem,” kommenteeris Bonava müügi- ja turundusjuht Lauri Laanoja. 

Tõsiasi on see, et parkimiskohtade leidmine on aina linnastuvas keskkonnas väga keeruline. Just seetõttu tulebki elukoha valimisel olla nutikas ning mõelda kohe ka sellele, kuhu sa enda auto paigutada saad. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.