Bonava blogi

Seitse asja, millele pöörata tähelepanu uue korteri vastuvõtmisel

Uue kodu soetamine ja esmakordselt võtmete kättesaamine on meelierutav sündmus, kuid enne seda tuleb läbida mõned olulised etapid. Kodu valmimise järel kutsub arendusettevõte sind ehituslikule ülevaatusele, mille käigus vaadatakse valminud kodu üheskoos üle ning märgitakse ülevaatusaktile võimalikud puudused.

Uue kodu üleandmine ja võtmete kättesaamine toimub alles pärast võimalike puuduste kõrvaldamist (millele reeglina võib kuluda kuni 1 nädal) ja omandi üleandmise lepingu (asjaõiguslepingu) sõlmimist notaribüroos. 

Ülevaatusele minnes tasub teada, et seda tuleks teha valgel ajal, sest siis on puudusi kõige parem märgata. Enamasti loetaksegi viimistlusvigadeks neid defekte, mis on nähtavad tavavalguse* juures, vaadatuna ristsuunaliselt 1,5 m kauguselt. Allpool toome välja 7 punkti, mida jälgida korteri ülevaatust teostades. 

1. Fikseeri arvestinäidud

Ülevaatuse käigus tasub üles kirjutada arvestite näidud ja võimalusel teha neist fotod, sest edaspidiseid arveid hakkab omanik juba ise maksma.  Tähelepanu tasub pöörata ka sellele, kuidas arvestid on paigaldatud, kuna sealgi on omad tingimused – näiteks peaksid need olema paigaldatud horisontaalselt. 

2. Vaata, et tuleohutusnõuded oleks täidetud

Tänapäeval on igas korteris kohustuslik suitsuanduri olemasolu, seega uuri, kus see asub ning kontrolli selle toimimist. Vastavalt korteri eripäradele ja vajadustele, tee kindlaks ka gaasi- ja vingugaasiandurite olemasolu. 

Uued vastvalminud kodud Pärnaõue Premium Plus uusarenduses Kakumäel.

3. Kontrolli elektrisüsteemi

Lihtsaim viis elektrisüsteemi kontrollimiseks on sisse-välja lülitada kõik korteris olevad valgustid, pista mobiililaadija mõnda pistikusse ning veenduda, et kõik toimib nii nagu peab. Kui korteris on juba paigaldatud sisseehitatud mööblit, millel on oma valgustus, kontrollige ka selle toimimist. 

4. Jälgi uste ja akende liikuvust, klaaside kvaliteeti

Kõik uksed ja aknad peavad korteris liikuma kergelt ning välisõhuga kokkupuutel sulguma õhutihedalt. Klaaside kvaliteeti vaadatakse 2 m kauguselt ja klaaspinnaga risti. Jälgi, et klaasidel ei oleks suuri häirivaid kriime ega defekte, samuti ära unusta üle vaadata rõduklaase!

Uste puhul pööra tähelepanu eelkõige viimistluse ühtlusele – ei tohiks olla valgunud värvi, pragunemist ega koorumist. Vannitoa uks peab olema niiskuskindel ja koos niiskuskindla lävepakuga.

5. Põranda, seinte ja lagede viimistluse ülevaatus

Põrandad ja seinad peavad olema loodis. Põrandakatete puhul jälgi, et parketil või laminaadil poleks suuri pilusid, põrandaplaadid oleksid laotud ühtlaselt, ilma kõrguste erinevusteta ning kõik plaadid oleksid kenasti terved.

Pöörake tähelepanu, kuidas on kinnitatud põrandaliistud, ja kui seda on tehtud kruvide/naeltega, oleksid need korralikult kinni. Naelte/kruvide päid ei värvita.

6. Kas kütte- ja veesüsteem toimib?

Uut korterit üle vaadates ei tasu unustada tähelepanu pööramast torustikule ning uurida selle kvaliteetset paigaldamist. Vaata kraanikausside all olevaid torusid – need ei tohi tilkuda ega niisked olla.

Köögis ja vannitoas keera lahti kraanid, vajuta toaletipoti äravoolunuppu ja jälgi, et vesi voolaks ära kiirelt ja probleemivabalt ning et kraanist tuleb nii sooja kui külma vett.

Katsu käega radiaatoreid või põrandakütte puhul põrandat kontrollimaks küttesüsteemi töökorda. Uuri, kas sa saad temperatuuri ise reguleerida ja kuidas see käib. 

7. Veendu, et ventilatsioon on töökorras

Tänapäeva elamutesse tehakse õhu väljatõmme köökidest, WC-dest ja vannitubadest. Üheks lihtsaks viisiks ventilatsiooni töötamist kontrollida on kasutada paberilehte – kui see tõmbab end ventilatsiooni külge, siis peaks väljatõmme toimima. 

Asju, mida korteri ülevaatusel jälgida on palju, mistõttu kui tunned, et ei saa sellega ise hakkama, võid kaasata ülevaatusele ehitusspetsialisti.

Samas tasub teada, et Bonava järgib ehitustööde üldiseid kvaliteedinõudeid (RYL), vastates sinu uue kodu sise- ja viimistlustööde tegemisel standarditele Maalritööd RYL 2012 II klass ja Sisetööd RYL 2013 II klass.

Vaata Bonava kodulehelt ka lisainfot ülevaatuse täpsemate juhiste kohta ja Pärnaõue Premium Plus uusarenduse kohta Kakumäel.

* Õues loetakse tavavalguseks üleandmise aja päevavalgust ning siseruumides kasutustingimustele vastavat üldvalgustust.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.